Zavrieť

Porady

Nezdaniteľ. časť - strata

Zdravim poraďáci. Zaujimalo by ma toto: Živnostníčka, ktorá je súčasne na materskej, vykázala v roku 2006 stratu. Je možné aby si v DP neuplatnila nezdaniteľnú časť 90816 SK keďže jej daň tak či tak nevyjde keď má stratu? Zároveň, či si môže v tomto prípade jej manžel uplatniť nezdaniteľ. časť na manželku(90816 - materská). Záver: Živnostníčka neuplatní NČ aj keď podáva DP, jej manžel uplatní aj jej NČ.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    osina Pozri príspevok
    Zdravim poraďáci. Zaujimalo by ma toto: Živnostníčka, ktorá je súčasne na materskej, vykázala v roku 2006 stratu. Je možné aby si v DP neuplatnila nezdaniteľnú časť 90816 SK keďže jej daň tak či tak nevyjde keď má stratu? Zároveň, či si môže v tomto prípade jej manžel uplatniť nezdaniteľ. časť na manželku(90816 - materská). Záver: Živnostníčka neuplatní NČ aj keď podáva DP, jej manžel uplatní aj jej NČ.

    Živnostníčka si kludne uplatní odpočet na seba v DP aj keď to bude v jej prípade len formalita.
    Jej manžel si môže na nu uplatniť 90.816 - jej príjem. Za jej príjem sa považuje aj materská a predpokladám že mala aj iné príjmy keď hovoríš že bude v strate

    osina je offline (nepripojený) osina

    účtovníčka a mzdárka bažiaca o aktuálnych informáciách ...viac osina
    No ale ja som si myslela, že si nemôže dať nezdaň. časť do DP manželka aj manžel ale len jeden

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    osina Pozri príspevok
    No ale ja som si myslela, že si nemôže dať nezdaň. časť do DP manželka aj manžel ale len jeden

    Manželka si dá v svojom DP na seba a aj jej manžel si zároveň môže na ňu uplatniť odpočet vo výške 90.816 - jej príjem.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    § 11 Zákona o dani z príjmov

    Nezdaniteľné časti základu dane
    (1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými sú:

    a) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na daňovníka,
    b) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33 zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie125,
    c) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie platené podľa osobitného predpisu, 35)
    d) účelové sporenie.
    e) poistné na životné poistenie.

    osina je offline (nepripojený) osina

    účtovníčka a mzdárka bažiaca o aktuálnych informáciách ...viac osina
    Diki za rady,už len posledná vec. V prípade že si živnostníčka uplatní v DP 90816 (jej manžel si na ňu nebude uplatňovať nič) tak si myslím že si nebude od 90816 odrátavať svoju materskú však?

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    osina Pozri príspevok
    Diki za rady,už len posledná vec. V prípade že si živnostníčka uplatní v DP 90816 (jej manžel si na ňu nebude uplatňovať nič) tak si myslím že si nebude od 90816 odrátavať svoju materskú však?
    Manželka si na seba uplatní celý odpočet, v tomto prípade sa nič neodratáva.
    A manžel si uplatní 90.816 - jej príjem. Pokiaľ manželka mala príjem menší ako 90.816 tak nech si manžel na ňu uplatní čo mu zákon umožňuje
    Viď citovaný zákon od Johanky

    osina je offline (nepripojený) osina

    účtovníčka a mzdárka bažiaca o aktuálnych informáciách ...viac osina
    Všetko jasné. Dik a pá.

    Nezdaniteľ. časť - strata

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.