Zavrieť

Porady

Ocenenie preradeného majetku

Dobrý deň prajem,

chcel by som sa opýtať na nasledujúcu záležitosť: v mesačníku Dane-účtovníctvo-odvody, v čísle 02/07 v článku týkajúcom sa odpisov, Ing.Mintál uvázda príklad z obstaraním automobilu, ktorý je preradený po dvoch rokoch užívania do obchodného majetku. Zaujalo ma však, že majetok sa má pri preradení ohodnotiť OC. Ale §25 Zákona o účtovníctve vraví o ROC - ktorou cenou sa má ohodnotiť takýto majetok? Ja som vždy "bol v tom", že ROC...

Za odpoveď vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Upravuje to § 25 ods. 1 písm. d zákona o dani z príjmov.
    V písmene d) je uvedené, že je to cena podľa písmen a, b, c, a pri týchto písmenách je odvolávka na zákon o účtovníctve § 25.
    Podľa zákona o účtovníctve sa makupovaný majetok oceňuje obstarávacou cenou. Reprodukčnou obstarávacou cenou sa oceňuje bezodplatne nadobudnutý majetok a dalšie prípady uvedené v § 25 ods. 1 písm. d).
    Ak fyzická osoba nadobudla majetok kúpou a vloží ho do obchodného majetku (podnikania), ocení sa obstarávacou cenou, ale za roky nepoužívania na podnikanie sa odpisy neuplatňujú.
    Ak vloží auto ktorého obstarávacia cena bola 400 tis. v treťom roku po nadobudnutí, bude si uplatňovať odpisy iba za tretí a štvrtý rok.
    Rovnomerné odpisy by boli:
    1. rok 100 tis. - neuplatní sa
    2. rok 100 tis. - neuplatní sa
    3. rok 100 tis. (odpis je ročný, je teda jedno v ktorom mesiaci ho vloží)
    4. rok 100 tis.

    janci10 je offline (nepripojený) janci10

    janci10
    Ďakujem za odpoveď,

    ale §25 Zákona o účtovníctve v písmene d) bod 4 vraví, že reprodukčnou obstarávacou cenou sa ocení: majetok preradený z osobného vlastníctva do podnikania s výnimkou peňažných prostriedkov a cenín a pohľadávok ocenených menovitými hodnotami...

    Čo sa týka odpisov - to je jasné, tam sa uplatňujú len roku preradenia - od roku obstarania...

    Ocenenie preradeného majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.