Zavrieť

Porady

Miesto výkonu práce v zahraničí a nároky zamestnanca

Máme problém. Sme firma v SR avšak máme zamestnanca, ktorého miesto výkonu práce je CZ ( býva v CZ a sedí u našej sestersklej spoločnosti ). Keďže sa nejedná o zahraničnú pracovnú cestu , má nárok na náhradu cestovné na cestu do a z miesta výkonu.
Problémom zostáva stravné , ktoré mu má zamestnávateľ poskytovať zo zákona. Má dostávať štandardných sloveských 89 Sk na deň, alebo hodnotu stravného na deň podľa zákona o cestovných náhradách pre CZ 600 CZK ( buď alikvótnu alebo plnú hodnotu ).

Prosím pomôžte, ja som z rozumom v koncoch.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sten je offline (nepripojený) sten

    sten
    Je to veľmi zaujímavá téma.Mňa by zaujímal práve presný opak.Slovenský občan zamestnaný u českej firmy s miestom výkonu v SR.Naozaj nám nik nedokáže poradiť?Od uverejnenia už ubehol nejaký čas.Napíš prosím ťa amadeo ako ste to vyriešili vo vašom prípade.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    amadeo Pozri príspevok
    Máme problém. Sme firma v SR avšak máme zamestnanca, ktorého miesto výkonu práce je CZ ( býva v CZ a sedí u našej sestersklej spoločnosti ). Keďže sa nejedná o zahraničnú pracovnú cestu , má nárok na náhradu cestovné na cestu do a z miesta výkonu.
    Problémom zostáva stravné , ktoré mu má zamestnávateľ poskytovať zo zákona. Má dostávať štandardných sloveských 89 Sk na deň, alebo hodnotu stravného na deň podľa zákona o cestovných náhradách pre CZ 600 CZK ( buď alikvótnu alebo plnú hodnotu ).

    Prosím pomôžte, ja som z rozumom v koncoch.

    Ďakujem.
    Na takéto prípady sa tiež vzťahuje zákon o cest. náhradách, konkrétne časť 4 - NÁHRADY PRI VÝKONE PRÁCE V ZAHRANIČÍ. Je tam presne popísané, na aké náhrady má zamestnanec nárok, ak je vyslaný do zahraničia, kde má výkon práce (a neide o pracovnú cestu).

    sten je offline (nepripojený) sten

    sten
    Ďakujem Chobot za odozvu.Ale asi sme si nerozumeli.Podrobnejšie:Česká obchodná firma so sídlom v ČR zobrala do zamestnania slovenského občana s trvalým pobytom na území SR pre oblasť SR,teda s výkonom práce v SR.Teda sa nejedná o výkon práce v zahraničí/z pohľadu pracovníka/.

    Ďakujem

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    sten Pozri príspevok
    Ďakujem Chobot za odozvu.Ale asi sme si nerozumeli.Podrobnejšie:Česká obchodná firma so sídlom v ČR zobrala do zamestnania slovenského občana s trvalým pobytom na území SR pre oblasť SR,teda s výkonom práce v SR.Teda sa nejedná o výkon práce v zahraničí/z pohľadu pracovníka/.

    Ďakujem
    Ja som odpovedal amadeovi. V tvojom prípade je to jednoduché. Je jedno, kde sídli zamestnávateľ, čo aká to je firma. Dôležité je, podľa ktorých zákonov je pracovná zmluva - v tomto prípade to bude podľa slovenskej legislatívy a tiež, kde je miesto výkonu práce. Ak to je v konkrétnom meste v SR, tak si rovnako slovenským zamestnancom ako keby si bol zamestnaný v nejakej slovenskej firme. Cestovné náhrady sa ti hradia podľa slovenského zákona o cest. náhradách, teda máš nárok na náhrady, pokiaľ vykonávaš služ. cestu mimo miesta určeného pracoviska. Na SK v SKK a zahraničie podľa vyhlášky pre príslušnú krajinu.

    helas je offline (nepripojený) helas

    helas
    Dobrý deň,
    možno mi niekto odpovie. Slovenská firma vysiela svojich zamestnancov do zahraničia /Nemecka/Chcem sa opýtať, čo všetko potrebuje a kde všade ich treba nahlásiť. Na Slovensku budú registrovaní v SP aj ZP, tam sa bude aj za nich odvádzať , treba ich poistiť aj v Nemecku?
    Ďakujem

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    helas Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    možno mi niekto odpovie. Slovenská firma vysiela svojich zamestnancov do zahraničia /Nemecka/Chcem sa opýtať, čo všetko potrebuje a kde všade ich treba nahlásiť. Na Slovensku budú registrovaní v SP aj ZP, tam sa bude aj za nich odvádzať , treba ich poistiť aj v Nemecku?
    Ďakujem
    Vysiela ich ako čo? Na služobnú cestu alebo na trvalý výkon práce (teda že budú mať v pracovnej zmluve uvedené miesto pracoviska v Nemecku)?

    helas je offline (nepripojený) helas

    helas
    Pravdepodobne budú mať v pracovnej zmluve uvedené, že pracujú v Nemecku.
    Totiž ešte to len chcú rozbehnúť a nevedie čo a ako. A neviem ani ja.

    Miesto výkonu práce v zahraničí a nároky zamestnanca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.