Zavrieť

Porady

zmarená investícia

Prosím Vás o radu... Spoločnosť v r. 2006 kúpila pozemok, na ktorom plánovala postaviť penzión. Dala si vypracovať projekty cca vo výške 100.000,- Sk (Tie sme účtovali na 042). Ale v priebehu roka sa situácia zmenila a začali s iným investičným zámerom a pozemok, na ktorom sa mal stavať penzión firma predala so ziskom cca 40.000, Budem účtovať správne 548/042???
A najdôležitejšie - bude to daňový výdavok???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    botuľa Pozri príspevok
    Prosím Vás o radu... Spoločnosť v r. 2006 kúpila pozemok, na ktorom plánovala postaviť penzión. Dala si vypracovať projekty cca vo výške 100.000,- Sk (Tie sme účtovali na 042). Ale v priebehu roka sa situácia zmenila a začali s iným investičným zámerom a pozemok, na ktorom sa mal stavať penzión firma predala so ziskom cca 40.000, Budem účtovať správne 548/042???
    A najdôležitejšie - bude to daňový výdavok???
    Tiež som mal ten istý prípad. Aj som to tak účtoval 548/042 ako daňový náklad.
    Zatiaľ je všetko O.K.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Prosím vás, ak mám na účte 042 projekt ešte z roku 2002, ktorý sa ale nikdy nezrealizuje, môžem to odpísať na 548 daňovú v roku 2006?

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Haló, kto mi poradí?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    kalkulka Pozri príspevok
    Prosím vás, ak mám na účte 042 projekt ešte z roku 2002, ktorý sa ale nikdy nezrealizuje, môžem to odpísať na 548 daňovú v roku 2006?
    Myslím si, že to môže byť. Vieš dokázať, že sa nerealizuje ten zámer.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Áno, vieme to dokázať. Mňa miatlo iba to, že je to investícia dosť stará.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    kalkulka Pozri príspevok
    Áno, vieme to dokázať. Mňa miatlo iba to, že je to investícia dosť stará.
    Ja som takto odpísal napr. znalecký posudok na pozemok, ktorý sa ťahal 2 roky na 041, nakoľko z kúpy pozemku nieč nebolo. Predávajúci si to nakoniec rozmyslel, a kupujúci kt. si dal vypracovať posudok ostal asi takto.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Veď práve ide o podobný prípad. Dali sme vypracovať projekt, ktorý sa nikdy nezrealizuje. Preto sa pýtam. Tiež si myslím, v jednom roku ešte nemôže firma vedieť, že sa to nezrealizuje. Ale, ak sa rozhodne od tohto zámeru ustúpiť, tak prečo by si nemohla dať do daňovo uznaných výdavkov v ktoromkoľvek období, kedy o tom rozhodne.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ja som mala "skoro" podobný problem. Stavala sa nehnuteľnosť. Všetky vydavky išli na 042, kt. súviseli s obstaraním. Už bolo takmer všetko dokončené. Našli sme si nájomcu. Prezrel si objekt, a nechcel dlažbu, kt. bola položená, sadrokartóny... Muselo sa prerábať odznova. Nechala som povodné výdavky v OC aj nové položenie mram.dlažby. Teraz viem, že som nepostupovala správne. Mala som vyhodiť z OC budovy veci, kt. sa rozbíjali a vyhadzovali a mala som to zaúčtovať do nákladov ako zmarenú investíciu.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Plne s tebou súhlasím, my však máme troška iný prípad. Netýka sa vôbec stavieb, ktoré sme mali. Bolo to niečo úplne iné.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    kalkulka Pozri príspevok
    Prosím vás, ak mám na účte 042 projekt ešte z roku 2002, ktorý sa ale nikdy nezrealizuje, môžem to odpísať na 548 daňovú v roku 2006?
    smith Pozri príspevok
    Myslím si, že to môže byť. Vieš dokázať, že sa nerealizuje ten zámer.
    Možno neskoro, ale v budúcnosti tento prípad môže pomôcť ostatným:

    Projektová dokumentácia na stavbu
    , ide o výdavok na obstaranie dlhodobého hmotného majetku, kt. účtujeme na účte 042.
    Tento projekt nemožno posudzovať ako samostatný nehmotný majetok. (know-how), pretože sa priamo viaže k obstaraniu nehnuteľnosti.

    Ak dôjde k zastaveniu realizácie stavby a UJ sa rozhodne účtovať o sume na účte 042 účtovať na účte 549, potom tento náklad nie je daňovo uznaným výdavkom.
    O daňový výdavok nepôjde ani v tom prípade, ak sa rozhodneme účtovať na účte 548.

    Z pohľadu účtovníctva:

    Učtovanie pri vyradovaní DM: par. 36
    (6) Pri zrušení prác a trvalom zastavení prác súvisiacich s obstaraním dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku, sa suma účtovaná na účte 041 – Obstaranie dlhodobého nehmotného majetku alebo 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku zaúčtuje na ťarchu účtu 549 – Manká a škody, ak ide o škodu a v ostatných prípadoch na ťarchu účtu 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť.

    Zmarená investícia, (ak sa nejedná iba o projektovú dokumentáciu), ale účtovali sme obstaranie majetku na účte 042 dodavateľsky alebo vo vlastných nákladoch – teda by išlo o rozostavanú stavbu a účtovanie by bolo prostredníctvom účtov:
    - 548- ak nedôjde ku škode-firma nemá dostatok finančných zdrojov na dokončenie investície, a teda sa ju rozhodne odpísať do nákladov
    - 549- dôjde ku škode z iných ako mimoriadnych príčin-rozobratie stavby zlodejmi
    - 582 – a to škody na majetku, v prípade škody v dôsledku mimoriadnych príčin (blesk, povodeň, živelné pohromy)

    vjejka je offline (nepripojený) vjejka

    vjejka
    Účtovná jednotka urobila technické zhodnotenie na prenajatom majektu, ale po dvoch mesiacoch sa rozhodli presťahovať, s vlasníkom budovy sa nijako nedohodli na vyrovnaní zhodnotenia, mám toto zhodnotenie chápať ako zmarenú investícií - išlo o zateplenie + vybudovanie novej bezpečnostnej brány, ktorú si nájomca nemohol zobrať so sebou. Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.