Zavrieť

Porady

Povinnosti zamestnávateľa

Mamička na materskej dovolenke ...viac
Dobrý večer, chcem sa spýtať čo všetko treba spraviť keď chceme niekoho zamestnať. Čo treba spraviť na Soc, Zdrav. poisť., DÚ, alebo iných inštitúciách? Ešte sme nikoho nezamestnávali a chceme sa poradiť až niečo nezabudneme. ďakujem
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
hlucia Pozri príspevok
Dobrý večer, chcem sa spýtať čo všetko treba spraviť keď chceme niekoho zamestnať. Čo treba spraviť na Soc, Zdrav. poisť., DÚ, alebo iných inštitúciách? Ešte sme nikoho nezamestnávali a chceme sa poradiť až niečo nezabudneme. ďakujem
Do SP najprv zaevidujeme firmu ako zametnávateľa a zamestnanca prihlasujeme min. 1 deň pred nástupom do práce. Do ZP je potrebné tiež prihlásiť najprv firmu a následne zamestnanca do 8 dní po uzatvorení pracového pomeru. Na DÚ sa prihlásite za platiteľa dane zo závislej činnosti. Každý štvrťrok budete podávať prehľady a 1x ročne hlásenie.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
A skoro som zabudla. Každý mesiac je potrebné podávať do SP a ZP mesačné výkazy.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
SP - Registračný list zamestnávateľa
SP - Registračný list FO - pre zamestnancov
ZP - Prihláška organizácie
ZP - Hromadné hlásenie zmien - pre zamestnancov,
ZP - podľa toho v akej ZP budú zamestnanci.
DU - prihlásenie platiteľa dane zo ZČ
0 0
hlucia hlucia

hlucia je offline (nepripojený) hlucia

Mamička na materskej dovolenke ...viac
ďakujem za rady!
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

Prosim Vas viete mi poradit?
prvykrat idem robit mzdy a chcela by som vediet, ze ked ich zauctujem a dam zamestnancom vyplatnu listinu, ake ine povinnosti este mam? musim posielat nejake vykazy do socialnej poistovne alebo zdravotnej?
a ake doklady musim evidovat v uctovnictve. Musim vystavit aj nejake ID?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
zuzanask Pozri príspevok
Prosim Vas viete mi poradit?
prvykrat idem robit mzdy a chcela by som vediet, ze ked ich zauctujem a dam zamestnancom vyplatnu listinu, ake ine povinnosti este mam? musim posielat nejake vykazy do socialnej poistovne alebo zdravotnej?
a ake doklady musim evidovat v uctovnictve. Musim vystavit aj nejake ID?
Do SP a ZP sa posiela mesačný výkaz, na ktorom je uvedená výška poistného čo treba zaplatiť. Do účtovníctva mzdy a odvody zaúčtuješ na základe ID, na ktorom budeš mať súhrnné údaje o hrubej mzde, odvodoch daniach .....
Ak to robíš cez nejaký program určite je schopný takýto súhrn vztlačiť.
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

Do ZP poslem vykaz preddavkov na poistné na verejne zdravotné poistenie spolu s prilohou? To som nasla na stranke VZSP. Toto tlacivo je samozrejme pre tych co su poisteny v VZSP.

A to tlacivo SP najdem prosim kde?
Musia sa tie tlaciva odniest osobne?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

zuzanask Pozri príspevok
Do ZP poslem vykaz preddavkov na poistné na verejne zdravotné poistenie spolu s prilohou? To som nasla na stranke VZSP. Toto tlacivo je samozrejme pre tych co su poisteny v VZSP.

A to tlacivo SP najdem prosim kde?
Musia sa tie tlaciva odniest osobne?
Áno aj s prílohou. Dtto prílohu majú aj tlačivá do SP. ktoré nájdeš na stránke www.socpoist.sk
Tlačivá môžeš poslať aj doporučene poštou, pozor však výkazy si povinná poslať v deň výplaty.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

zuzanask Pozri príspevok
Do ZP poslem vykaz preddavkov na poistné na verejne zdravotné poistenie spolu s prilohou? To som nasla na stranke VZSP. Toto tlacivo je samozrejme pre tych co su poisteny v VZSP.

A to tlacivo SP najdem prosim kde?
Musia sa tie tlaciva odniest osobne?
Všetky tlačivá na výkazy by si mala nájsť na internetových stránkach jednotlivých poisťovní. Alebo prinajhoršom na pobočke poisťovni. Mesačné výkazy sa posielajú spolu s prílohou.
Tlačivá sa zanášajú osobne, posielajú poštou, alebo už tuším každá má možnosť elektronickou poštou. Ale na to treba ešte predtým vybaviť a podpísať Zmluvy.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

tlačivo do SP je na www.socpoist.sk, Výkazy sa dajú poslať doporučene poštou, osobne alebo elektronicky (elektr.podávanie si musíš ísť vybaviť na SP)
0 0
meri meri

meri je offline (nepripojený) meri

Dobrý deň, chcem sa poradiť.Chceli by sme zamestnať občanov s trvalým pobytom v zahraničí.Aké odvody má platiť zamestnanec a aké zamestnávateľ?
Jeden by bol len na 4 hodiny.

