Zavrieť

Porady

daňový odpis pohľadávky

Ahojte,
chcem sa uistit, ci som dobre pochopila, ze v zmysle § 19 ods.2 pism.h) bod 3 je danovym vydavkom odpis pohladavky, na ktoru mozno tvorit opravnu polozku vo vyske 100 % podla § 20 ods.14 pism.d?
Konkretne mam pohladavku z roku 2005, splatnu v 07/2005, viem, ze firma podla vypisu z OR existuje, ale posta sa nam vracia, telefony su odpojene, majitel je v....takze vieme, ze tuto pohladavku nevymozeme ani sudnou cestou a nechcem ju zbytocne evidovat, tak by som ju odpisala v 2006 na 546/311-danovo.
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    mango11 Pozri príspevok
    Ahojte,
    chcem sa uistit, ci som dobre pochopila, ze v zmysle § 19 ods.2 pism.h) bod 3 je danovym vydavkom odpis pohladavky, na ktoru mozno tvorit opravnu polozku vo vyske 100 % podla § 20 ods.14 pism.d?
    Konkretne mam pohladavku z roku 2005, splatnu v 07/2005, viem, ze firma podla vypisu z OR existuje, ale posta sa nam vracia, telefony su odpojene, majitel je v....takze vieme, ze tuto pohladavku nevymozeme ani sudnou cestou a nechcem ju zbytocne evidovat, tak by som ju odpisala v 2006 na 546/311-danovo.
    Dakujem
    Pokiaľ je pohľadávka z Tvojho pohľadu riziková (podľa mňa je) a bola zahrnutá do príjmov, môžeš v zmysle citovaných §§ uplatniť odpis tejto pohľadávky, ktorý bude daňovým výdavkom.
    V texte otázky si asi omylom uviedla § 19 ods.2 písm. h) bod 3, myslela si asi bod 5.

    mango11 je offline (nepripojený) mango11

    mango11
    ingi Pozri príspevok
    Pokiaľ je pohľadávka z Tvojho pohľadu riziková (podľa mňa je) a bola zahrnutá do príjmov, môžeš v zmysle citovaných §§ uplatniť odpis tejto pohľadávky, ktorý bude daňovým výdavkom.
    V texte otázky si asi omylom uviedla § 19 ods.2 písm. h) bod 3, myslela si asi bod 5.

    Dakujem za odpoved, a opravujem sa, ano myslela som bod 5

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    A ak viem, že mám prakticky nulovú šancu, aby mi vrátili preplatok poskytnutého preddavku z roku 2001, môžem túto pohľadávku odpísať? Ale bude to daňovo uznané, keď z toho nebol účtovaný výnos? Asi ťažko, že?
    Ale môžem to rovno odpísať aj keď na to nebola tvorená opravná položka?

    daňový odpis pohľadávky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.