Zavrieť

Porady

Autor počítačového programu, DPH

Som zamestnancom v malej firme. Vlastnú firmu nemám, ani živnosť. V mimopracovnom čase som vytvoril počítačový program, ktorý nemá žiaden súvis s mojím zamestnaním. V zmysle Autorského zákona som povolil užívanie programu niekoľkým firmám na Slovensku a v okolitých štátoch EÚ. Obdržal som úhrady od slovenských aj cudzích firiem, všetci sú platitelia DPH. Súčet príjmov od slovenských firiem neprekročil sumu 1,5 mil.Sk. Súčet príjmov včítane úhrad firiem z cudziny prekročil ku koncu roka 2004 sumu 1,5 mil Sk. Podľa niektorých daňových poradcov som povinný sa registrovať ako platiteľ DPH, podľa iných nie.

Aký máte názor ?
Pre mňa by bolo platenie DPH veľmi nevýhodné, nakoľko neviem vykázať za rok 2004 prakticky žiaden relevantný výdaj na nákup od firmy alebo osoby - platiteľa DPH. Materiál nekupujem, "výrobným" zariadením je starší osobný počítač. Ak budem platiteľom DPH, vznikne ďalšia nevýhoda u platenia DPFO. Predpokladal som, že svoje výdaje budem môcť pre účely platenia dane z príjmu odpočítať formou paušálnych výdavkov 25%. Ak budem platiteľom DPH, ani toto asi nebudem môcť uplatniť. Budem musieť založiť jednoduché účtovníctvo, a do toho neviem zapísať občasnú výpomoc, ktorú som v skutočnosti pri vývoji, testovaní a dokumentovaní programu obdržal (Príjmy mám založené, výpisy z banky atp., to je v poriadku. Jedná sa o výdaje, tie neviem doložiť.).
Ďakujem predom za každú informáciu alebo dobrú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Autor počítačového programu, DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.