Zavrieť

Porady

nezaplatená fa pri pauš.výdajoch

Ahojte poraďáci.
Môžte mi pomôcť? V roku 2005 som upravil ZD , nakoľko som vedel, že v roku 2006 chcem si uplatňovať paušálne výdaje. Ale problém je v tom, že v roku 2006 mi ostala za december neuhradená pohľadávka/ zaplatili ju až v januári/ a ja neviem čo s ňou. Či to bude príjmom v roku 2007, alebo musím zase upravovať ZD a zdaniť v roku 2006, keďže je to fa za 12/2006 vystavená 04.01.2007./celý čas ostávam na paušálnych výdajoch.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    janyj Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci.
    Môžte mi pomôcť? V roku 2005 som upravil ZD , nakoľko som vedel, že v roku 2006 chcem si uplatňovať paušálne výdaje. Ale problém je v tom, že v roku 2006 mi ostala za december neuhradená pohľadávka/ zaplatili ju až v januári/ a ja neviem čo s ňou. Či to bude príjmom v roku 2007, alebo musím zase upravovať ZD a zdaniť v roku 2006, keďže je to fa za 12/2006 vystavená 04.01.2007./celý čas ostávam na paušálnych výdajoch.
    Bude to príjem roku 2007.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak v roku 2007 nezmeníš spôsob uplatňovania výdavkov, nie si povinný upravovať ZD o (okrem iného) pohľadávky. Príjem zahrnieš do príjmov roka 2007.
    Iba poznámka - ak si faktúru vystavil 4.1.2007, patrí do evidencie pohľadávok roka 2007 a nemohla byť v evidencii pohľadávok k 31.12.2006.

    tanti je offline (nepripojený) tanti

    tanti
    Keby bola faktúra vystavená v roku 2006 aj tak by to bol príjem roku 2007? ZD sa upravuje iba pri prechode na paušálne výdavky?

    tanti je offline (nepripojený) tanti

    tanti
    Johanka Pozri príspevok
    Ak v roku 2007 nezmeníš spôsob uplatňovania výdavkov, nie si povinný upravovať ZD o (okrem iného) pohľadávky. Príjem zahrnieš do príjmov roka 2007.
    Iba poznámka - ak si faktúru vystavil 4.1.2007, patrí do evidencie pohľadávok roka 2007 a nemohla byť v evidencii pohľadávok k 31.12.2006.
    Aha tak už mi prišla medzi tým odpoveď. Ďakujem

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Základ dane sa upravuje pri zmene spôsobu uplatňovania výdavkov, takže aj pri prechode z paušálnych na preukázateľné a naopak .

    tanti je offline (nepripojený) tanti

    tanti
    Johanka Pozri príspevok
    Áno to je pravda vedela som, že to tam asi "niekde" bude, ale keď už tu bola položená taká šikovná otázočka ... troška som ju zneužila na ušetrenie času

    janyj je offline (nepripojený) janyj

    janyj
    Ste zlatí.ďakujem za obšírnejšiu diskusiu k mojej otázke. Takže aj SZČO, ktorá začala podnikať 07/2006, môže hneď účtovať paušálne výdaje, /keďže v roku 2005 nebol účtovnou jednotkou/ a tiež mu ostala neuhradená fa za 12/2006, ktorá je v evidencii pohľadávok roku 2006, ale uhradia ju v roku 2007 a bude príjmom až v roku 2007?

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    janyj Pozri príspevok
    Ste zlatí.ďakujem za obšírnejšiu diskusiu k mojej otázke. Takže aj SZČO, ktorá začala podnikať 07/2006, môže hneď účtovať paušálne výdaje, /keďže v roku 2005 nebol účtovnou jednotkou/ a tiež mu ostala neuhradená fa za 12/2006, ktorá je v evidencii pohľadávok roku 2006, ale uhradia ju v roku 2007 a bude príjmom až v roku 2007?
    Áno, príjem v roku 2007.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    janyj Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci.
    Môžte mi pomôcť? V roku 2005 som upravil ZD , nakoľko som vedel, že v roku 2006 chcem si uplatňovať paušálne výdaje. Ale problém je v tom, že v roku 2006 mi ostala za december neuhradená pohľadávka/ zaplatili ju až v januári/ a ja neviem čo s ňou. Či to bude príjmom v roku 2007, alebo musím zase upravovať ZD a zdaniť v roku 2006, keďže je to fa za 12/2006 vystavená 04.01.2007./celý čas ostávam na paušálnych výdajoch.
    janyj Pozri príspevok
    Ste zlatí.ďakujem za obšírnejšiu diskusiu k mojej otázke. Takže aj SZČO, ktorá začala podnikať 07/2006, môže hneď účtovať paušálne výdaje, /keďže v roku 2005 nebol účtovnou jednotkou/ a tiež mu ostala neuhradená fa za 12/2006, ktorá je v evidencii pohľadávok roku 2006, ale uhradia ju v roku 2007 a bude príjmom až v roku 2007?
    - pozvolna sme prešli na iný príbeh ?
    - ako si mohol v roku 2005 upraviť základ dane, keď si začal podnikať v 07/2006?
    - paušálne výdavky ( výdavky uplatňované percentom z príjmov) sa neúčtujú - v tom je ich "čaro"
    - ak niekto začne podnikať v 7/2006 neuvažuje o tom, že v roku 2005 nebol účtovnou jednotkou ... úprava základu dane podľa § 17 ods. 10 ZoDP je o zmene spôsobu uplatňovania výdavkov. Ten, kto začal podnikať v 07/2006, oproti predchádzajúcemu zdaňovaciemu obdobiu nič nemenil

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    janyj Pozri príspevok
    Ste zlatí.ďakujem za obšírnejšiu diskusiu k mojej otázke. Takže aj SZČO, ktorá začala podnikať 07/2006, môže hneď účtovať paušálne výdaje, /keďže v roku 2005 nebol účtovnou jednotkou/ a tiež mu ostala neuhradená fa za 12/2006, ktorá je v evidencii pohľadávok roku 2006, ale uhradia ju v roku 2007 a bude príjmom až v roku 2007?
    Trošku opravím - paušálne výdaje sa neúčtujú - iba uplatňujú. Ak bol a ostáva pri uplatňovaní paušálnych výdajov /neprechádza na účtovníctvo alebo z účtovníctva/ ÁNO - uvažuješ správne.

    janyj je offline (nepripojený) janyj

    janyj
    Ahoj .Johanka. Jedná sa o dvoch rôznych SZČO. Ten prvý som ja a ten druhý prípad robím inému. ospravedlňujem sa , že som to hneď neuviedol a tým som to trochu domotal. ďakujem za príspevky

    tanti je offline (nepripojený) tanti

    tanti
    Mám jednu otázočku.
    Chcem podať dodatočné daňové priznanie za rok 2005 kôli prechodu na paušálne výdavky (ostala tam pohľadávka uhradená v roku 2006) lebo ako rátam tak rátam sú paušálne výdavky výhodnejšie aj kôli roku 2007. Zaujímalo by ma v akej výške vyrubí DÚ pokutu za omeškanú platbu, ktorá z dodatočného priznania bude plýnúť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.