Zavrieť

Porady

Predaj nehnuteľnosti

Musím uviesť príjem z predaja nehnuteľnosti - budovy, ktorá bola kúpená za 5 mil a aj za 5 mil. predaná (predaná bez zisku vlastnej s.r.o.), t.j. príjem 5 mil a zároveň aj výdavok 5 mil., čiže základ dane 0.
Naposledy upravil mariannak : 22.02.07 at 10:37
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    mariannak Pozri príspevok
    Musím uviesť príjem z predaja nehnuteľnosti - budovy, ktorá bola kúpená za 5 mil a aj za 5 mil. predaná (predaná bez zisku vlastnej s.r.o.), t.j. príjem 5 mil a zároveň aj výdavok 5 mil., čiže základ dane 0.
    Áno musíš,aj keď daňová povinnosť ti nevychádza. Je to zdaniteľný príjem, ktorý sa uvádza do SP.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Do DP by sa tento príjem neuvádzal iba v tom prípade, ak by spĺňal podmienky pre oslobodenie v zmysle § 9 ZoDP - 2 roky trvalého pobytu bezprostredne pred predajom alebo 5 rokov vlastníctva.

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    Fyzická osoba predala nehnuteľnosť, v ktorej nikdy nemala trvalý pobyt.
    Nehnuteľnosť bola v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov a používali ju na prenájom iným firmám. Bola nadobudnutá pred 10 rokmi.

    Chcela by som sa opýtať, či sa vzťahuje na tento prípad oslobodenie od dane podľa § 9 ods.1 písm b. ?

    Janiča je offline (nepripojený) Janiča

    Janiča
    Podľa mňa áno, pokiaľ FO túto nehnuteľnosť nemala zaradenú v obchodnom majetku predchádzajúcich 5 rokov, tzn. že o nej neúčtovala a ani neviedla evidenciu podľa § 6 ods 11 Zák o DzP.

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    Ešte dopĺňam pre upresnenie :
    Príjmy z prenájmu tejto nehnuteľnosti boli zdaňované podľa §6 u jedného z manželov, pričom si neuplatňoval skutočné výdavky, ale paušálne výdavky % z úhrnu príjmov a viedol evidenciu podľa § 6 ods. 10 Zák o Dzp.

    Janiča je offline (nepripojený) Janiča

    Janiča
    Podľa môjho názoru je to v tomto prípade oslobodené od dane z príjmu. Ale počkajte si ešte na názory ostatných.

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Viera Pozri príspevok
    Fyzická osoba predala nehnuteľnosť, v ktorej nikdy nemala trvalý pobyt.
    Nehnuteľnosť bola v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov a používali ju na prenájom iným firmám. Bola nadobudnutá pred 10 rokmi.

    Chcela by som sa opýtať, či sa vzťahuje na tento prípad oslobodenie od dane podľa § 9 ods.1 písm b. ?
    Podľa mňa príjem z predaja nie je oslobodený od dane, nakoľko
    nehnuteľnosť sa prenajímala, t.j. používala na podnikateľské účely.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Dôležité je, či bola zaradená v obchodnom majetku.
    V príspevku je uvedené, že príjmy boli zdaňované v § 6 a viedla sa evidencia v zmysle § 6 ods.10. To by znamenalo, že išlo o príjem podľa § 6 ods.1 a 2. To ma vedie k názoru, že o obchodný majetok išlo ...pretože by v rámci podnikania nakladali s OM...

    Ak však bol príjem zdanený podľa § 6 ods.3 a evidencia sa viedla podľa § 6 ods.11, nemuselo ísť nutne o obchodný majetok.

    Toto všetko sú však iba dohady. Zadávateľka otázky sa musí vyjadriť k tomu, či predmetná nehnuteľnosť bola alebo nebola zaradená v OM.

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    Johanka Pozri príspevok
    Dôležité je, či bola zaradená v obchodnom majetku.
    V príspevku je uvedené, že príjmy boli zdaňované v § 6 a viedla sa evidencia v zmysle § 6 ods.10. To by znamenalo, že išlo o príjem podľa § 6 ods.1 a 2. To ma vedie k názoru, že o obchodný majetok išlo ...pretože by v rámci podnikania nakladali s OM...

    Ak však bol príjem zdanený podľa § 6 ods.3 a evidencia sa viedla podľa § 6 ods.11, nemuselo ísť nutne o obchodný majetok.

    Toto všetko sú však iba dohady. Zadávateľka otázky sa musí vyjadriť k tomu, či predmetná nehnuteľnosť bola alebo nebola zaradená v OM.
    Reagujem na Johankinu pripomienku :
    Nehnuteľnosť je v bezpodielovom vlastníctve manželov. Prenájímali ju viac rokov. Ani jeden z nich ju však do podnikania nevložil.

    Čo presne znamená zaradenie do obchodného majetku ?
    Ak je to vystavenie dokladu o tom, že bola nehnuteľnosť preradená z osobného vlastníctva do podnikania, a následne sa jej obstarávacia cena zobrazí v aktívach firmy, účtujú sa odpisy, uplatňujú sa výdavky na opravy,.... tak to potom asi nie je náš prípad.

    My sme viedli evidenciu podľa §6 ods.10 a výdavky sme si uplatňovali % z úhrnu príjmov.

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    Katarina Pozri príspevok
    Podľa mňa príjem z predaja nie je oslobodený od dane, nakoľko
    nehnuteľnosť sa prenajímala, t.j. používala na podnikateľské účely.
    Aj ja som bola donedávna rovnakého názoru. V Poradcovi 5/6-2006 som však našla výklad k § 9, v ktorom sa hovorí, že zákon 659/2004 zmenil od 01.01.2005 znenie tohoto paragrafu.


    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    § 2 Zákona o dani z príjmov
    m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt,
    a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie
    týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala,1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného
    prenájmu,
    ...


    Stále som sa nedozvedela odpoveď na otázku - zdaňovali ste príjem z prenájmu v rámci § 6 ods.1 alebo 2 - ako súčasť príjmov z napr. živosti ?
    Asi áno, keď ste viedli evidenciu podľa § 6 ods.10 ....

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Po získaní ucelenej informácie to vidím tak, že nehnuteľnosť v OM zaradená nebola .

    Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

    Lubica3
    Môžem poprosiť o názor - predaj záhrady, ktorá nebola v podnikaní, ani nespĺňa podmienku oslobodenia /vlastníctvo len 1 rok/. Príjem z tohto prevodu nehnuteľnosti uvádza SZČO v VIII. odd. r. 2 prevod vlastn. nehnut., kde si môže predajnú cenu znížiť o cenu obstarania a môže si tu uplatniť aj čiastku 23 650,- ako príležitostný príjem?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.