Zavrieť

Porady

Pokladničný doklad - podpis príjemcu

Dobrý deň, chcem sa opýtať, neviem, či to nie je mimo témy, ale nevedela som kam to zaradiť.
Ak firma vystavuje faktúru a dáva k tomu príjmový pokladničný doklad, kto si berie originál (podpis príjemcu), ten kto peniaze prijíma alebo ten kto peniaze platí?
Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Gituška je offline (nepripojený) Gituška

    optimizmus nado všetko Gituška
    originál je stále toho, kto doklad vystavuje, Keď tvoja firma vystavuje faktúru, tak ty vystavujes aj PPD takže tvoj je originál, keď odberateľ vystavuje VPD tak je originál jeho a tvoja je kópia

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Lekon Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem sa opýtať, neviem, či to nie je mimo témy, ale nevedela som kam to zaradiť.
    Ak firma vystavuje faktúru a dáva k tomu príjmový pokladničný doklad, kto si berie originál (podpis príjemcu), ten kto peniaze prijíma alebo ten kto peniaze platí?
    Ďakujem za odpoveď.
    Originál PPD je toho , kto peniaze prijíma /dodávateľ/. Ten čo platí /odberateľ/vystavuje VPD a v tomto prípade je originál toho čo platí a kópia toho čo peniaze prijíma .

    Ale PPD a VPD vystavený SW je každý kus originál .

    Lekon je offline (nepripojený) Lekon

    účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac Lekon
    Ide mi len o to, že logicky, ja si svoj príjem podpíšem hocikedy, ale ja potrebujem mať 100% doklad (teda originál podpisu), že výdavok je oprávnený a záväzok zaplatený nie?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Lekon Pozri príspevok
    Ide mi len o to, že logicky, ja si svoj príjem podpíšem hocikedy, ale ja potrebujem mať 100% doklad (teda originál podpisu), že výdavok je oprávnený a záväzok zaplatený nie?
    lekon , ale ak zaplatíš záväzok -napr.došlú faktúru v hotovosti tak dostaneš o tom doklad o zaplatení .....to znamená , že budeš mať k faktúre PPD od dodávateľa a k tomu všetkému si vystavíš VPD a ten si dáš podpísať dodávateľovi , že peniaze od Teba prevzal , čiže výdaj z pokladne .

    Čiže to budeš mať preukázateľné 2x aj PPD aj VPD .

    *agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

    *agatha*
    prepáčte, možno som ja nechápavá, ale:
    som firma a mám dva doklady - VPD a PPD. na PPD, kt. som ja vystavila sú dole štyri kolónky na podpis: vyhotovil - tu sa podpíše účtovník, prijal - moja firma, schválil - moja firma, prijaté od koho - tu by sa mal podpísať niekto z firmy, kt. som dala PPD a teda u kt. som poskytla nejakú službu. však?

    a potom tu mám VPD, kt. vystavím tiež ja. dole je: vyhotovil - účtovník, vydal - ja, schválil - ja, vydané komu - firma, od kt. som niečo kúpila. nie?

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Ak je to reálne s podpisom,tak je dobré dať si podpísať aj VPD aj PPD,ale ak máš napr.doklad z ERP tak napísať viď.doklad.

    *agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

    *agatha*
    ahaaa, no. lebo ja ako firma som nakúpila v tescu. dostala som bloček. účtovník nám vytlačil VPD z programu. na vyhotovil - sa podpísal on, na vydal - ja ako firma, na schválil - ja ako firma, na vydané komu - tu by som mala napísať viď doklad. nie? lebo ja tam mám vytlačené moje meno.

    je to zle, však?
    Naposledy upravil *agatha* : 22.03.07 at 06:24

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Dáva na VPD meno toho komu sa peniaze z pokladne poskytli na nákup,potom tam dáš svoj podpis,robí sa to aj tak vo veľkých firmách,ale u malých FO sa to píše tak ak je sám živnostník a nemá zamestnancov.

    *agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

    *agatha*
    ahaa, chápem to potom správne, že ja keď pošlem na nákup do tesca môjho zamestnanca, tak potom vydané komu - dám podpis zamestnanca, kt. som dala peniaze? zdá sa mi to čudné, lebo ak vystavím VPD firme, kt. mi príde poumývať okná, tak vydané komu - by malo byť meno tej firmy, kt. mi poskytla službu, nie?

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Áno firme,ktorej vyplatíš dáš názov -ako vyplatené komu,ale ak dáš zamestnancovi na nákup tak aby ti to vedel vyúčtovať a hlavne svojim podpisom potvrdzuje že tie peniaze zobral.

    *agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

    *agatha*
    ahaa, čiže tam nezohľadňujem to, že som nákup urobila v tescu. podstatné je to, že komu som dala peniažky. ďakujem pekne za pomoc. veľmi mi to pomohlo. prajem pekný deň.

    gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

    gutan52
    ale ak si SZČO vzal 15000,-Sk ako osobnú spotrebu, potom vyplňa VPD bez ďalších dokladov a podpisov . /Čím menej byrokracie a gezovania/.

    Komu: ................XY
    Vystavil ..............XY
    Súhlasil: .............. XY
    Podpis príjemcu:..... XY
    Zaučtoval : .......... XY

    Kto je ten XY? ... No predsa živnostník SZČO - ekonom, učtovník, pokladník, vybavovateľ, 1000majster - všetko jedna osoba. Nemá to kto iný podpísať.
    A keď si prizná príjem za Fa na PPD a nemá k tomu VPD , tak že by to bola chyba ? ? ? Veď prizal Príjem i taký na ktorý nemá od klienta VPD ani podpis klienta na PPD! Čudoval by som sa takému daniarovi na DÚ, ktorý by takýto PPD spochybnil. Horšie by to bolo s VPD, kde by nebol VPD krytý PPD a podpisom príjemcu. Niekedy sú pre normálneho človeka tieto podpisovačky uletené. Ide o duplicitné podpisovanie. Už som sa stretol aj s takými, ktorí nepoužívali kopiu-doklad , ale radšej vypisovali 2x originál. Vraj aby nebola chyba...? Podobne je to i s tými pokladničnými bločkami. K pravosti dokladu sa vyjadrujú 2 skupiny : Treba Pečiatku a Netreba Pečiatku Zlodeji nič nepotrebujú. I daňové úrady sú .......... /Toto len na odľahčenie pravosti/

    ?Martina je offline (nepripojený) ?Martina

    ?Martina
    V našej firme je zvykom dať na výdavkový doklad názov fy v ktorej sa robí nákup - napr.Tesco. Hoci peniaze vydám dopredu, o zálohe neúčtujem a nákupca prinesie bloček nazúčtovanie až po nákupe. Na zadnú stranu bločku sa podpíše zodpovedný pracovník - realizátor resp. iniciátor nákupu a dopíše tam účel na ktorý nákup potrebuje (napr. ND - ide o to, že položky na bločku často nie sú identifikovateľné).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.