Zavrieť

Porady

Podvojné účto v.o.s. a vyrovnací podiel

Milí poradaci,
prosím o radu k nasledovnému problému :
V roku 2006 (k 30.4.2006) vystúpili z v.o.s. dvaja spoločníci a pristúpil jeden. Pri vzniku spoločnosti spoločníci nedali žiadny vklad a nemajú Základné imanie. V spoločnosti však zostali záväzky, pohľadávky, zásoby, peniaze v pokladni a na BU k 30.4.2006, ktoré vznikli počas účasti spoločníkov v spoločnosti. Ako tieto aktíva a pasíva spoločnosti vysporiadať voči odchádzajúcim spoločníkom ? Je potrebné urobiť mimoriadnu učtovnú závierku ku dňu odchodu (30.4.2006), rozdeliť hospodársky výsledok medzi pôvodných spoločníkov? A ako toto v podvojnom učtovníctve zaúčtujem ?

Ďakujem Rena
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Zdaňovacie obdobie začína 1.1 a končí 31.12, neplatí v prípaddoch: ak sa daňovník zrušuje likvidáciou, zrušenie zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok M, vstup do likvidácie, konkurz.., pri zmene právnej formy,zmena zdaňovacieho obdobia z kalendárneho roka na hospodársky rok a naopak.

    T.j. Vašim ZO je kalendárny rok, nejde o mimoriadnu UZ.
    U daňovníka, kt. je spoločníkom vo.s. je súčasťou ZD aj časť ZD spoločnosti pripadajúcej na spoločníka.
    ZD daňovníka, kt. je v.o.s. sa zisťuje za spoločnosť ako celok. ZD sa medzi jednotlivých spoločníkov delí v takom pomere, v akom sa medzi nich rozdeľuje zisk podľa spoločenskej zmluvy, ak nie je určené v spol.zmluve rozdelenie zisku, ZD sa delí medzi jednotlivých spoločníkov rovným dielom, ako aj strata.

    Všetko sa to odvíja od spoločenskej zmluvy, pričom spoločníci majú nárok na vyrovnací podiel, ktorý je v zmluve zakotvený. Ako to majú zmluvne dohodnuté, to nevieme....

    Rena je offline (nepripojený) Rena

    Rena
    Betka,
    toto všetko je pravda, to som sa aj ja dočítala z dostupnej literatúry. Ale ked dvaja spoločnici odišli k 30.4.06 a v zmluve mali zakotvene ze sa svojou pracou podielaju na HV spoločnosti nemozem im rozdelit HV (ZD) za celý rok ked od 1.5.06 sa na nicom nepodielali a boli vymazaní z registra ? Ja si myslim ze im musim vypočitat podiel na HV za 1.-4.2006 a tento im dat do dan. priznania za rok 2006. Potom vypočítam HV za 5.-12.2006 a tento rozdelim medzi zostavajucich spoločnikov. Na konci obdobia takto bude výsledok v.o.s. rozdelený. Ja len nikde sa nemozem docitat ze ako sa vypočíta vyrovnací podiel na spoločníka ? V zmluve to maju všeobecne , tak ako je to v obchodnom zákone . A tiež ako vypočítať podiel na základnom imaní , keď ZI maju nulové a pri zakladaní spoločnosti nevložili žiadny vklad? Mam z toho riadny guláš !

    Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

    Mirka.V
    podľa mňa závisí na ich vzájomnej dohode ...
    ale dá sa to určite prepočítať s výsledkov hospodárenia za predchádzajúce obdobia a za HV do doby vystúpenia ...

    Podvojné účto v.o.s. a vyrovnací podiel

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.