Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky - príjem

Môžete mi poradiť či sa paušál počíta len z vyplatených príjmom v príslušnom roku, alebo zo všetkých vystavených FA aj keď nie sú zaplatené? Podnikateľ podniká prvý rok.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    JUGA Pozri príspevok
    Môžete mi poradiť či sa paušál počíta len z vyplatených príjmom v príslušnom roku, alebo zo všetkých vystavených FA aj keď nie sú zaplatené? Podnikateľ podniká prvý rok.

    Len zaplatený príjem od 1.1. do 31.12.2006

    Wibko je offline (nepripojený) Wibko

    Wibko
    Prosím vás ak mám príjem 2000,-Sk v 12/06 ako preddavok, fa bude vystavená až v 1/07 na vyššiu sumu, účtujem v JU, tých 2000,- dám do príjmu roka 2006? Dík.

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    Wibko Pozri príspevok
    Prosím vás ak mám príjem 2000,-Sk v 12/06 ako preddavok, fa bude vystavená až v 1/07 na vyššiu sumu, účtujem v JU, tých 2000,- dám do príjmu roka 2006? Dík.
    § 17 ods. 12 písm. b) zákona o dani z príjmov: Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Wibko Pozri príspevok
    Prosím vás ak mám príjem 2000,-Sk v 12/06 ako preddavok, fa bude vystavená až v 1/07 na vyššiu sumu, účtujem v JU, tých 2000,- dám do príjmu roka 2006? Dík.
    Tak ja laicky odpoviem, pokiaľ by si nevedel rozlúštiť príspevok od skaspa. Príjem za preddavok v sume 2000.- bude príjmom neovplyv.základ dane v r.2006.
    Naposledy upravil renča1 : 11.03.07 at 05:06

    liw je offline (nepripojený) liw

    liw
    K 31.12.2006 som zrusila zivnost. Poslednu fakturu so splatnostou 20.12. mi vsak zaplatili az 23.1.2007. Mozem tento prijem zapocitat ako prijem zo zivnosti za rok 2006? Z vyssich prispevkov som pochopila, ze si z neho nemozem uplatnit pausalne vydavky. Co s tym? Znamena to, ze kvoli nezodpovednosti niekoho ineho budem musiet aj buduci rok v danovom priznani uviest prijem zo zivnosti (v horsom pripade bez moznosti uviest pausalne vydavky)?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    liw Pozri príspevok
    K 31.12.2006 som zrusila zivnost. Poslednu fakturu so splatnostou 20.12. mi vsak zaplatili az 23.1.2007. Mozem tento prijem zapocitat ako prijem zo zivnosti za rok 2006? Z vyssich prispevkov som pochopila, ze si z neho nemozem uplatnit pausalne vydavky. Co s tym? Znamena to, ze kvoli nezodpovednosti niekoho ineho budem musiet aj buduci rok v danovom priznani uviest prijem zo zivnosti (v horsom pripade bez moznosti uviest pausalne vydavky)?
    V rámci daňového priznania si upravíš základ dane podľa § 17 zákona o dani z príjmov:

    §17
    (8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie(§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý


    a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

    liw je offline (nepripojený) liw

    liw
    smith, ak som to pochopila spravne: vzhladom na ukoncenie podnikania si teda mozem dat do zakladu dane aj tento prijem vyplateny az v 2007 a zaroven ho zahrnut aj do zakladu pre vypocet pausalnych vydavkov.
    dakujem za rychlu odpoved.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    liw Pozri príspevok
    smith, ak som to pochopila spravne: vzhladom na ukoncenie podnikania si teda mozem dat do zakladu dane aj tento prijem vyplateny az v 2007 a zaroven ho zahrnut aj do zakladu pre vypocet pausalnych vydavkov.
    dakujem za rychlu odpoved.
    Bohužial nie. Tú sumu uvedie na strane 4 do riadku 40. A tam sa už nepočítajú paušále výdavky.

    liw je offline (nepripojený) liw

    liw
    smith Pozri príspevok
    Bohužial nie. Tú sumu uvedie na strane 4 do riadku 40. A tam sa už nepočítajú paušále výdavky.
    aj tak vdaka. asi si to na nom budem vymahat...

    dancika je offline (nepripojený) dancika

    dancika
    Neviem, kde inde sa na to spytat - pri ukonceni cinnosti SZCO s uctovanim v JU a uplatnovanim pausal. vydavkov treba podavat k DP aj vykazy alebo nie? Za normalneho stavu nie, ale meni na tom nieco fakt, ze sa ukoncuje podnikanie??
    A este otazka - dana SZCO bude mat asi nedoplatok v SP (presne znenie nedoplatku by mala dodat SP), treba to uviest v DP a kde? Dakujem

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Pri paušálnych výdavkoch nevediete účtovníctvo, len evidenciu príjmov....., takže výkazy sa nepodávajú.
    Pri klasických výdavkoch podávate aj výkazy.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.