Zavrieť

Porady

služba v zahraničí

Ahoj poraďaci.

Mám prípad s ktorým som sa ešte nestretol, a veľmi by mi prišla vhod pomoc.

Slovenská s.r.o. objednala u slovenského SZČO maliarske práce v taliansku. Szčo si platí ubytovanie, materiál a stravu pre seba a 2 zamestnancov. Obe strany sa dohodli, že szčo bude fakturovať za natretú plochu m2 t.j. práca + ostatné výdaje (ubytovanie, strava, materiál).
Vystavená faktúra pre slovenskú s.r.o. má byť s alebo bez DPH?
Naposledy upravil tomasz : 20.03.07 at 20:06 Dôvod: nové informácie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Myslím,že maliarske práce možno považovať za služby, ktoré sa vzťahujú k nehnuteľnosti (nachádza sa v Taliansku),preto miesto zdaniteľného plnenia je Taliansko. Odporúčam preštudovať taliansky zákon. Ale mám pocit,že SZČO by sa mal registrovať v Taliansku na účely DPH. Podľa ich zákonov potom bude fakturovať jednotlivé položky.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    tomasz Pozri príspevok
    Aj keď fakturácia bude na slovensku medzi slovenskými "firmami" ?
    Musíš sa držať miesta zdaniteľného plnenia. Čo sa týka maliarskych služieb,v tomto prípade je miesto zdaniteľného plnenia Taliansko,bez rozdielu,kto je dodávateľ a kto odberateľ. To,že faktúru vystavíš v SR,neznamená,že ju vystavíš so slovenskou DPH.Predsa DPH sa odvíja od miesta zdaniteľného plnenia.
    Pozri si § 15 zákona o dani z príjmov.
    Prečo si to chce takto rozčleniť a refakturovať?Však to sú jeho náklady,nemusí dávať podklad dodávateľovi. Rovno vystaví fa za maliarske služby, v ktorej budú zahrnuté tieto náklady(myslím v cene),ale nebudú rozpísané. Faktúra bude znieť na maliarske služby.
    Naposledy upravil martinius : 21.03.07 at 07:46

    tomasz je offline (nepripojený) tomasz

    tomasz
    Fakturáciu si myslím som už pochopil, akurát sa obávam registrácie v Taliansku - neznáma krajina, zákony, jazyk, postupy ... . V prípade registrácie by potom mohol si uplatniť dph zaplatenú v Taliansku - z nákupov?
    Dočítal som sa aj, že by sme mohli preniesť daňovú povinnosť na iného daňovníka - t.j. ak by sprostredkujúca s.r.o. bola evidovaná ako platiteľ dane v Taliansku, potom by sme mohli preniesť daňovú povinnosť na ňu. ?! Ako a kde najdôveryhodnejšie by som si to mohol overiť.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    tomasz Pozri príspevok
    Fakturáciu si myslím som už pochopil, akurát sa obávam registrácie v Taliansku - neznáma krajina, zákony, jazyk, postupy ... . V prípade registrácie by potom mohol si uplatniť dph zaplatenú v Taliansku - z nákupov?
    Dočítal som sa aj, že by sme mohli preniesť daňovú povinnosť na iného daňovníka - t.j. ak by sprostredkujúca s.r.o. bola evidovaná ako platiteľ dane v Taliansku, potom by sme mohli preniesť daňovú povinnosť na ňu. ?! Ako a kde najdôveryhodnejšie by som si to mohol overiť.
    Ak sa zaregistrujete, tak postupujete ako platiteľ:-) Takže áno,môžete DPH odpočítať (samozrejme vo vzťahu k talians.daň.inštitúcii).
    Ak by SZČO fakturoval talianskej firme,tak sa nemusí registrovať, daň.povinnosť by mala talianska firma.

    tomasz je offline (nepripojený) tomasz

    tomasz
    Ďakujem za čas a trpezlivosť.
    Teraz sa už o niečo lepšie viem zorientovať v problematike. Aj keď si mám čo doštudovať.

    Ešte raz ďakujem.

    VTerezka je offline (nepripojený) VTerezka

    VTerezka
    Dovolím si aj ja k tejto téme jednu poznámku. Takže ak som to pochopila správne, funguje to takto ?

    SZČO - neplatca DPH poskytuje službu (maliarske práce) na nehnuteľnosti v Taliansku. Tým,že je neplatca, tak vystavuje faktúru bez DPH a zároveň sa nemusí registrovať pre DPH v Taliansku, lebo faktúruje SRO-čke v SVK. SRO-čka v SVK síce je platca DPH ale vystavuje faktúru na služby na nehnuteľnosti majiteľovi do Talianska. A vystavuje túto faktúru bez DPH, neuvádza ju ani v priznaní k DPH, vzhľadom k § 15, odst.2 zákona o DPH, pretože týmto prenáša zodpovednosť platiť DPH na majiteľa objektu v Taliansku. Pochopila som to správne ?

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    VTerezka Pozri príspevok
    Dovolím si aj ja k tejto téme jednu poznámku. Takže ak som to pochopila správne, funguje to takto ?

    SZČO - neplatca DPH poskytuje službu (maliarske práce) na nehnuteľnosti v Taliansku. Tým,že je neplatca, tak vystavuje faktúru bez DPH a zároveň sa nemusí registrovať pre DPH v Taliansku, lebo faktúruje SRO-čke v SVK. SRO-čka v SVK síce je platca DPH ale vystavuje faktúru na služby na nehnuteľnosti majiteľovi do Talianska. A vystavuje túto faktúru bez DPH, neuvádza ju ani v priznaní k DPH, vzhľadom k § 15, odst.2 zákona o DPH, pretože týmto prenáša zodpovednosť platiť DPH na majiteľa objektu v Taliansku. Pochopila som to správne ?
    Nie. Kedze miesto dodania tejto sluzby je v taliansku, mala by byt tato sluzba zdanena v taliansku. Preto ak by slovensky zivnostnik fakturoval talianskej firme, prenasal by danovu povinnost na taliana. Ale kedze tento fakturuje slovenskej firme, nema ako preniest danovu povinnost na subjekt identifikovany pre dan v taliansku a preto sa musi v taliansku registrovat pre dph. Takto registrovany zivnostnik pre dph v taliansku vystavuje fa slovenskemu subjektu a uplatnuje na nej taliansku dph, ktoru musi odviest v taliansku...

    takto je to podla mna

    VTerezka je offline (nepripojený) VTerezka

    VTerezka
    Aj napriek tomu,že SZČO na Slovensku nie je platca DPH, tak sa musí v tomto prípade v Taliansku pre daň registrovať ?

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    to stanovuje miestny taliansky zakon..... ale ak by to bolo opacne, teda bolo by to vykonavane talianom na slovensku a nemozno preniest danovu povinnost na slovaka, musi sa registrovat..vid §5 ZoDPH

    takze malo by to platit aj opacne...samozrejme, ak miestny taliansky zakon o dph to nelimituje nejakou vyskou obratu alebo podobne...

    moj nazor

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.