Zavrieť

Porady

Oslobodenie od DzP pri nehnuteľnostiach

Zamýšľam sa nad nasledujúcim problémom. Manželia vlastnia v bezpodielovom spoluvlastníctve nehnuteľnosť, v ktorej má trvalý pobyt iba jeden z manželov dlhšie ako dva roky a druhý z manželov tam trvalý pobyt nemá. Ako by sa posudzoval príjem z predaja tejto nehnuteľnosti ? Bol by tento príjem oslobodený od dane z príjmu podľa § 9 Zák. o DzP alebo nebol. Bola by oslobodená iba polovica príjmu? Ak sa vie niekto k tomuto problému vyjadriť, tak vopred ďakujem za reakcie. Jana.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Janiča Pozri príspevok
    Zamýšľam sa nad nasledujúcim problémom. Manželia vlastnia v bezpodielovom spoluvlastníctve nehnuteľnosť, v ktorej má trvalý pobyt iba jeden z manželov dlhšie ako dva roky a druhý z manželov tam trvalý pobyt nemá. Ako by sa posudzoval príjem z predaja tejto nehnuteľnosti ? Bol by tento príjem oslobodený od dane z príjmu podľa § 9 Zák. o DzP alebo nebol. Bola by oslobodená iba polovica príjmu? Ak sa vie niekto k tomuto problému vyjadriť, tak vopred ďakujem za reakcie. Jana.
    V tomto prípade sa manželia dohodnú, že príjem bude zdaňovať jeden z nich, ktorý v byte mal trvalý pobyt. Ten, ak splní podmienky oslobodenia príjmu z predaja bytu, príjem nemusí zdaňovať ani jeden z manželov.

    Janiča je offline (nepripojený) Janiča

    Janiča
    Ďakujem za odpoveď. Prebehla som Zákon o DzP, ale nič som k tomu nenašla. Najradšej by som to videla čierne na bielom. Píše sa niekde v Zákone o DzP o tom? Alebo niekde inde. _

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    §4 Zákona o dani z príjmov
    (8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.

    Dohodnú sa inak, a to tak, že to zdaní ten z manželov, ktorý spĺňa podmienky pre oslobodenie od dane z príjmov.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Janiča Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď. Prebehla som Zákon o DzP, ale nič som k tomu nenašla. Najradšej by som to videla čierne na bielom. Píše sa niekde v Zákone o DzP o tom? Alebo niekde inde. _
    Tak to tu máš čierne na bielom: http://www.uctovnictvo.sk/index.php?...d=66&Itemid=67

    Oslobodenie od DzP pri nehnuteľnostiach

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.