Zavrieť

Porady

zníženie základu dane

dobrý deň,
môže si manžel, ktorý je živnostík uplatniť zníženie základu dane na mňa ako manželku ak som mala hrubý príjem v roku 2006 59050Sk (zamestnaná som od mája 2006 dovtedy som bola na podpore) teda sumu 31176sk?
a ešte jedna otázka, do PD zapisujem tržby z predajne za každý deň musím ku každej tržbe vypísať aj PPD?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rastom je offline (nepripojený) rastom

    rastom
    Predpokladám, že Prijmy zapisuješ na základe uzávierky z reg. pokladne.
    Nemsusíš ich dávať každý deň.
    Zvyčajne sa sčítavajú za jednotlivé dni, ak medzi nimi nie je VD.
    Aby to šlo chronologicky.
    Ak máš VD každý deň, tak potom odporúčam denne,Inak sa Ti môže stať, že sa dostaneš s pokladnou do mínusu.
    Apropo uzávierky reg. pokladní..
    Pozor, stáva sa, že nesedia denné uzavierky s mesačnou.
    To hlavne vtedy ak si napr. podnikateľ naobed uvedomí, že mal urobiť mesačnú uzávierku a spraví ju. A potom večer urobí dennú.
    Vlastná skúsenosť.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    zuzana29 Pozri príspevok
    dobrý deň,
    môže si manžel, ktorý je živnostík uplatniť zníženie základu dane na mňa ako manželku ak som mala hrubý príjem v roku 2006 59050Sk (zamestnaná som od mája 2006 dovtedy som bola na podpore) teda sumu 31176sk?
    a ešte jedna otázka, do PD zapisujem tržby z predajne za každý deň musím ku každej tržbe vypísať aj PPD?
    Je viac názorov, či účtovať tržby každý deň alebo nie. Osobne účtujem každý deŃ. Niektorí naši poradáci účtujú aj mesačne, to však závisí od jednotlivca. Myslím si, že je to na Vašom rozhodnutí. skúste si nájsť vo vyhľadávači (tržby, zadajte kľúčové slová .... určite niečo nájdete.)

    Nezdaniteľnú časť ZD ročne na manželku uplatniť dańovník, ak má manželka vlastný príjem nepresahujúci v príslušnom ZO sumu 90816, Sk. Nezdaniteľná časť je rozdiel medzi sumou 90816 a vlastným príjmom manželky.

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    Učtujem tržby z RP denne--mám zmluvu a odmenu za položku v PD--a som chamtivý ak poviem--mám sa oberať o počet položiek v PD???
    Iný prípad, kde som dohodnutý na paušalnu odmenu ten učtujem z mesačnej uzávierky a dávam pozor na mínus v pokladni.
    Aj jedno je dobre aj druhé je dobre.

    zuzana29 je offline (nepripojený) zuzana29

    zuzana29
    díky moc za rady, uzávierky tiež zapisujem za každý deň, aby som nebola v pokladnici v mínuse
    a ešte sa chcem opýtať mzda vyplávaná zamestnancovi a odvody za neho platené sa účtuje ako VOZD, a výdaj z pokladne ako mzda SZČO ako PNZD? chápem to dobre?

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Mzdy a odvody zametnancovi sú VOZD, keď si SZČO vyberie z pokladne korunky, tak to účtujem ako osobnú spotrebu - VNZD.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Nevidím oporu v žiadnom zákone na kategorické vyhlásenie, že sa nemusia účtovať tržby každý deň do PD. Súhrnný doklad je o niečom inom. V zmysle § 12 a § 15 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve je povinnosťou účtovnej jednotky účtovať v peňažnom denníku o stave a pohybe majetku a záväzkov - ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, čo môže byť deň splnenia dodávky, platby záväzky, inkasa pohľadávky a pod. /t.j. denne/.

    zníženie základu dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.