Zavrieť

Porady

Malá otázočka.

Musím uplatňovať účtovné aj daňové odpisy? nemôžem ostať len pri daňových odpisoch a účtovné vôbec neuplatňovať?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bz5 je offline (nepripojený) bz5

    bz5
    V PU účtovné odpisy určite účtovať musíš, nakoľko práve tie účtuješ do nákladov. Daňové odpisy sa ti zohliadnia až v DP.

    endzi1 je offline (nepripojený) endzi1

    endzi1
    ja to riesim tak, ze danove a uctovne odpisy sa rovnaju. p. Ing. Cenigova s tym nesuhlasi, ale naco si zbytocne komplikovat zivot...

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    endzi1 Pozri príspevok
    ja to riesim tak, ze danove a uctovne odpisy sa rovnaju. p. Ing. Cenigova s tym nesuhlasi, ale naco si zbytocne komplikovat zivot...

    Ten ti skomplikujú možno raz kontroly

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Preco by mali kontroly mat namietky voci tomu, ked zuctujem odpisy vo vyske danovych? Ako kontrola po rokoch zisti, ci opotrebenie bolo tolko ako som v danovych (teda aj uctovnych) odpisov zauctovala alebo bolo vacsie resp. mensie?

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    durisovad Pozri príspevok
    Preco by mali kontroly mat namietky voci tomu, ked zuctujem odpisy vo vyske danovych? Ako kontrola po rokoch zisti, ci opotrebenie bolo tolko ako som v danovych (teda aj uctovnych) odpisov zauctovala alebo bolo vacsie resp. mensie?
    Inštitút daňových a účtovných odpisov nie je nástroj pre kontroly, ale pre podnikateľa. Kým metódy daňových odpisov a ich sadzby zohľadňujú fiškálne záujmy štátu, účtovné odpisy by mali byť v pozornosti podnikateľa od zostavenia odpisového plánu so zreteľom na fyzické a morálne opotrebenie a celkové využívanie hmotného a nehmotného majetku, až po využitie nákladovej funkcie odpisov. / kalkulácie, zostatková hodnota majetku a pod. /

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Danila, plne suhlasim s Tvojim nazorom, ale nie je mi jasne, preco sa kolegyna PAULA vyjadrila v tom zmysle, ze odpisy danove a uctovne v rovnakej vyske by mali byt na zavadu a kontrola by ich mala nejako postihovat. Ja som doteraz vzdy robila tak, ze uctovne a danove odpisy sa rovnali (so suhlasom majitela firmy) a ani auditor ani kontrola z danoveho uradu nikde nic nenamietali.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    durisovad Pozri príspevok
    Danila, plne suhlasim s Tvojim nazorom, ale nie je mi jasne, preco sa kolegyna PAULA vyjadrila v tom zmysle, ze odpisy danove a uctovne v rovnakej vyske by mali byt na zavadu a kontrola by ich mala nejako postihovat. Ja som doteraz vzdy robila tak, ze uctovne a danove odpisy sa rovnali (so suhlasom majitela firmy) a ani auditor ani kontrola z danoveho uradu nikde nic nenamietali.
    Paula to myslela dobre v tom zmysle, že ak sa stanovia DO=UO, mal by tam byť aspoň zohľadnený časový posun.

    endzi1 je offline (nepripojený) endzi1

    endzi1
    mala som uz niekolko danových kontrol a este mi nikto z danového úradu nikdy nenamietal, že UO=DO. viem, že z hladiska ekonomického to nie je správne, pretože to nevyjadruje opotrebenie, napr. ak sa ten stroj nevyužíva, alebo sa využíva v max. možnej miere, ale v malých spoločnostiach, v ktorých sa nerobí nejaká úžasná finančná analýza to neprekáža. Ani v bankách pri bežnom úvere som nemala žiaden problém. a myslím si, že väčšina ludí ak sa chce uživiť a pracuje ako externý účtovník pre x- spoločností nemá čas na takéto prepočty. Aspoň ludia z brandze s ktorými sa poznám...

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Paula to myslela dobre s tou kontrolou, kontrolóri sa môžu chytiť zákona o účtovníctve, ale to je jedno......
    Účtovné odpisy sa stanovuje UJ sama odpisovým plánom. Dobu odpisovania si UJ musí stanoviť na základe doby upotrebiteľnosti majetku.
    Daňové odpisy satnovuje zákon o daniach z príjmov.

    V praxi je snaha zostaviť odpisový plán na základe daňových odpisov. Tento postup však nie je presný, pretože daňové odpisy nemôžu zohľadniť dobu použiteľnosti a špecifiká zložiek HM UJ.
    Rizdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi je pripočitat. alebo odpočit. položkou pri úprave účt. HV na základ dane.

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    Fany Pozri príspevok
    Lenže pre nie moc zdatných účtovníkov je to dosť komplikované.
    S týmto súhlasím, priznám sa, že účtovníctvo nerobím dlho a na postup vytvorenia účtovných odpisov nejako nemôžem prísť. Vedela by sem nejaká skúsenejšia a zdatnejšia osôbka pricapiť nejaký konkrétny príklad? Len ak by to nikoho neobťažovalo...

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    Nerada otravujem ale ak by si niekto našiel čas a dokázal by to tu vysvetliť... Viem že je teraz kopec roboty s daňovými priznaniami... Napr. teraz budem zaraďovať nábytok ale všimla som si, že starší nábytok mal UO vyššie ako DO. Neviem ako na to. Určuje to konateľ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.