Ďakujem
0 0
Zizina Zizina

Zizina je offline (nepripojený) Zizina

ahojte, chcem pridať k tejto téme otázku - aké všetky doklady vyplňujem ako mzdárka.
Viem, že mesačne výkazy do SP a ZP, kvartálne Prehľad o zrazených odvedených preddavkov na daň na DÚ, ročne Hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti - na DÚ, ročne potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti - na DÚ. Sú tam ešte nejaké povinnosti?
Ďakujem
Zizina
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Zizina Pozri príspevok
ahojte, chcem pridať k tejto téme otázku - aké všetky doklady vyplňujem ako mzdárka.
Viem, že mesačne výkazy do SP a ZP, kvartálne Prehľad o zrazených odvedených preddavkov na daň na DÚ, ročne Hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti - na DÚ, ročne potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti - na DÚ. Sú tam ešte nejaké povinnosti?
Ďakujem
Zizina
Ročné potvrdenie vyplňuješ iba, ak si ZC podáva sám DP, prípadne mu ročné zúčtovanie robí niekto iný. V opačnom prípade ty vyplňuješ, resp. robíš ročné zúčtovanie.
Predpokladám, že si nezabudla na prihlášky a odhlášky do poisťovní.
Okrem toho výplatné pásky, rôzne štatistiky pre potreby firmy, napr. dovolenkové priemery, evidenciu dochádzky, evidenciu nemocí, na konci roka pre každého ZCa mzdový list.
Potom ostatné doklady súvisiace skôr s personalistikou.
0 0
Zizina Zizina

Zizina je offline (nepripojený) Zizina

Ďakujem Gabi, aj ja prajem slnečný deň, ak keď dnes bude asi zamračené

Zizina
0 0
andi andi

andi je offline (nepripojený) andi

Dobrý večer Vám prajem chcela by som opýtať že aké tlačivá musím podať za zamestnanca ktorá má pracovný pomer na polovičný úväzok a pritom je na 6- ročnej materskej takže zdravotné poistenie za ňu platí štát.Ďakujem za odpovede.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
andi Pozri príspevok
Dobrý večer Vám prajem chcela by som opýtať že aké tlačivá musím podať za zamestnanca ktorá má pracovný pomer na polovičný úväzok a pritom je na 6- ročnej materskej takže zdravotné poistenie za ňu platí štát.Ďakujem za odpovede.
Do SP musíš zaslať RLFO, na ktorom vyznačíš zmenu (nástup do zamestnania), a do ZP tak isto na hromadnom oznámení. A tak isto budeš za ňu platiť odvody ako za riadneho zamestnanca.
0 0
andi andi

andi je offline (nepripojený) andi

A keď bude pracovať len 10 hodín týždenne a výplatu bude mať do polovice min.mzdy. Musí aj tak nahlásiť do poisťovní?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
andi Pozri príspevok
A keď bude pracovať len 10 hodín týždenne a výplatu bude mať do polovice min.mzdy. Musí aj tak nahlásiť do poisťovní?
Keby mala iba 1,- korunu mzdu ju musíš prihlásiť. Máš uzavretý pracovnoprávny vzťah z čoho ti vyplýva povinnosť ju prihlasovať.
0 0
andi andi

andi je offline (nepripojený) andi

Ďakujem za rýchlu odpoveď. Nebola som celkom tohto istá lebo som počula že keď dotyčná pracuje menej než 4 hodiny denne a zárobok je menej než 1/2 min.mzdy tak nadalej zostane poistencom štátu.
A ešte jedna otázka. Keď majiteľ firmy nemá odbornú spôsobilosť na dopravu musí zamestnať osobu ktorá to má.
Naposledy upravil andi : 31.08.07 at 18:00
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
andi Pozri príspevok
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Nebola som celkom tohto istá lebo som počula že keď dotyčná pracuje menej než 4 hodiny denne a zárobok je menej než 1/2 min.mzdy tak nadalej zostane poistencom štátu. Takýmto rečiam netreba veriť. Treba sa držať toho, že pracovnoprávny vzťah zakladá povinnosť prihlasovať do SP a ZP.
A ešte jedna otázka. Keď majiteľ firmy nemá odbornú spôsobilosť na dopravu musí zamestnať osobu ktorá to má.
Áno musí zamestnať zodpovedného zástupcu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať