Zavrieť

Porady

DDP za rok 2004

Ako mám vyplniť DDP za rok 2004 keď som použila v tom r.paušalne výdavky 60 % a treba mi upraviť ZD o 26 644,- ? Mám z tejto sumy odpočítať 60 % a zvyšok pripočíťať k ZD ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Maňuša Pozri príspevok
    Ako mám vyplniť DDP za rok 2004 keď som použila v tom r.paušalne výdavky 60 % a treba mi upraviť ZD o 26 644,- ? Mám z tejto sumy odpočítať 60 % a zvyšok pripočíťať k ZD ?
    Predpokladám, že sa jedná o pripočítateľnú pohľadávku... Z tej nemôžeš počítať paušálne výdavky (60%), ale ju musíš celú zdaniť.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Maňuša Pozri príspevok
    ale pripočítam ju k príjmom či celú k DZ,lebo to potom je hrozne veľký rozdiel
    Neviem aký riadok to bol v DP za rok 2004, ale patrí to do Položiek zvyšujúcich základ dane (§ 17 Zákona).

    Maňuša je offline (nepripojený) Maňuša

    Maňuša
    čiže k ZD pripočítam tú sumu a vypočítam daň aj napriek tomu,že tá pohľadávka by v riadnom DP patrila k príjmom pri použití paušalnych výdavkov?

    Zužu je offline (nepripojený) Zužu

    Zužu
    To záleží či sa upravuje základ dane alebo či bol chybne zaúčtovaný príjem.
    Úprava základu dane sa robí podľa par. 17., ale ak bol v priebehu roka nesprávne zaúčtovaný príjem- robí sa zmena príjmu aj výdajov. Ešte upozorním na odvody do SP a ZP- treba spätne doplatiť odvody.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Maňuša Pozri príspevok
    čiže k ZD pripočítam tú sumu a vypočítam daň aj napriek tomu,že tá pohľadávka by v riadnom DP patrila k príjmom pri použití paušalnych výdavkov?
    Rozdiel je v tom, že príjem je "zaplatený" a vtedy sa môžu uplatniť paušálne výdavky. Ale pohľadávka je "neuhradená", a vtedy je to položka zvyšujúca základ dane.

    Maňuša je offline (nepripojený) Maňuša

    Maňuša
    Chcela by som ešte poradiť čo sa týka pohľadávky : Ide o 2 fa vystavené v decembri s dátumom splatnosti 28.12,no práce boli dokončené až v januári a teda fa boli preplatené 14.1. a 27.1. ide o pohľadávku či o príjem na nasledujúci rok ?ďakujem za odpoveď.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Maňuša Pozri príspevok
    Chcela by som ešte poradiť čo sa týka pohľadávky : Ide o 2 fa vystavené v decembri s dátumom splatnosti 28.12,no práce boli dokončené až v januári a teda fa boli preplatené 14.1. a 27.1. ide o pohľadávku či o príjem na nasledujúci rok ?ďakujem za odpoveď.
    No tu asi nastáva iná situácia.
    Fakturácia bola v roku 2006 - teda predpokladám fakturácia zálohy, resp. platba predom.
    Ak bola služba skončená v januári 2007 tak by mala byť príjmom 2007.
    Záloha sa v JÚ časovo rozlišuje, t.j. ak práce neboli ukončené v r. 2006 napriek prijatej platbe sú príjmom 2007.

    Maňuša je offline (nepripojený) Maňuša

    Maňuša
    Boli len vystavené Fa v decembri,bez zálohy, a uhradené v januári po dokončení práce.Aj vtedy mám podať DDP ?Medzitým ale prebehla zmena z pauš.výdavkov na JÚ.

    Zužu je offline (nepripojený) Zužu

    Zužu
    Ako môže byť práca vyfakturovaná, keď nie je dokončená. Súhlasím s prísp. č.9. - Evina

