Zavrieť

Porady

urbárske spoločenstvo

Zdravím všetkých. Neviem si rady s nasledovným problémom.
Živnostník uplatňujúci si 40% paušálne výdavky obdrží potvrdenie z urbariátu o
jeho podieloch na príjmoch a výdajoch. Dočítala som sa, že v DP sa tento príjem uvádza v § 6 odst. 1 písm.a., no ako postupovať s uplatnením výdavkov
v tomto prípade. Kombinácia percentuálnych a skutočných nie je možná, ale na potvrdení z urbariátu sú uvedené skutočné výdaje. Môže si ich daňovník sám zmeniť na percentuálne? Potom však nebude sedieť potvrdenie z urbariátu a DP a dokonca ani suma vyplateného podielu.
Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Podľa mňa nie si povinná pracovať so skutočnými výdavkami z urbariatu. K príjmom zo živnosti pripočítaj príjem z urbariatu a potom použi paušálne výdavky 40 %. Ale pozor, ak je živnostník platiteľom DPH príjem z urbariatu podlieha DPH a mal sa uviesť v DPH priznaní.

    kamila60 je offline (nepripojený) kamila60

    kamila60
    Ďakujem za odpoveď. Práve sedím v knihách a dočítala som sa nasledovné:
    Členovia pozemkových spol. bez práv. subjektivity budú zdaňovať svoje príjmy
    prostredníctvom DP ako príjmy z podnikania, ak takúto činnosť vykonávajú ako samostatne hospodáriaci roľníci a teraz to dôležité:
    alebo ako ostatné príjmy, ak ide o príležitostnú činnosť v poľno výrobe,lesnom a vodnom hospodárstve.
    Nevyplýva z tohto, že to môžem zdaniť pod § 8? Nepodnikám ako roľník...

    urbárske spoločenstvo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.