Zavrieť

Porady

Zaradenie budovy bez dôveryhodných dokladov

Prosím o radu ako zaradiť budovu do JU bez dôveryhodných dokladov o nadobudnutí, aby som si mohla účtovať náklady na prevádzku. Jedná sa o budovu na podnikanie, ako je to s odpismi.Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    Ake su to nedôveryhodne doklady o nadobudnuti budovy? mas na mysli sfalsovane - teda neplatne? tak asi tazko si môzes uplatnovat naklady na budovu a odpisy tiez- nic z toho, aj ked je to budova na podnikanie. je potrebne to urobit formalnou cestou-kupu budovy - mat k tomu formalne papiere o nadobudnuti budovy a tak je mozne uplatnovat odpisy.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Tiež si neviem predstaviť "nedôveryhodné" doklady v súvislosti s nadobudnutím nehnuteľnosti. A čo kataster?
    Veď titul nadobudnutia a tým aj ostatné by mali byť známe. Môžeš to doplniť?

    1janka je offline (nepripojený) 1janka

    1janka
    ahoj poradáci, dakujem za doterajšie odpovede..ale doplním to, sú to doklady spred troch rokov kedy budova bola postavená a zaradiť ju chcem v roku 2006 aby som mohla uplatniť náklady na prevádzku. Vraj sa to dá zaradiť s nulovou hodnotou a uplatnovať si bežné náklady na prevádzku.
    Dakujem za dalšie doplnenie

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    1janka Pozri príspevok
    ahoj poradáci, dakujem za doterajšie odpovede..ale doplním to, sú to doklady spred troch rokov kedy budova bola postavená a zaradiť ju chcem v roku 2006 aby som mohla uplatniť náklady na prevádzku. Vraj sa to dá zaradiť s nulovou hodnotou a uplatnovať si bežné náklady na prevádzku.
    Dakujem za dalšie doplnenie
    Doklady spred troch rokov nie sú nedôveryhodné (teda väčšinou ).
    Stavbu môžeš zaradiť kedykoľvek - napr. v r. 2006, tie tri roky (resp. dva pred rokom 2006) nebudeš odpisovať. Zaradením stavby proste začneš odpisovanie, ako keby si pokračovala a to do odpísania stavby. Odpisovanie by som zahájil, veď ho kedykoľvek, keď to bude nevhod, môžeš prerušiť a nechať vyššiu ZC pre prípadný predaj, napr.

    1janka je offline (nepripojený) 1janka

    1janka
    jaaaaj no dooobre tak som sa zle vyjadrila...ale ešte ma zaujíma v akej hodnote tú budovu môžem zaradiť lebo tie doklady spred 3 rokov som nedala do účtovníctva... a ešte chcem vedieť či môžem teda tie náklady na bežnú prevádzku dať do nákladov...a som tu nová tak prosím o trošku trpezlivosti so mnou a hlavne prosím o lopatistickejšie vysvetlenie...
    Naposledy upravil 1janka : 12.03.07 at 07:56

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Spočítaj si všetky doklady spred troch rokov = výsledná suma.
    Výsledná suma / 20 = z
    z = suma odpisu na 1 rok
    výsledná suma - (3 x z) = hodnota zaradeného majetku
    pokračuješ v odpisovaní sumou z

    1janka je offline (nepripojený) 1janka

    1janka
    a môžem použiť tie doklady spred 3 rokov aj ked som ich nedávala vtedy do účtovníctva lebo sa budova začala využívať až v roku 2006 a či môžem aj odpisovať aj dávať bežné náklady na prevádzku do nákladov, dakujem vopred

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Ano. Nie je podstatné či boli v účtovníctve alebo nie. Ak sa rozhodne niekto zaradiť nehnuteľnosť do majetku, postupuje spôsobom podľa príspevku 7.

    1janka je offline (nepripojený) 1janka

    1janka
    velmi pekne dakujem za odpoved ale predsa mám ešte jeden dotaz, že vraj by sa to malo zaradiť s nulovou hodnotu a do nákladov sa dávajú len bežné prevádzkové náklady, či je možná aj táto alternatíva
    Naposledy upravil 1janka : 12.03.07 at 08:53

    1janka je offline (nepripojený) 1janka

    1janka
    halooo mohol by sa mi nato ešte niekto pozrieť a odpovedať na poslednú otázku? prosííím..dakujeeem...

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    1janka Pozri príspevok
    velmi pekne dakujem za odpoved ale predsa mám ešte jeden dotaz, že vraj by sa to malo zaradiť s nulovou hodnotu a do nákladov sa dávajú len bežné prevádzkové náklady, či je možná aj táto alternatíva
    Áno,je to možné,budeš účtovať opravy,údržby a prevádzkové náklady.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.