Zavrieť

Porady

kontrola účtov

Som začiatočníčka v PU a robím prvý krát DP a všetko čo k tomu patrí. Chcela by som vedieť ako si mám odkontrolovať účty,ktoré môžu byť mínusové,alebo nie. No proste ako majú vyzerať zostatky na účtoch pri uzávierke.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Ono je dosť ťažké poradiť niečo konkrétne. Stretla som sa totiž v praxi s tým, že nie každý sw rovnako vykazuje zostatky účtov - napr.niektorý vykazuje zostatky pasívnych účtov normálne plusom, lebo už zo samotného účtu je jasné, že je to pasívum-zdroj krytia. Iný sw vykazovuje zase pasívne účty mínusom.
    Dôležité však je, aby si si ty sama vedela každý zostatok účtu nejako odôvodniť, či je správny a na to sa robí napr. aj dokladová inventúra účtov.
    Zober si napr. účet 221 z hlavnej knihy - ten si odsúhlasíš veľmi jednoducho - vezmeš si bankový výpis z 31.12. a zostatok účtu v banke musí súhlasiť so zostatkom účtu v hlavnej knihe. Rovnako pokladňa - zostatok účtu 211 v hlavnej knihe musí súhlasiť s fyzickou inventúrou pokladne k 31.12. Takto postupne treba prechádzať všetky účty hlavnej knihy - myslím tým aktívne a pasívne účty a zdôvodňovať alebo vydokladovať si zostatok, z čoho sa skladá.
    Napríklad zostatok účtu 331 by Ti mal sedieť s výplatnou listinou (teda nevyplatenými mzdami) za mesiac december. Zostatok 336 by mal sedieť s výkazmi do zdravotných poisťovní a sociálnej poisťovne za 12/2006. Ak nesedí, treba hľadať príčinu - mohlo sa stať, že si niektorý mesiac niečo nesprávne zaplatila a vznikol Ti tak preplatok/nedoplatok voči niektorej poisťovni... atď. Ak niečo hľadám, prečo zostatok nesedí, veľmi mi pomáha prehľad pohybu na danom účte.
    Skús sa teda do toho pustiť a keď zostaneš na niečom stáť, skús sa spýtať na niečo konkrétnejšie. Takto všeobecne sa veľmi zle radí...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.