Zavrieť

Porady

predaj nehnutelnosti a vydavky

V januari 2005 mi zomrel otec. Predmetom dedicstva bol byt ktory som na zaklade dohody pri dedicskom konani zdedil ja. V roku 2006 som ho predal. Zaujimalo by ma ci si mozem nakolko nesplnam podmienky oslobodenia od dane odratat od prijmu okrem ceny bytu zistenej k jan 05 aj peniaze ktore som vyplatil surodencom - aj ked to nebolo uvedene v dohode o vysporiadani dedicstva. Staci na to ich cestne prehlasenie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Oslobodené od dane je: Príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade (otec) alebo niektorých z manželov, ak uplynie aspoň pat rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľ. do vlastníctva alebo spoluvl. poručiteľa.

    strata je offline (nepripojený) strata

    strata
    betka Pozri príspevok
    Oslobodené od dane je: Príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade (otec) alebo niektorých z manželov, ak uplynie aspoň pat rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľ. do vlastníctva alebo spoluvl. poručiteľa.
    ano to viem, a viem ze 5 rokov este neuplynulo. ide mi o to ci si mozem odratat aj to co som vyplatil surodencom aj ked to nie je v zmluve, pretoze som v nejakom materiali stiahnutom z danoveho riaditelstva nasiel ze: V nadväznosti na § 8 ods. 2 zákona je okrem tohto výdavku možné za výdavok preukázateľne vynaložený na dosiahnutie príjmu z predaja bytu uznať aj sumy preukázateľne vyplatené spoludedičom v rámci schváleného vyporiadania dedičov - ci je schvalene vysporiadanie len zmluva alebo staci ich prehlasenie... Dodatocne by ma zaujimalo ci si mozem z tohto prijmu odratat aj tych 23 650 :-)
    dik za odpovede

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Sumy, ktoré vyplatíte súrodencom si môžete odrátať, a na druhej strane, súrodenci by si mali tieto príjmy zdaniť. Osobne by som to dohodla zmluvne.

    Suma 5.nas. ŽM - 23650, Sk sa môže uplatniť pri:
    h) podľa § 6 ods. 3 apodľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn príjmov podľa § 6 ods. 3 a podľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f) znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a7 nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia; ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky nezahrnuté do základu dane, priraďované k sume oslobodených príjmov sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahrnutým do základu dane,

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    strata Pozri príspevok
    ano to viem, a viem ze 5 rokov este neuplynulo.
    Neuplynulo 5 rokov - od kedy?

    predaj nehnutelnosti a vydavky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.