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Ak ste potrebovali príjem, bolo treba dohodnúť čiastočnú fakturáciu s tým aby vám bola vystavená Fa aj do 31.12. aj uhradená.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Maňuša Pozri príspevok
    Boli len vystavené Fa v decembri,bez zálohy, a uhradené v januári po dokončení práce.Aj vtedy mám podať DDP ?Medzitým ale prebehla zmena z pauš.výdavkov na JÚ.
    evina Pozri príspevok
    No tu asi nastáva iná situácia.
    Fakturácia bola v roku 2006 - teda predpokladám fakturácia zálohy, resp. platba predom.
    Ak bola služba skončená v januári 2007 tak by mala byť príjmom 2007.
    Záloha sa v JÚ časovo rozlišuje, t.j. ak práce neboli ukončené v r. 2006 napriek prijatej platbe sú príjmom 2007.
    Súhlasím s evina.
    Aj keď ste to nefakturovali ako zálohu, podľa mňa sa jedná o zálohovú platbu, keďže práce sa dokončili až v roku 2007. A v tom prípade by si nemusela podávať za rok 2006 DDP, (ak už nemáš ďalšie pohľadávky). Vo vlastnom záujme by som si však tie faktúry podložila dokladom o ukončení prác (00.00.2007).

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Ak Ti prekáža názov "záloha" možeš v mysli použiť aj "platba predom. Je to síce to isté , ale ide o lepšie pochopenie. Fakturovali ste popredu- prijali ste dopredu peniaze, ale podstatné je to, že služba bola poskytnutá až v januári 2007....

    Maňuša je offline (nepripojený) Maňuša

    Maňuša
    ja som ale tie fa uviedla vo výkaze o majetku a záväzkoch na nasledujúci rok ako počiatočnú pohľadávku a započítala som ju do príjmu príslušného roka,pýtam sa mám za predchádzajúci rok podať DDP ? Či som len urobila chybu vo výkaze a v tom prípade mi hrozí pokuta ?

    Maňuša je offline (nepripojený) Maňuša

    Maňuša
    Ešte upresím,teda dám si dodatočne potvrdiť,že práce boli ukončené v jan. 2005.Nebudem tým pádom podávať DDP za r. 2004.Ale vo výkaze o majetku za r.2005 som na začiatku uviedla túto pohľadávku a započítala som ju do príijmu za rok 2005.Budem mať nejaký problém kvôli výkazu o majetku a záväzkoch ?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Maňuša Pozri príspevok
    Ešte upresím,teda dám si dodatočne potvrdiť,že práce boli ukončené v jan. 2005.Nebudem tým pádom podávať DDP za r. 2004.Ale vo výkaze o majetku za r.2005 som na začiatku uviedla túto pohľadávku a započítala som ju do príijmu za rok 2005.Budem mať nejaký problém kvôli výkazu o majetku a záväzkoch ?
    Otázka je najprv, čo si uviedla vo výkaze 2004 ?

    Maňuša je offline (nepripojený) Maňuša

    Maňuša
    neuviedla som nič,lebo v r.2003 a r.2004 som využívala paušálne výdavky,takže výkazy som nepodávala.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Maňuša Pozri príspevok
    Ešte upresím,teda dám si dodatočne potvrdiť,že práce boli ukončené v jan. 2005.Nebudem tým pádom podávať DDP za r. 2004.Ale vo výkaze o majetku za r.2005 som na začiatku uviedla túto pohľadávku a započítala som ju do príijmu za rok 2005.Budem mať nejaký problém kvôli výkazu o majetku a záväzkoch ?
    Ak tomu dobre rozumiem, tak je to v poriadku. Stále je to na začiatku roka 2005 v účtovníctve pohľadávka. Takže, žiadny problém mať nebudeš...

    Maňuša je offline (nepripojený) Maňuša

    Maňuša
    ale aj napriek tomu,že za rok 2004 nebudem podávať DDP,podotýkam že došllo k zmene účtovníctva v r.2005 na JÚ. A ešte sa chcem opýtať,pokiaľ som v roku ,za ktorý chcem podať DDP viedla JÚ a pri navýšení ZD pri DDP by mi bolo výhodnejšie,keby som DDP prepočítala na paušálne výdavky,smie sa to ?

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Maňuša Pozri príspevok
    ale aj napriek tomu,že za rok 2004 nebudem podávať DDP,podotýkam že došllo k zmene účtovníctva v r.2005 na JÚ.´
    Síce došlo k zmene, ale keďže si v konečnom dôsledku nemala žiadne pohľadávky, tak nemáš dôvod zvyšovať základ dane... Veď aj sama píšeš, že za rok 2004 nebudeš podávať DDP...
    A ešte sa chcem opýtať,pokiaľ som v roku ,za ktorý chcem podať DDP viedla JÚ a pri navýšení ZD pri DDP by mi bolo výhodnejšie,keby som DDP prepočítala na paušálne výdavky,smie sa to ?
    Odpoveď je v texte.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.