Zavrieť

Porady

Odpisy tech. zhod. odpisaneho HIM

Poradaci, poradte?! Rovnomerne som odpisovala HIM do roku 2005 a v tom roku bol zaroven aj uplne odpisany. V januari 2007 som ho technicky zhodnotila. Po zadani do PC mi soft zacal pocitat odpisy len zo sumy TZ, nie zo sumy vstupna cena+TZ. Je to tak spravne? Ak ano, preco? Vopred vdaka za odpovede.
Naposledy upravil fimka : 15.03.07 at 13:38
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    fimka Pozri príspevok
    Poradaci, poradte?! Rovnomerne som odpisovala HIM do roku 2005 a v tom roku bol zaroven aj uplne odpisany. V januari 2007 som ho technicky zhodnotila. Po zadani do PC mi soft zacal pocitat odpisy len zo sumy TZ, nie zo sumy vstupna cena+TZ. Je to tak spravne? Ak ano, preco? Vopred vdaka za odpovede.
    DHM bol v roku 2005 úplne odpísaný, takže jeho zostatková cena je 0.
    Preto sa už v roku 2007 počítajú odpisy iba z vykonaného technického zhodnotenia.

    fimka je offline (nepripojený) fimka

    fimka
    Ale ved pri rovnomernom odpisovani sa odpis pocita zo vstupnej ceny vrátane TZ a nie zo zostatkovej. Alebo sa mýlim?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    fimka Pozri príspevok
    Ale ved pri rovnomernom odpisovani sa odpis pocita zo vstupnej ceny vrátane TZ a nie zo zostatkovej. Alebo sa mýlim?
    Ak by si zhodnotila majetok v druhom, treťom...roku odpisovania, potom by si rátala odpis z nadobúd. ceny + TZ . Tvoj majetok už bol odpísaný (teda jeho zostatková cena =0), preto sa TZ odpisuje už samostatne - v tej odp. skupine, v ktorej bol zaradený už odpísaný majetok.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Chcela by som sa spýtať, odpisovala som budovu /zrýchlený odpis/v roku 2005 sme ju technicky zhodnotili, odpisy som uplatnila podľa § 28 ods.3 pís.a) a b) teraz v roku 2007 sme majetok zase technicky zhodnotili. Moja otázka: v roku 2007 bude odpis ako v roku zvýšenia zost.ceny /pís.a/ alebo ako v dalších rokoch /pís.b/???
    Ďakujem

    Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

    Lubica H
    Iwett Pozri príspevok
    Chcela by som sa spýtať, odpisovala som budovu /zrýchlený odpis/v roku 2005 sme ju technicky zhodnotili, odpisy som uplatnila podľa § 28 ods.3 pís.a) a b) teraz v roku 2007 sme majetok zase technicky zhodnotili. Moja otázka: v roku 2007 bude odpis ako v roku zvýšenia zost.ceny /pís.a/ alebo ako v dalších rokoch /pís.b/???
    Ďakujem
    písmeno a

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    ďakujem za odpoveď. Takže ak budeme každý rok budovu zhodnocovať, každý rok budeme podľa a)??????

    Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

    Lubica H
    Iwett Pozri príspevok
    ďakujem za odpoveď. Takže ak budeme každý rok budovu zhodnocovať, každý rok budeme podľa a)??????
    áno, ale Tvojou vstupnou cenou nebude pôvodná OC, ale zostatková cena k 31.12.06+TZ za rok 2007 a z toho prenásobením koeficientom získaš odpis.

    ak by aj v roku 2008 bolo vykonané TZ, znovu budeš postupovať podľa § 28 2a) a potom vstupnou cenou bude zostatková cena k 31.12.07 (t.j. zostatková cena k 31.12.06+TZ za rok 2007 - vypočítaný odpis) + TZ za rok 2008.

    ono to vyzerá, akoby si stále odpisovala TZ iba v prvom roku, ale aj tak sa to postupne doodpisuje.

    dúfam, že som to nenapísala moc zložito.

    Odpisy tech. zhod. odpisaneho HIM

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.