Zavrieť

Porady

Odvody a prvých 10. dní PN

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či zamestnávateľ kráti odvody o prvých 10 dní nemocenského vyplatených zamestnancovi. V piatok na SP mi pani povedala, že áno, máme si to odrátať z odvodu za január, včera som posielala elektronicky výkaz a tam ma nikde nepustilo to odrátať a dnes mi povedala na výkazoch, že vedia o tom na nemocenskom oddelení a na tom oddelení, že o tom mi povedia na výkazoch....teda nedozvedela som sa nič. Asi sa môžem spoliehať len na zákon, ale rýchlejšie je to na Porade ) Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Náhrada príjmu pri dočasnej PN - dúfam, že to máš na mysli - nevstupuje do vymeriavacieho základu pre platenie odvodov do SP

    ----------
    Veronika

    Lekon je offline (nepripojený) Lekon

    účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac Lekon
    Áno, to viem, že nevstupuje. Ale PN, ktorú zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi k čistej mzde si nekompenzuje nijakým spôsobom u sociálnej poisťovne?

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Lekon Pozri príspevok
    Áno, to viem, že nevstupuje. Ale PN, ktorú zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi k čistej mzde si nekompenzuje nijakým spôsobom u sociálnej poisťovne?
    Náhrada príjmu za prvých desať dní ide na "náklady" firmy.

    Lekon je offline (nepripojený) Lekon

    účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac Lekon
    A čo v prípade, ak zamestnanec ukončil pracovný pomer, je však v ochrannej lehote, aj v takom prípade si to firma nemôže odpočítať?

    Anna1974 je offline (nepripojený) Anna1974

    Anna1974
    Ak bývalý zamestnanec si uplatní PN v 42 dňovej ochrannej lehote, vtedy vyplníš potvrdenie o príjme a pošleš všetko aj s PN do sociálnej poisťovne! Zamestnávateľ vtedy dávky neplatí. A prvých 10.dní ktoré platí zamestnávateľ sa nekompenzuje, je to náklad firmy.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Lekon Pozri príspevok
    A čo v prípade, ak zamestnanec ukončil pracovný pomer, je však v ochrannej lehote, aj v takom prípade si to firma nemôže odpočítať?
    V ochrannej dobe nema pracovnik narok na nahradu prijmu od zamestnavatela, ale nem.davky mu od 1. dna vyplati socialna poistovna

    --------
    Veronika
    Monika Kováčová
    Lekon Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem sa opýtať, či zamestnávateľ kráti odvody o prvých 10 dní nemocenského vyplatených zamestnancovi. V piatok na SP mi pani povedala, že áno, máme si to odrátať z odvodu za január, včera som posielala elektronicky výkaz a tam ma nikde nepustilo to odrátať a dnes mi povedala na výkazoch, že vedia o tom na nemocenskom oddelení a na tom oddelení, že o tom mi povedia na výkazoch....teda nedozvedela som sa nič. Asi sa môžem spoliehať len na zákon, ale rýchlejšie je to na Porade ) Ďakujem.
    Pripomína mi to konanie na našej pobočke v TO....
    Aby si tomu rozumel, je to tak, ako píšu kolegyne a kolegovia vyššie, keďže z prvých 10 dní PN (inak dočasná PN) neplatíš odvody, nemáš za toto obdobie žiadny vymeriavací základ a teda ani percentá.

    Suma, ktorú vyplatíš zamestnancovi v pracovnom pomere je náklad spoločnosti - celý.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Iba zosumarizujem, ak skončil pracovný pomer, a potom ide na PN (ako už bolo napísané v ochrannej lehote 42 dní), platí celú nemocenskú od 1.dňa SP. Ak ide na PN, a počas nej ukončí PP, platí mu zamestnávateľ maximálne 10 dní, ak je to menej, potom iba dni počas trvania PP.

    Odvody a prvých 10. dní PN

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.