Zavrieť

Porady

zostatková cena

Ahoj poraďáci, viete mi poradiť ako je to s odpismi a zost.cenou v takom prípade: podnikateľ kúpil v r.2005 os.auto za cenu 130000,-. V r.2006 sa rozhodol dať ho do podnikania.
2005 odpis 32500 neuplatnený vo výdavkoch
2006 odpis 26000 uplatnený vo výdavkoch /rozhodol sa uplatniť len 80%odpisu/
Akú zost.cenu uvediem vo výkaze majetku 130000-26000=104000?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    vera34 Pozri príspevok
    Ahoj poraďáci, viete mi poradiť ako je to s odpismi a zost.cenou v takom prípade: podnikateľ kúpil v r.2005 os.auto za cenu 130000,-. V r.2006 sa rozhodol dať ho do podnikania.
    2005 odpis 32500 neuplatnený vo výdavkoch
    2006 odpis 26000 uplatnený vo výdavkoch /rozhodol sa uplatniť len 80%odpisu/
    Akú zost.cenu uvediem vo výkaze majetku 130000-26000=104000?

    Auto zaradí v cene 130000 - 32500 = 97500
    Zostatková cena k 31.12.2006 bude 97500 - 26000 = 71500

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    vera34 Pozri príspevok
    Ahoj poraďáci, viete mi poradiť ako je to s odpismi a zost.cenou v takom prípade: podnikateľ kúpil v r.2005 os.auto za cenu 130000,-. V r.2006 sa rozhodol dať ho do podnikania.
    2005 odpis 32500 neuplatnený vo výdavkoch
    2006 odpis 26000 uplatnený vo výdavkoch /rozhodol sa uplatniť len 80%odpisu/
    Akú zost.cenu uvediem vo výkaze majetku 130000-26000=104000?
    Zostatková cena = obstarávacia (vstupná ) cena - oprávky
    Oprávky sú suma odpisov.

    K 80 % sa nevyjadrujem, radšej .

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Nevydržala som to ...
    §22 Zákona o dani z príjmov
    (9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.

    Hľadám percentá, ale žiadne nevidím ...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Johanka Pozri príspevok
    Zostatková cena = obstarávacia (vstupná ) cena - oprávky
    Oprávky sú suma odpisov.

    K 80 % sa nevyjadrujem, radšej .

    Asi si prepočítal percentuálne koľko používal auto na sukromné účely, a v tom pomere si uplatňuje odpis.

    Doplnenie: V praxi som sa nestretol s takým poctivcom.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    vera34 Pozri príspevok
    /rozhodol sa uplatniť len 80%odpisu/

    Odpis na karte snáď urobil 100 %, len o 20 % snáď urobil mínus VOZD /použil asi na súkromné účely/

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Teda nie je ma do toho nič, ale pri takejto vstupnej cene vkladať auto do obch.majetku ....

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Muška a ešte aj suhlas dávame naraz.

    vera34 je offline (nepripojený) vera34

    vera34
    Keď ten podnikateľ je taký dobrák, chce zaplatiť štátu väčšiu daň, ako mu vychádza, tak sa rozhodol krátiť odpisy, s odvovodnením, že tých 20% používal auto na súkromné účely. Ešte raz môžem dať do výkazu ZC ako som uviedla v prvom príspevku? Ďíky

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    vera34 Pozri príspevok
    Keď ten podnikateľ je taký dobrák, chce zaplatiť štátu väčšiu daň, ako mu vychádza, tak sa rozhodol krátiť odpisy, s odvovodnením, že tých 20% používal auto na súkromné účely. Ešte raz môžem dať do výkazu ZC ako som uviedla v prvom príspevku? Ďíky

    Nie. Prečítaj si môj príspevok č.2

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    smith Pozri príspevok
    Auto zaradí v cene 130000 - 32500 = 97500
    Zostatková cena k 31.12.2006 bude 97500 - 26000 = 71500
    Johanka Pozri príspevok
    Zostatková cena = obstarávacia (vstupná ) cena - oprávky
    Oprávky sú suma odpisov.

    K 80 % sa nevyjadrujem, radšej .
    Treba príspevky aj čítať ...

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    vera34 Pozri príspevok
    Keď ten podnikateľ je taký dobrák, chce zaplatiť štátu väčšiu daň, ako mu vychádza, tak sa rozhodol krátiť odpisy, s odvovodnením, že tých 20% používal auto na súkromné účely. Ešte raz môžem dať do výkazu ZC ako som uviedla v prvom príspevku? Ďíky
    V účtovníctve účtujete o účtovných odpisoch. Účtovné odpisy môžu vychádzať zo sadzieb platných v zákone o daniach z príjmov, neznamená to však, že vo výkaze o majetku a záväzkoch vykazujete majetok v cene zostatkovej daňovej. Na karte DM uvediete výšku účtovných aj daňových odpisov za rok 2006, účtovnú aj daňovú zostatkovú cenu.
    V účtovnej závierke premietnete účtovnú zostatkovú cenu majetku a teda po zohľadnení 100 % účtovného odpisu. Do daňových výdavkov však môžete premietnuť iba Vami stanovenú výšku daňových odpisov, t.j. v tomto prípade po zohľadnení 20 % výšky odpisu v súvislosti so súkromným využitím vozidla.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Johanka Pozri príspevok
    Treba príspevky aj čítať ...
    Áno. Dúfam, že ani ten posledný neunikne pozornosti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.