Zavrieť

Porady

odmena konateľa z nerozdeleného zisku

Náš konateľ je cudzinec, ale s občianstvom SR, nie je zamestnancom ani spoločníkom firmy, doposiaľ nepoberal žiadne odmeny za výkon funkcie, teda nema uzatvorenú ani žiadnu mandátnu zmluvu, nie je prihlásený do žiadnej zdravotnej poisťovne v SR, všetky odvody si platí v domovskej krajine. Je zároveň konateľom našej materskej firmy v zahraničí. Chcel by si teraz vyplatiť odmenu z vytvoreného a ešte nerozdeleného zisku našej dcerskej spoločnosti. Prosím o radu. Je možné takúto odmenu vyplatiť, a čo všetko to prináša. Je nutné uzatvoriť s konateľom mandátnu zmluvu? Prihlásiť ho do ZP, prípadne SP? Zaplatiť odvody? Zaplatiť daň? Ak ano, akú? Prosím, ak máte niekto skúsenosti s podobným problémom poraďte. Neviem, kde by som mohla nájsť info k takejto téme. Vopred všetkým ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Skalka je offline (nepripojený) Skalka

    Skalka
    Ak nie je s ním uzatvorená žiadna zmluva, ktorá by určovala jeho mzdu, alebo odmenu tak sa mu nemôže vyplatiť a to preto, že podľa mňa o jeho odmene alebo plate rozhodujú spoločníci pri jeho ustanovovaní za konateľa. Nemusí to byť zakotvené v spoločenskej zmluve, ale na základe spoločenskej zmluvy by malo následne dôjsť k písomnej dohode o spôsobe odmeňovania za jeho prácu. Podľa mňa, keďže nie je spoločníkom, mal byť s ním uzatvorený pracovný pomer. Na základe rozhodnutia valného zhromaždenia mu môže byť vyplatený aj podiel na zisku, ktorý sa zdaňuje ako príjem zo ZČ-viď Zákon o dani z príjmov. O rozdelení zisku rozhoduje valné zhromaždenie - viď Obchodnný zákonník. Ja viem, že zahraničné spoločnosti sa bránia plateniu akýchkoľvek súm pre náš štát a myslia si, že keď výplata podielu na zisku je oslobodená od príjmu, že sa to vzťahuje na hocikoho. Výplata podielu na zisku je oslobodená od dane z príjmu len podielu pre spoločníkov spoločnosti. Takže v prvom rade treba pozrieť spoločenskú zmluvu, osloviť spoločníkov, zvolať valné zhromaždenie a toto rozhodne. A len taký dovetok, nemýliš si cudzinca so slovenským občianstvom s cudzincom s dlhodobým pobytom?

    LenkaM je offline (nepripojený) LenkaM

    LenkaM
    nie, je to cudzinec, ale ma občianstvo SR, aj s občianskym preukazom a trvalým pobytom v SR. V prípade, že by valné zhromaždenie rozhodlo o výplate odmeny je nutné platiť aj ostatné odvody (zdravotné, sociálna poisťovňa)?

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Skalka Pozri príspevok
    Ak nie je s ním uzatvorená žiadna zmluva, ktorá by určovala jeho mzdu, alebo odmenu tak sa mu nemôže vyplatiť a to preto, že podľa mňa o jeho odmene alebo plate rozhodujú spoločníci pri jeho ustanovovaní za konateľa. Nemusí to byť zakotvené v spoločenskej zmluve, ale na základe spoločenskej zmluvy by malo následne dôjsť k písomnej dohode o spôsobe odmeňovania za jeho prácu. Podľa mňa, keďže nie je spoločníkom, mal byť s ním uzatvorený pracovný pomer. Na základe rozhodnutia valného zhromaždenia mu môže byť vyplatený aj podiel na zisku, ktorý sa zdaňuje ako príjem zo ZČ-viď Zákon o dani z príjmov. O rozdelení zisku rozhoduje valné zhromaždenie - viď Obchodnný zákonník. Ja viem, že zahraničné spoločnosti sa bránia plateniu akýchkoľvek súm pre náš štát a myslia si, že keď výplata podielu na zisku je oslobodená od príjmu, že sa to vzťahuje na hocikoho. Výplata podielu na zisku je oslobodená od dane z príjmu len podielu pre spoločníkov spoločnosti. Takže v prvom rade treba pozrieť spoločenskú zmluvu, osloviť spoločníkov, zvolať valné zhromaždenie a toto rozhodne. A len taký dovetok, nemýliš si cudzinca so slovenským občianstvom s cudzincom s dlhodobým pobytom?
    Ja len aby nedošlo k mylným informáciám :
    - čo sa týka výkonu práce konateľa pre spoločnosť, vhodná je mandátna zmluva, zmluva o výkone funkcie...,
    - podiel na zisku je oslobodený od dane z príjmov podľa § 5 ods. 7 písm. i) ZoDP ak bol vyplatený spoločnosťou zamestnancom,
    - predmetom dane nie je podiel na zisku vyplatený spoločnosťou spoločníkom alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu podľa §3 ods. 2 písm. c) ZoDP.

    LenkaM je offline (nepripojený) LenkaM

    LenkaM
    mam tomu rozumiet tak, ze to nemusi zdanovat? Kedze konatel je člen štatutárneho orgánu?

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    LenkaM Pozri príspevok
    mam tomu rozumiet tak, ze to nemusi zdanovat? Kedze konatel je člen štatutárneho orgánu?
    Áno Lenka, nemusí.

    Majkaheged je offline (nepripojený) Majkaheged

    Majkaheged
    A čo odvody? Ja mám tiež podobný problém.
    Konateľ nie je zamestnancom, v s.r.o.-čke, popritom je ešte SZČO a z toho si platí aj odvody? Čo sa stane keď si v tomto roku rozdelia časť zisku? Nebude musieť platiť z toho odvody, keď je zároveň SZČO, alebo áno. Ak áno v akej výške. Ďakujem.

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Majkaheged Pozri príspevok
    A čo odvody? Ja mám tiež podobný problém.
    Konateľ nie je zamestnancom, v s.r.o.-čke, popritom je ešte SZČO a z toho si platí aj odvody? Čo sa stane keď si v tomto roku rozdelia časť zisku? Nebude musieť platiť z toho odvody, keď je zároveň SZČO, alebo áno. Ak áno v akej výške. Ďakujem.
    Ak sa jedná o príjem podľa §3 ods. 2 písm. c) ZoDP, konateľ z neho neplatí žiadne odvody.

    Majkaheged je offline (nepripojený) Majkaheged

    Majkaheged
    ingi Pozri príspevok
    Ak sa jedná o príjem podľa §3 ods. 2 písm. c) ZoDP, konateľ z neho neplatí žiadne odvody.

    Myslím že sa jedná o ten paragraf, lebo je zároveň aj členom štatutárneho orgánu a má 50 % podiel na základnom imaní.

    Veeeeľmi pekne ďakujem.

    odmena konateľa z nerozdeleného zisku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.