Zavrieť

Porady

Občan ČR so slovenskou živnosťou

Dostala som na spracovanie takýto prípad:
Občan ČR má slovenský živnostenský list od 1.2.2006, v mesiacoch 2-8/2006 pracoval na túto slovenskú živnosť v ČR v českej firme, vykonával kovovobrábanie, v mesiacoch 9-12/2006 pracoval na túto slovenskú živnosť v SR u slovenskej firmy, vykonával tiež kovoobrábanie.
Nie je mi celkom jasné, kde (v ktorom štáte) treba podať DP a z ktorých príjmov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    ivab Pozri príspevok
    Dostala som na spracovanie takýto prípad:
    Občan ČR má slovenský živnostenský list od 1.2.2006, v mesiacoch 2-8/2006 pracoval na túto slovenskú živnosť v ČR v českej firme, vykonával kovovobrábanie, v mesiacoch 9-12/2006 pracoval na túto slovenskú živnosť v SR u slovenskej firmy, vykonával tiež kovoobrábanie.
    Nie je mi celkom jasné, kde (v ktorom štáte) treba podať DP a z ktorých príjmov.
    Ak je podčiarknuté pravda, nechápem zmysel, ale to je vedľajšie ....
    Daňové priznanie , v ktorom zdaní "celosvetové príjmy" podá v tej krajine v ktorej je daňový rezident .
    Ak je to ČR ( má v ČR trvalý pobyt ?), musí najskôr podať DP v SR, ako daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou v SR, na základe účtovníctva, ktoré si vedie ako "slovenský" živnostník.
    Údaje z DP podaného v SR prenesie do českého priznania ...

    ivab je offline (nepripojený) ivab

    ivab
    K tomu vedlajšiemu: bol do roku 1996 občanom SR, tak mu je SR asi srdcu bližšie...

    Trvalý pobyt má v ČR, predpokladám, že v SR vlastní ešte asi aj byt, lebo miesto činnosti podniku zahraničnej osoby má uvedenú adresu bytu.

    Má český občiansky preukaz a trvalý pobyt v ČR.

    Mňa však zaujíma, ktoré príjmy uviesť v slovenskom DP, nakoľko sú aj tie české vykonávané na slovenskú živnosť?!

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak poskytoval služby na slovenskú živnosť v ČR, zdaňuje tieto príjmy v SR.
    Nehľadaj za tým nič zložité - ak slovenský živnostník napr. predáva tovar do ČR a vystavuje faktúru českému odberateľovi ani by ho nenapadlo, že by mal niečo zdaňovať v ČR (držím sa témy "daň z príjmov").
    Tieto príjmy iba prizná v DP podávanom v ČR.

    ivab je offline (nepripojený) ivab

    ivab
    Takže v tom prípade priznám všetky príjmy v SR, podám DP aj v ČR, kde uvediem príjmy zo slovenského DP a započítam daň zaplatenú v SR.

    A ešte malá (asi hlúpa) otázočka, neplatí pre neho žiadne oslobodenie od platenia daní v SR, však?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    ivab Pozri príspevok
    Takže v tom prípade priznám všetky príjmy v SR, podám DP aj v ČR, kde uvediem príjmy zo slovenského DP a započítam daň zaplatenú v SR.

    A ešte malá (asi hlúpa) otázočka, neplatí pre neho žiadne oslobodenie od platenia daní v SR, však?
    A aké? Však ani slováci nemajú ...

    Občan ČR so slovenskou živnosťou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.