Zavrieť

Porady

dan.strata

Otec mal za rok 2005 prijmz zo ZC zaklad dane 115 804,- Sk a zo zivnosti mal sttratu -69 537,- Sk.

V roku 2006(pocas roka ukoncil podnikanie) mal do skoncenia podnikania prijmy 220 000,- a Vzdavky 220 000,- (ZD je 20 000). ale po skonceni podnikania mu boli este uhradene FA za sluzby v sume 80 000,- Sk a VD mal na mzdy este v sume 6 500,- Sk.

Otazky:
1, moze si vyniknutu startu v roku 2005 uplatnit v DP za rok 2006, v ktorych riadkoch?
2, uhrady FA a platby do fondov a miezd po skonceni podnikania budu pripocitane resp. odpocitane od ZD? (§17)

Dakujem za ochotu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    dotaz Pozri príspevok
    Otec mal za rok 2005 prijmz zo ZC zaklad dane 115 804,- Sk a zo zivnosti mal sttratu -69 537,- Sk.

    V roku 2006(pocas roka ukoncil podnikanie) mal do skoncenia podnikania prijmy 220 000,- a Vzdavky 220 000,- (ZD je 20 000). ale po skonceni podnikania mu boli este uhradene FA za sluzby v sume 80 000,- Sk a VD mal na mzdy este v sume 6 500,- Sk.

    Otazky:
    1, moze si vyniknutu startu v roku 2005 uplatnit v DP za rok 2006, v ktorych riadkoch?
    2, uhrady FA a platby do fondov a miezd po skonceni podnikania budu pripocitane resp. odpocitane od ZD? (§17)

    Dakujem za ochotu
    Stratu za rok 2005 si môže odrátať v roku 2006. Nezaplatené vystavené fa si zaráta do POZD a nezaplatené odvody si zaráta do vOZD v r. 2006 ku dňu skončenia podnikania.

    Strata DP r. 52.

    dotaz je offline (nepripojený) dotaz

    dotaz
    dakujem.
    myslela som, ze nezaplatene vysle FA a neuhradene odvody ku dnu skoncenia podnikania sa pripocitavaju k ZD podla §17. ved po skonceni podnikania sa uz navedie PD.

    Strata sa moze odpocitat v celej vyske? alebo len 1/5?

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    dotaz Pozri príspevok
    dakujem.
    myslela som, ze nezaplatene vysle FA a neuhradene odvody ku dnu skoncenia podnikania sa pripocitavaju k ZD podla §17. ved po skonceni podnikania sa uz navedie PD.
    Strata sa moze odpocitat v celej vyske? alebo len 1/5?
    STRATA SA MôžE ODRáTAť V PLNEJ VýšKE.

    DO PEňAžNéHO DENNíKA TO NEJDE, ALE DO VýKAZU O MAJETKOCH A ZáVäZKOV.
    VYSTAVENé FA Dáš DO POHľADáVOK A NEZAPLATENé ODVODY DO ZáVäZKOV A TAKTO UPRAVíš VýKAZ O PRíJMOCH A VýDAVKOCH.

    Pohľadávky do príjmov a záväzky do výdajov

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    dotaz Pozri príspevok
    dakujem.
    myslela som, ze nezaplatene vysle FA a neuhradene odvody ku dnu skoncenia podnikania sa pripocitavaju k ZD podla §17. ved po skonceni podnikania sa uz navedie PD.

    Strata sa moze odpocitat v celej vyske? alebo len 1/5?
    Toto si si dobre myslela, v DP sú pre tento účel riadky 40 a 41.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    jamis Pozri príspevok
    STRATA SA MôžE ODRáTAť V PLNEJ VýšKE.

    DO PEňAžNéHO DENNíKA TO NEJDE, ALE DO VýKAZU O MAJETKOCH A ZáVäZKOV.
    VYSTAVENé FA Dáš DO POHľADáVOK A NEZAPLATENé ODVODY DO ZáVäZKOV A TAKTO UPRAVíš VýKAZ O PRíJMOCH A VýDAVKOCH.

    Pohľadávky do príjmov a záväzky do výdajov
    Podčiarknuté nie je pravda.
    Výkazy sú účtovná závierka . Úprava základu dane podľa §17 je čisto daňová záležitosť, účtovníctva sa nijakým spôsobom nedotýkajú.

    Ak robíš PÚ, vieš o čom hovorím. O úprave výsledku hospodárenia uvedeného na riadku 100 v DP PO tiež neúčtuješ ...
    Výkaz ziskov a strát (ani súvahu) nijakým spôsobom neupravuješ o položky, ktoré sú predmetom úpravy účtovného výsledkou hospodárenia na daňový základ.

    dotaz je offline (nepripojený) dotaz

    dotaz
    takze skusim to zhrnut. uct.zavierka sa spravila ku dnu 30.6.2006. Neuhradene pohladavky a z avazky sa uviedli vo Vykaze o prijmoch a vydavkoch. Dalej sa v PD neuctovalo.Uhrady pohladavok a zavazkov po ukonceni podnikania sa uz nikde neuvadzaju.

    O sumu neuhradenych prohladavok a zavazkov sa upravi zaklad dane v DP (§17-pohladavky zvysia ZD, zavazky znizia ZD). Na riadku 52 (?) uplatnim stratu z roku 2005 podla § 30 v plnej vyske a nasledne vypocitam ZD (z prijmov zo ZC, zo zivnosti a odpocitani straty).

    Dakujem.
    Dufam, ze sa sem este niekto pozrie. toto je super stranka.

    ata111 je offline (nepripojený) ata111

    ata111
    Strata trochu inak - môžem si stratu z roku 2002, ak som ju doteraz nijako neumorovala, umoriť teraz naraz podľa súčasného zákona o DP alebo idem na pätiny?
    Môže mi niekto rýchlo pomôcť? vďaka

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Ideš podľa "starého zákona", záleží aj na tom, kedy si po tej strate vykázala zisk.

    ata111 je offline (nepripojený) ata111

    ata111
    Dík Ľubka, každý ďalší rok bol v zisku, ale do výšky odpočítateľnej položky, takže som nepotrebovala stratu umorovať. Čiže idem na pätiny? Teraz by mi bodlo umorenie v plnej výške.

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Takže podľa mňa máš možnosť predposledný krát umoriť 1/5, aj to len, ak základ dane je vyšší ako 150 000, alebo 180 000? Už si to presne nepamätám.

    ata111 je offline (nepripojený) ata111

    ata111
    to mám, aj s následným preinvestovaním, zrejme. Tak to tých 9000 - pätina, nestojí za reč. Aj tak ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.