Zavrieť

Porady

Účet 544

Pekné popoludnie

Mám nejaké pohyby na účte 544 za rok 2006. Niečo bolo uhradené a
niečo nie.
Môžem neuhradené pokuty, úroky z omešk. ... atď preúčtovať ku koncu roku na 544/AE - nedaňové ?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Jelena Pozri príspevok
    Pekné popoludnie

    Mám nejaké pohyby na účte 544 za rok 2006. Niečo bolo uhradené a
    niečo nie.
    Môžem neuhradené pokuty, úroky z omešk. ... atď preúčtovať ku koncu roku na 544/AE - nedaňové ?

    Ďakujem.
    Neúhradené pokuty sú neuznaným nákladom, takže môžeš.

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    V tejto súvislosti ma napadlo, ako sa rozlišujú náklady účtov 544 a 545 v praxi. Ja napr. na 544 účtujem len sumy, ku ktorým mám doslovne priradený text-----faktúrujeme vám zmluvnú pokutu vo výške...-----. Všetky ostatné penále a pokuty dávam na 545. Je to tak správne? A zaplatené sumy na 544 sú daňový výdavok?, už sa v tom motám... vďaka

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    JDM Pozri príspevok
    V tejto súvislosti ma napadlo, ako sa rozlišujú náklady účtov 544 a 545 v praxi. Ja napr. na 544 účtujem len sumy, ku ktorým mám doslovne priradený text-----faktúrujeme vám zmluvnú pokutu vo výške...-----. Všetky ostatné penále a pokuty dávam na 545. Je to tak správne? A zaplatené sumy na 544 sú daňový výdavok?, už sa v tom motám... vďaka
    Takže všetko,čo naúčtuješ na 544 (zmluvné pokuty),budú raz daňovo uznané náklady,v zákone je však podmienka: až po zaplatení. Preto ak zmluvné pokuty nie sú na konci roka tebou uhradené,tak predstavujú +položku k základu dane.
    Všetko,čo účtuješ na účte 545 - nezmluvné pokuty,predstavuje daňovo neuznané náklady - vždy.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Na zmluvné pokuty 544 účtuješ všetky pokuty, ktorých zaplatenie Ti vyplýva nielen z faktúry, ale vo všeobecnosti napr. z Obchodného zákonníka alebo Občianskeho zákonníka, prípadne iných všeobecných záväzných pravidiel a predpisov druhej zmluvnej strany. Zjednodušene povedané - väčšinou sú to pokuty platené obchodným partnerom, pretože ten obchodný partner si musí túto pokutu zdaniť, keďže je to jeho výnos. Na 545-Ostatné pokuty účtuješ pokuty účtované úradmi - Daňovým úradom, zdravotnou poisťovňou,sociálnou poisťovňou, prípadne sankcie za nesprávne použitie dotácie poskytnutej zo štátneho rozpočtu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.