Zavrieť

Porady

Vlastný príjem a pod.

Všetkým dobrý večer.
Prosím poraďte mi ohľadne pojmu "Vlastný príjem". Ani po prečítaní zákona o dani z príjmov mi nie je jasné, aký príjem sa týmto rozumie. Jedná sa mi hlavne o príjmy, ako sú : dávka nemocenského/PNS-ka; invalidný dôchodok; príspevok na bývanie; dávka v nezamestnanosti. Dočítal som sa iba, že prvé tri z uvedených príjmov sú podľa § 9 odst.2 písm. a, b oslobodené od dane. Patria do ostatných príjmov podľa § 8 . Jedine v § 11 odst.1 písm. b sa uvádza, že do vlastného príjmu sa nezahŕňajú štátne sociálne dávky - jednou z nich je prídavok na dieťa - a ostatné sú : ?? V metodických pokynoch pre vypĺňanie daň.priznania sa uvádza, že v daň.priznaní sa neuvádzajú príjmy, ktoré sú vylúčené z predmetu dane (§ 3) a príjmy, ktoré sú oslobodené od dane (§ 9), platí to na ktoré mnou uvádzané príjmy ?
Prvý krát sa mi stalo, že manželka, na ktorú si daňovník chce v ním podávanom daň.priznaní uplatniť nezdaniteľnú časť dane, mala príjem iba z PNS-ky (34.695,-), invalidný dôchodok (22.910,-), dávku v nezamestnanosti (3.052,-) a z práce na dohodu (7.020,- netto), on dostával okrem svojho príjmu ešte príspevok na bývanie (1.018,-) - a neviem mu poradiť, akú čiastku má zapísať do tlačiva daň.priznania na strane 2, III. oddiel, riadok 30 - vlastné príjmy. Dúfam a budem povďačný, ak mi to niekto z vás vysvetlí. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    macko je offline (nepripojený) macko

    macko
    Ak si ide daňovník uplatňovať odpočítateľnú položku na manželku , tak za vlastný príjem manželky sa počíta: ivalidný dôchodok, odmena za dohodu, príspevok v nezamestnanosti.... čiže všetky príjmy. Ak súčet týchto príjmov je menej ako 80832,-Sk , potom si može uplatniť rozdiel medzi sumou 80832,- a dosiahnutým príjmom manželky.

    Vlastný príjem a pod.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.