Zavrieť

Porady

Pokladnična kniha

Chcem sa spýtať,či je zákonom stanovené,že denná pokladničná uzávierka musí byť zapísaná v ten istý deň do pokladničnej knihy? Samozrejmosťou je ,že každý deň je vytlačená.
Usporiadat
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Neviem, či to v zákone niekde je...
Ten, kto urobí dennú uzávierku pokladne, mal by rovno napísať do pokladničnej knihy potrebné údaje z uzávierky a mal by ju podpísať ten, kto ju urobil.
0 0
TinkiDinki TinkiDinki

TinkiDinki je offline (nepripojený) TinkiDinki

Podľa zákona o vedení tržieb RP

Musia byť denné uzávierky (aj mesačná) nalepené NAJNESKOR v prvý deň nového mesiaca.
Čiže celý mesiac (január) nemusíš nič nalepovať, ale prvého (februára) musíš mať nalepený celý január a aj mesačnú uzávierku (januárovú).
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Prosím Vás, vraj už nevyrábajú pokladničné knihy pre neplatcov dph, len pre platcov a tie majú použiť aj neplatcovia. Je to tak???
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

ja len posúvam..
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Eva99 Pozri príspevok
Prosím Vás, vraj už nevyrábajú pokladničné knihy pre neplatcov dph, len pre platcov a tie majú použiť aj neplatcovia. Je to tak???
Aj neplatiteľ DPH môže používať Pokladničnú knihu s kolonkami pre DPH... Jednoducho ich nebude vyplňovať...
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Anja111 Pozri príspevok
Aj neplatiteľ DPH môže používať Pokladničnú knihu s kolonkami pre DPH... Jednoducho ich nebude vyplňovať...
Nie je to žiadny problém? Mám totiž skúsenosť, že je problém ak nemáte pokladničnú knihu s dvomi sadzbami dph, ale len jednou, aj keď 10%-tnú nikdy nepoužijete... Tak len pre istotu, či toto nie je niečo podobné... Ďakujem.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Eva99 Pozri príspevok
Nie je to žiadny problém? Mám totiž skúsenosť, že je problém ak nemáte pokladničnú knihu s dvomi sadzbami dph, ale len jednou, aj keď 10%-tnú nikdy nepoužijete... Tak len pre istotu, či toto nie je niečo podobné... Ďakujem.
Nie je to problém. Kľudne ju môžeš použiť.
A to s tou 10% DPH sa dá tiež ľahko poriešiť... Stačí rozdeliť kolonku na dve časti, t.j. 10% a 19% DPH, pričom sa využíva len kolonka s 19%...
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Anja111 Pozri príspevok
Nie je to problém. Kľudne ju môžeš použiť.
A to s tou 10% DPH sa dá tiež ľahko poriešiť... Stačí rozdeliť kolonku na dve časti, t.j. 10% a 19% DPH, pričom sa využíva len kolonka s 19%...
ok, ďakujem
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
TinkiDinki Pozri príspevok
Podľa zákona o vedení tržieb RP

Musia byť denné uzávierky (aj mesačná) nalepené NAJNESKOR v prvý deň nového mesiaca.
Čiže celý mesiac (január) nemusíš nič nalepovať, ale prvého (februára) musíš mať nalepený celý január a aj mesačnú uzávierku (januárovú).
O tomto určite nehovorí zákon o vedení tržieb RP

ale Vyhláška MF SR č. 55/1994 Z.z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb ERP v znení vyhlášky č. 59/1995 Z.z., vyhlášky č. 353/1996 Z.z. , vyhlášky č. 735/2004 Z.z. a vyhlášky č 679/2006 Z.z. a to v § 3 ods.4.

odpoveď bola v podstate správna
0 0
Marika31 Marika31

Marika31 je offline (nepripojený) Marika31

Ahoj všetkým...som tu nová a dúfam, že medzi členou zapadnem...zatiaľ sa na "porade" len rozhliadám....mám však otázočku nastúpila som do práce,chodím pre firmu nakupovať do kancelárie.. príjem a výdaj si zatiaľ zaznamenávam do excelu/čo sa nakupilo,proste podrobne/dostala som od šefa pokladničku knihu, ktorú vydalo Ševt bez priepisu...a bohužial neviem si rady ako tam zaznamenať všetky príjmy,výdaje ktoré sa uskutočnili...poradí mi prosím niekto...vopred veľmi pekne ďakujem za každu odpoveď ...pekný deň všetkým prajem...Marika
0 0
danka101 danka101

danka101 je offline (nepripojený) danka101

Ahojte, chcela by som sa este opytat, ci sa v JU musi uctovat trzba do peňazného denníka denne, alebo stací na konci mesiaca zauctovat celú mesačnu trzbu?
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Ja osobne zaúčtujem každý deň, lebo každý deň kupujeme aj tovar , ktorý zaplatím v hotovosti, aby mi potom neišla pokladňa do mínusu
0 0
danka101 danka101

danka101 je offline (nepripojený) danka101

Ja som to takto niekedy robila, ale teraz mi to robi dost problém, lebo robim uct. externe, uctujem kazdy den, ale nechodim denne do firmy pre trzby.... takze neviem, niekto mi spominal, ze staci, aby na konci mesiaca nebola pokl. v minuse, co nikdy nie je
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Možno to závisí aj od charakteru činnosti, . lebo aj keď účtuješ externe, nechodíš do firmy každý deň po pásky, a firma nemá každý deň aj výdavky?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Účtovať tržbu do PD je možné podľa názorov poraďákov denne, ale aj mesačne. Je to tak 50 : 50 a zdôvodnenia sú rôzne.
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
ekopo Pozri príspevok
Účtovať tržbu do PD je možné podľa názorov poraďákov denne, ale aj mesačne. Je to tak 50 : 50 a zdôvodnenia sú rôzne.
Ja účtujem mesačne. Majiteľka mi hovorila, že kedysi účtovali denne a kontrola im to vytkla, že nie je potrebné, ak sú tržby denne zapísané v pokladničnej knihe na základe denných uzávierok. Keďže sa počas mesiaca samozrejme nakupuje tovar, počas mesiaca mi ide pokladňa do mínusu, ale po zaúčtovaní mesačných tržieb na konci mesiaca je všetko OK.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Prikláňam sa k účtovaniu tržby z ERP denne... V praxi však účtujem obidvomi spôsobmi. Podľa želania klientov...
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Pokladničná kniha a peňažný denník sú dve rozdielne veci. Účtovať do peňažného denníka môžete tržbu aj raz mesačne podľa toho ako máte zabezpečenú evidenciu v pomocných knihách. V prípade, že máte viac pokladní a viac účtov, vedenie pokladničnej a bankovej knihy je povinné.
Pokladničná kniha má slúžiť na evidenciu peňažných prostriedkov hlavne vtedy ak sú niekomu zverené, môže s nimi disponovať a je za ne zodpovedný.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
http://www.porada.sk/t50998-uctovani...-erp-v-ju.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať