Zavrieť

Porady

Dôchodca a daňové priznanie

veselá, priateľská..
Dobrý deň,
klient od 1.1 2006 do 31.5.2006 bol zameestnaný, od 1.6.2006 do 31.12.2006 predčasný starobný dôchodok. Počas celého roka poberal ešte príjem z nájmu. Ako postupovať pri daňovom priznaní? Ďakujem Vám všetkým za ohlasy.
Usporiadat
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Neúplná otázka,bol pošas roka SZČO alebo len zamestnaný?Ak bol len zamestnaný podá DP typ B,kde uvedie príjmy zo záv.činn. a príjmy z prenájmu znížené o výdavky,buď skutočné alebo paušálne 40%.
0 0
Janette Janette

Janette je offline (nepripojený) Janette

veselá, priateľská..
Bol zamestnatný, a SZČO nebol. Mal nájom a poberal starobný dôchodok. Ako dôchodcovi sa mu odpočitateľná položka 90816,- dá iba v sume odrátanej od starobného dôchodku /od. 1.6 do 31.12/, tomu rozumiem, ale počula som ešte o nejakej sume, že sa pri starobnom dôchodku odpočítava - ako odpočitateľná položka /nejakých 24.000/? Poradíte?
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Janette Pozri príspevok
Bol zamestnatný, a SZČO nebol. Mal nájom a poberal starobný dôchodok. Ako dôchodcovi sa mu odpočitateľná položka 90816,- dá iba v sume odrátanej od starobného dôchodku /od. 1.6 do 31.12/, tomu rozumiem, ale počula som ešte o nejakej sume, že sa pri starobnom dôchodku odpočítava - ako odpočitateľná položka /nejakých 24.000/? Poradíte?
ak nebol starobným dôchodcom k 1.1.2006 môže si uplatniť celú NČ = 90.816,-- Sk.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Janette Pozri príspevok
Bol zamestnatný, a SZČO nebol. Mal nájom a poberal starobný dôchodok. Ako dôchodcovi sa mu odpočitateľná položka 90816,- dá iba v sume odrátanej od starobného dôchodku /od. 1.6 do 31.12/, tomu rozumiem, ale počula som ešte o nejakej sume, že sa pri starobnom dôchodku odpočítava - ako odpočitateľná položka /nejakých 24.000/? Poradíte?
Pri prenájme je oslobodený príjem do výšky 5 násobku ŽM - pre rok 2006 23650,- Sk. Zdaňuješ sumu NAD túto čiastku. Odpočítavaš celú nezdaniteľnú časť t.j. 90816.
0 0
Monikov Monikov

Monikov je offline (nepripojený) Monikov

SZČO účtovník
súhlasím s Jamis, ak nebol dôchodcom od 1.1.2006 a dôchodok mu nebol spätne pred tento dátum priznaný, má nárok na celú NČ - 90816. Nájomné je ako príjem podľa § 6 ods.3 zákona o DP oslobodené do výšky 23650,-- Sk ročne.
0 0
slovex slovex

slovex je offline (nepripojený) slovex

takže kedže je dôchodca od 1.6.2006 patrí mu odpočítaľná položka v plnej výške a to 90 816,-, vyplní daň. priznanie typu "B" , príjmy s prenájmu idú do tab. č.1 riadok 10, môže si uplatniť 40% paušálne výdavky
0 0
Janette Janette

Janette je offline (nepripojený) Janette

veselá, priateľská..
ste suuupeerr... všetci, ďakujem Vám
0 0
pdenisa pdenisa

pdenisa je offline (nepripojený) pdenisa

mám podobný problém,už viac rokov starobný dôchodca, ktorý pracuje v jednej firme na čiastočný úväzok a mal príjem aj z prenájmu(do 20000 Sk). ako postupuje pri podávaní daňového priznania, zaplatí daň za prenájom?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
pdenisa Pozri príspevok
mám podobný problém,už viac rokov starobný dôchodca, ktorý pracuje v jednej firme na čiastočný úväzok a mal príjem aj z prenájmu(do 20000 Sk). ako postupuje pri podávaní daňového priznania, zaplatí daň za prenájom?
Ten príjem z prenájmu je oslobodený od dane z príjmov nakoľko neprekračuje 5násobok životného minima.
0 0
pdenisa pdenisa

pdenisa je offline (nepripojený) pdenisa

Ďakujem pekne
0 0
Tajana Tajana

Tajana je offline (nepripojený) Tajana

jamis Pozri príspevok
ak nebol starobným dôchodcom k 1.1.2006 môže si uplatniť celú NČ = 90.816,-- Sk.
A ak bol starobným dôchodcom celý rok a popri tom podniká, nemá nárok na NČ 90 816-sk?
Z celého základu dane má zaplatiť daň?
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Tajana Pozri príspevok
A ak bol starobným dôchodcom celý rok a popri tom podniká, nemá nárok na NČ 90 816-sk?
Z celého základu dane má zaplatiť daň?
Má nárok len na rozdiel medzi prijatým dôchodkom v r. 2006 a 90816,-.

Napr. ak má doklad zo Soc.poisť., že v r. 2006 prijal 70000,- dôchodok, tak ako nezdaniteľnú časť si môže uplatniť Sk 20816,-.
Naposledy upravil tinaM : 27.03.07 at 19:36
0 0
Tajana Tajana

Tajana je offline (nepripojený) Tajana

tinaM Pozri príspevok
Má nárok len na rozdiel medzi prijatým dôchodkom v r. 2006 a 90816,-.

Napr. ak má doklad so Soc.poiť., že v r. 2006 prijal 70000,- dôchodok, tak ako nezdaniteľnú časť si môže uplatniť Sk 20816,-.
Toto platilo aj v roku 2005?
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Tajana Pozri príspevok
Toto platilo aj v roku 2005?
Ano, ale nezdaniteľná časť bola nižšia.
0 0
Tajana Tajana

Tajana je offline (nepripojený) Tajana

Tí dôchodcovia dostávajú ešte nejaký bonus, alebo niečo také. Aj toto sa zarátava do toho príjmu, alebo iba tie pravidelné príjmy.
A ešte to tlačivo zo Sociálnej poisťovne - to si treba vyžiadať alebo to posielajú automaticky?
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Tajana Pozri príspevok
Tí dôchodcovia dostávajú ešte nejaký bonus, alebo niečo také. Aj toto sa zarátava do toho príjmu, alebo iba tie pravidelné príjmy.
A ešte to tlačivo zo Sociálnej poisťovne - to si treba vyžiadať alebo to posielajú automaticky?
Ja som poslala dôchodcu do poisťovne, aby vo vlastnom záujme si takéto potvrdenie zohnal. Automaticky to neposielajú.

Napr. tá " dvojtisícová almužna", s ktorou vypichli dôchodcom oči na Vianoce, tá tam nebola.
0 0
panimaria panimaria

panimaria je offline (nepripojený) panimaria

dievčatá, ta vianocna "almuzna" sa do príjmu dôchodcu neráta.
Inak by mal mať potvrdenie zo Soc.poistovne o výške vyplateného dôchodku a tam by to nemalo byť.
0 0
Tajana Tajana

Tajana je offline (nepripojený) Tajana

tinaM Pozri príspevok
Ja som poslala dôchodcu do poisťovne, aby vo vlastnom záujme si takéto potvrdenie zohnal. Automaticky to neposielajú.

Napr. tá " dvojtisícová almužna", s ktorou vypichli dôchodcom oči na Vianoce, tá tam nebola.
Len tak skúšobne som si prešla DP a ak dám do príjmu ten dôchodok, tak ako ZČ by som mala uviesť 90.816,-sk, nie? Pretože ak dám iba rozdiel, tak mi vyjde taká daň, že až až.
ďakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ak zadáš výšku dôchodok, tak Ti v DP vypočíta priamo na akú výške Nezdaniteľnej čiastky máš nárok. Určite to nebude 90816
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Tajana Pozri príspevok
Len tak skúšobne som si prešla DP a ak dám do príjmu ten dôchodok, tak ako ZČ by som mala uviesť 90.816,-sk, nie? Pretože ak dám iba rozdiel, tak mi vyjde taká daň, že až až.
ďakujem
Teda neviem či to vlastne robíš na softe, ....ale ak ručne...., tak áno dáš tam iba rozdiel ,....90816 - dôchodok = nezdaniteľná čiastka na daňovníka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať