Zavrieť

Porady

zúčtovanie dotácií pre poľnohospodárov

Prevzala som učtovníctvo firmy,ktorá sa zaobera agro-výrobou, pestovaním zeleniny. Predchádzajúci účtovník v roku 2005 zaúčtoval na základe zoznamu uskutočnených investícií vo firme nárok na dotáciu 346/384, pritom nedisponoval žiadnym rozhodnutím z poľnohospodárskej komory o priznaní tohto nároku a zároven i dalším zápisom zúčtoval výnos prináležiaci za r.2005 384/648.
Učtoval presne takto :
Investovaná hodnota skutočná 5 138 866,- Sk 346/384
zúčtovanie výnosu 942 170,- Sk 384/648

Suma 942 170,- Sk je vlastne súčet ročných odpisov majetku, podla doby odpisovania.Napr. Postrekovače 585 250,63 Sk - doba odpisovania 4 roky = 146 313,- Sk Samozrejme jedna sa len o majetok na ktorý sa čaká dotácia, teda v uhrnnej hodnote 5 138 866,- Sk.

Nerozumiem tomuto účtovaniu, firma do dneska fyzicky žiadnu dotáciu nedostala, len má samé investície, úvery a pôžičky, prosím poradte mi ako mam odstraniť toto podla mna nesprávne účtovanie. A čo so sumou 942 170 Sk účtovanej v roku 2005?
Velmi pekne dakujem za každý názor a radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    halmir je offline (nepripojený) halmir

    halmir
    Skosím odpovedať,pre poskytnutie dotácií na investície v poľnohospodárstve od vstupu do EU je potrebné mať vypracovaný projekt na podporované opatrenie či je to vrámci SOP (Sektorový operačný program) PRV a pod.
    Tento projekt musí byť schválený .Následne po schválení PPA (Poľnohosp.platob.agentúra)vyzve žiadateľa k podpísaniu zmluvy, v ktorej je stanovený termín realizácie predmetu zmluvy a taktiež aj termín pre podanie žiadosti o platbu(refund. časti opravnených nákladov na real.- dotácia) a ostatné podmienky.V tomto čase je investícia npr.kupa stroja už realizovaná,stroj je zaradený v majetku(zaplatený).
    Potom sa môže účtovať o dotácií a výnosoch bud. období.
    Do výnosov bud. období sa však neúčt.celá výška odpisov ale len úmerná časť npr. ak je podpora 60%-ná,tak iba 60% z odpisov.
    Dúfam ,že som na nič nezabudol.Ak áno tak ma určite niekto doplní.

    zúčtovanie dotácií pre poľnohospodárov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.