Zavrieť

Porady

Súkromné mot. vozidlo ÚŽITKOVÉ a paušálna náhrada

Prosím o radu, celý deň som to overovala na DÚ, čítala zákon o dani z príjmov a dani o cestovných náhradách, ale čím viac o tom zisťujem, tým som neistejšia.
Podnikateľ má súkromné motorové vozdilo, nezaradené do podnikania, nakoľko leasingová spoločnosť nechcela zmluvu na podnikateľa /práve začal podnikať/ ale na fyzickú osobu. Cestnú daň vyplatil, PHM dáva do nákladov na základe blokov a normy spotreby v TP.
Moja otázka : Má nárok na náhradu 6,20 Sk ak ide o úžitkové motorové vozidlo ?
Neodpisuje ho, opravy nedáva do nákladov nakoľko ho nemá zaradené.
Na DÚ mi povedali že môže, ale na daň. riaditeľstve tvrdili že podľa zákona o dani z príjmov môže uplatňovať 6,20 len na osobné mot. vozidlo.
Bude veľmi vďačná, ak mi niekto poradí, hlavne ak už mal v podobnom prípade daňovú kontrolu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    EkoMax Pozri príspevok
    Prosím o radu, celý deň som to overovala na DÚ, čítala zákon o dani z príjmov a dani o cestovných náhradách, ale čím viac o tom zisťujem, tým som neistejšia.
    Podnikateľ má súkromné motorové vozdilo, nezaradené do podnikania, nakoľko leasingová spoločnosť nechcela zmluvu na podnikateľa /práve začal podnikať/ ale na fyzickú osobu. Cestnú daň vyplatil, PHM dáva do nákladov na základe blokov a normy spotreby v TP.
    Moja otázka : Má nárok na náhradu 6,20 Sk ak ide o úžitkové motorové vozidlo ?

    nemá nárok a to z dvoch dôvodov. Súkromné mot.vozidlo je stále na leasing a nie je v osob.vlastníctve daňovníka a z druhého dôvodu ide o užitkové vozidlo a nie o osobné vozidlo.

    Neodpisuje ho, opravy nedáva do nákladov nakoľko ho nemá zaradené.
    Na DÚ mi povedali že môže, ale na daň. riaditeľstve tvrdili že podľa zákona o dani z príjmov môže uplatňovať 6,20 len na osobné mot. vozidlo.

    súhlasím s daňovým riaditeľstvom

    Bude veľmi vďačná, ak mi niekto poradí, hlavne ak už mal v podobnom prípade daňovú kontrolu.
    odpoveď čiernou farbou v citácií.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Daňové riaditeľstvo sa má oporu v tomto ustanovení Zákona o dani z príjmov:
    §19 ods.2
    e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

    Súkromné mot. vozidlo ÚŽITKOVÉ a paušálna náhrada

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.