Zavrieť

Porady

Nevymožiteľné pohľadávky

Dobrý deň všetkým
hľadala som v porade, ale možno zle, alebo som sa tu s tým naozaj nestretla.
Môj problém
v roku 2002 vystavené 2 faktúry na firmu Horizont Slovakia na celkovú čiastku 38.164 z toho DPH 3.924
v roku 2003 sa začalo na náš podnet exekučné konanie voči tejto firme. V roku 2006 nám prišlo od exekútora uznesenie, že exekučné konanie bolo pozastavené z dôvodu nemajetnosti povinného (Horizont Slovakia) spolu s faktúrou na 6.922 (z toho DPH 1.105)
Tuto fa som zauctovala na 588, a uplatnila som si odpocet DPH.
Ale co s vydanými fa z roku 2002. Mám nárok na ich 100% odpis a ak áno čo s tou DPH ktorú som v roku 2002 zaplatila?
poteším sa každej múdrej myšlienke
Ďakujem
Daniela
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    DANIELAš Pozri príspevok
    Dobrý deň všetkým
    hľadala som v porade, ale možno zle, alebo som sa tu s tým naozaj nestretla.
    Môj problém
    v roku 2002 vystavené 2 faktúry na firmu Horizont Slovakia na celkovú čiastku 38.164 z toho DPH 3.924
    v roku 2003 sa začalo na náš podnet exekučné konanie voči tejto firme. V roku 2006 nám prišlo od exekútora uznesenie, že exekučné konanie bolo pozastavené z dôvodu nemajetnosti povinného (Horizont Slovakia) spolu s faktúrou na 6.922 (z toho DPH 1.105)
    Tuto fa som zauctovala na 588, a uplatnila som si odpocet DPH.
    Ale co s vydanými fa z roku 2002. Mám nárok na ich 100% odpis a ak áno čo s tou DPH ktorú som v roku 2002 zaplatila?
    poteším sa každej múdrej myšlienke
    Ďakujem
    Daniela
    Podľa mňa máte v r. 2006 nárok na odpis celej pohľadávky z roku 2002, vychádzam z § 19 ods. 2 písm. h) ZoDP, citujem zo znenia platného do 31.12.2006:
    "h) výdavok (náklad) vo výške obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením alebo výdavok vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky1) bez úrokov z omeškania a poplatkov z omeškania a iných platieb, ktoré zvyšujú pohľadávku z dôvodu oneskorenej úhrady (ďalej len príslušenstvo ), alebo neuhradenej časti týchto pohľadávok, u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva alebo daňovníka, ktorý účtoval v sústave podvojného účtovníctva a zmenil spôsob účtovania na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva pri pohľadávkach už zahrnutých do príjmov v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, v ktorých účtoval v sústave podvojného účtovníctva, ak
    1. súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok daňovníka nestačí na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, a to aj u daňovníkov, ktorí neprihlásili pohľadávky, ale preukážu uznesenie súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok daňovníka nestačí na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo uznesenie súdu o zamietnutí návrhu na vyhlásenie konkurzu alebo o zrušení konkurzu,
    2. to vyplýva z výsledku konkurzného konania alebo vyrovnacieho konania,
    3. dlžník zomrel a pohľadávka nemohla byť uspokojená ani vymáhaním na dedičoch dlžníka,
    4. majetok dlžníka nepostačuje na krytie nákladov exekučného konania alebo na krytie trov výkonu súdneho rozhodnutia a súd exekúciu na návrh oprávneného alebo výkon rozhodnutia zastaví,
    5. ide o pohľadávku, na ktorú možno tvoriť opravnú položku do 100 % [§ 20 ods. 4, § 20 ods. 8 písm. c), § 20 ods. 14 písm. d)],

    DANIELAš je offline (nepripojený) DANIELAš

    DANIELAš
    Ďakujem Ingrid
    pod pojmom celá menovitá hodnota pohľadávky sa myslí celá suma k úhrade aj s DPH?
    Ďakujem
    Daniela

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    DANIELAš Pozri príspevok
    Ďakujem Ingrid
    pod pojmom celá menovitá hodnota pohľadávky sa myslí celá suma k úhrade aj s DPH?
    Ďakujem
    Daniela
    Áno, Danielka, celá suma aj s DPH.

    Nevymožiteľné pohľadávky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.