Zavrieť

Porady

preučtovanie zásob???

Dobrý deň, prosím Vás - skúsných poraďákov o radu.
Robím jednoduché účto prvý krát:

V roku 2006 som kúpila aj zaplatila tovar za cca 1 000 000,- a predala som za cca 500 000,-. Vychádza mi strata cca 500 000,-, čo je vlastne zhruba stav zásob k 31.12.

Preúčtovávajú sa zásoby tovaru ku konci roku? alebo sa to nechá tak, a v daňovom priznání mám uviesť stratu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    V JÚ nepreúčtovávaš tovar nikam. V DP bude strata a stave zásob budeš vyplňovať vo výkaze o majetku a záväzkoch.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Strata takáto by mohla byť jedine vtedy zo zásob, ak by ste si nedali žiadnu maržu na predaný tovar.
    Tažko povedať aký máte stav zásob, pretože máte POZD 500 tis., a nevieme koľko % si dávate na nákup zásob. Ak si dávate 100%, tak stav Vašich zásob je okolo 750 000 Sk (ak predám zo zásob 250 000,Sk a hodím si na to 100%, vychádza mi príjem 500 tis.)
    Ak si dávate na predaj 1%,, tak ste predali skoro polovicu svojich zásob....
    Takže Váš stav zásob k 31.12. Vám nepovie nikto....

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Do výkazu o MaZ, Vám ide aj stav zásob aj z min. roka, pokiaľ prevádzkujete živnosť dlhšie.
    ešte sa spýtam, vychádza Vám strata, o mzdách, odvodoch, prev. réžii, odpisoch.... o týchto výdavkoch neúčtujete???

    Olinka je offline (nepripojený) Olinka

    Olinka
    [quote=betka;419655]Strata takáto by mohla byť jedine vtedy zo zásob, ak by ste si nedali žiadnu maržu na predaný tovar.
    Tažko povedať aký máte stav zásob, pretože máte POZD 500 tis., a nevieme koľko % si dávate na nákup zásob. Ak si dávate 100%, tak stav Vašich zásob je okolo 750 000 Sk (ak predám zo zásob 250 000,Sk a hodím si na to 100%, vychádza mi príjem 500 tis.)
    Ak si dávate na predaj 1%,, tak ste predali skoro polovicu svojich zásob....
    Takže Váš stav zásob k 31.12. Vám nepovie nikto...


    Tu stratu som uviedla len odhadom, lebo mám ešte aj iné doklady (PHM, odpisy....). Stav zásob k 31.12. viem, lebo sme poctivo robili inventúru.

    Ja som chcela vedieť, či sa tie zásoby na konci roku nepreúčtuvávajú, lebo prvý rok podnikáme a nákupili sme podstatne viacej tovaru ako predali, a zmiatla ma ta strata 500 000,-

    Olinka je offline (nepripojený) Olinka

    Olinka
    betka Pozri príspevok
    Do výkazu o MaZ, Vám ide aj stav zásob aj z min. roka, pokiaľ prevádzkujete živnosť dlhšie.
    ešte sa spýtam, vychádza Vám strata, o mzdách, odvodoch, prev. réžii, odpisoch.... o týchto výdavkoch neúčtujete???



    áno účtujem aj o iných výdavkoch.....
    Monika Kováčová
    Olinka Pozri príspevok
    Ja som chcela vedieť, či sa tie zásoby na konci roku nepreúčtuvávajú, lebo prvý rok podnikáme a nákupili sme podstatne viacej tovaru ako predali, a zmiatla ma ta strata 500 000,-
    Vieš stav zásob, takže ak nie sú rovné alebo nebodaj nižšie ako 500.000 je to absolútne oukej. Stáva sa to, ak podnikateľ uhradí všetky svoje záväzky a má napr. hotovostné tržby a skladové zásoby. Nie je to nič neobvyklé, dokonca to dáva logiku.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Olinka Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím Vás - skúsných poraďákov o radu.
    Robím jednoduché účto prvý krát:

    V roku 2006 som kúpila aj zaplatila tovar za cca 1 000 000,- a predala som za cca 500 000,-. Vychádza mi strata cca 500 000,-, čo je vlastne zhruba stav zásob k 31.12.

    Preúčtovávajú sa zásoby tovaru ku konci roku? alebo sa to nechá tak, a v daňovom priznání mám uviesť stratu?

    Predali ste tovar pod cenu , alebo ste predali tovar za 500 000 Sk a na sklade v zásobách Vám zostal tovar za 500 000 SK ?

    Ak by ste mali k 31.12.2006 tovar na zásobách za 500 000 Sk , to nemôžete ešte považovať za stratu .

    Stratu považujte ak by ste mali k 31.12.2006 vyššie výdavky celkom ako príjmy celkom .

    Alebo potom otázku nechápem správne.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Zita5 Pozri príspevok
    Predali ste tovar pod cenu , alebo ste predali tovar za 500 000 Sk a na sklade v zásobách Vám zostal tovar za 500 000 SK ?

    Ak by ste mali k 31.12.2006 tovar na zásobách za 500 000 Sk , to nemôžete ešte považovať za stratu .

    Stratu považujte ak by ste mali k 31.12.2006 vyššie výdavky celkom ako príjmy celkom .

    Alebo potom otázku nechápem správne.
    Zitka FO začala podnikať, a nakúpila v 2006 roku zásoby za 1 mil. Sk, VOZD, a časť z týchto zásob predala, t.j. príjem z predajabol 500 tis. Sk. VOZD, rozdiel vychádza strata, ale ešte k tomu sú jej VOZD: fondy, prev. téžia........atď, t.j. strata min 500 tis. Sk

    A o tom tovare, že nemohol ostať stav zásob vo výške 500 tis. som napísala vyššie na pr. Musela predať s nejakou maržou, ak by predala so 100%, tak by jej stav zásob bol 750 000,- (t.j. zisk z predaja tovaru je 500000, Sk POZD, pričom tovar vynaložený na tento zisk je 250000, Sk zásob). Ak chceme zistiť, koľko má stav na konci roka, musíme vedieť približne, koľko % si hodí na tovar. Ak si hodí len 1%, tak jej tam ostane stav približne 500 tis. Sk k 31.12.2006. Ale kto by podnikal s prirážkou 1%????????

    Tu nás to nepustí. Potrebujeme vedieť s akým percentom predáva, či si hodí 10%, 50%, 100%, 200% .... Z toho až vypočítam stav zásob k 31.12.2006. Ale ak ma pani soft, tak tam by mala vyskočiť skladová cena

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.