Zavrieť

Porady

Cesťák

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v jednej veci lebo som v cesťákoch úplný nováčik.... A nemám sa ani na koho obráťiť a zákonom velmi nerozumiem...
Takže jedná sa mi o to že mám blok z hotela, kolegyna bola na seminári 3 dni
1. deň 28.2.07 poobede vyrazila a ostala tam až do 02.03.07 kedy vlastne odtial odchádzala asi po 20:00 hod. domov
Teraz ma najviac zaujíma strava a ubytovanie...dokopy platila 1940,-
z čoho mala 1360,- - ubytovanie
1 den ranajky 100,-
obed 160,-
2 deň raň. 100,-
obed 160,-
Miestna daň 60,-

neviem ako to mám vyriešiť s tou danou miestnou a ešte s tým stravným...
Vopred Vám ďakujem za Vašu pomoc..viem že som to napísala dosť obširne...ja len neviem či pre tento prípad sa používa to krátenie o 25% ranajky a 40% obed ...pretože neviem čo sa považuje za bezplatne poskytnutú stravu...
Naposledy upravil Rubinka : 23.03.07 at 08:46
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Rubinka Pozri príspevok
    Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v jednej veci lebo som v cesťákoch úplný nováčik.... A nemám sa ani na koho obráťiť a zákonom velmi nerozumiem...
    Takže jedná sa mi o to že mám blok z hotela, kolegyna bola na seminári 3 dni
    1. deň 28.2.07 poobede vyrazila a ostala tam až do 02.03.07 kedy vlastne odtial odchádzala asi po 20:00 hod. domov
    Teraz ma najviac zaujíma strava a ubytovanie...dokopy platila 1940,-
    z čoho mala 1360,- - ubytovanie
    1 den ranajky 100,-
    obed 160,-
    2 deň raň. 100,-
    obed 160,-
    Miestna daň 60,-

    neviem ako to mám vyriešiť s tou danou miestnou a ešte s tým stravným...
    Vopred Vám ďakujem za Vašu pomoc..viem že som to napísala dosť obširne...ja len neviem či pre tento prípad sa používa to krátenie o 25% ranajky a 40% obed ...pretože neviem čo sa považuje za bezplatne poskytnutú stravu...
    Nenapísala si to obšírne, viem, čo máš na mysli.

    Tú miestnu daň dáš spolu s nákladmi na ubytovanie.

    Čo sa stravy týka, je dôležité vedieť, či to bolo v rámci toho školenia alebo si ju zamestnanec plati sám. Teda, či sa mohol rozhodnúť, kde a za koľko sa naobeduje, alebo či ten obed v hodnote 160,- SKK bol zahrnutý v programe školenia.

    Ak to bolo v rámci školenia a zametnanec sa nemohol rozhodnúť, že sa naobeduje inde, tak sa to uhradí ako náklady školenia a stravné sa mu bude krátiť (40% za obed). AK to bolo voliteľné (teda sa mohol rozhodnúť, či na obed pôjde alebo nie), tak mu vyplatíš stravné, na aké má nárok a je to jeho vec, koľko ho obed stál. Zvyšok si doplatí z vlastného.

    Raňajky sú tiež samostatná kapitola. Tie upravuje pre tuzemské cesty ZoCN § 5 ods. 7:

    "(7) Ak je pri pracovnej ceste v účtovnom doklade preukázané poskytnutie raňajok, zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi stravné určené podľa odsekov 1, 2, 5 alebo 6 znížené o

    a) preukázanú sumu za raňajky alebo
    b) 25 %, ak preukázaná suma výdavku za poskytnuté raňajky je vyššia ako 25 % zo stravného určeného podľa odsekov 1, 2, 5 alebo 6 alebo ak suma výdavku za poskytnuté raňajky nie je vyčíslená."



    Teda v Tvojom prípade je suma vyčíslená a je vyššia ako 25% z denného nároku, preto stravné krátiš za raňajky o 52,- SKK a účet za raňajky sa uhradí ceý (celých 100,- SKK).

    Bezplatne zabezpečená strava znamená, že zamestnanec ju nemusí platiť zo stravného, lebo bola vopred zabezpečená napr. v rámci školenia alebo v rámci ubytovania. Neexistuje presná definícia, je to prípad od prípadu.

    libi2 je offline (nepripojený) libi2

    libi2
    aj my vo firme máme taký podobný,ale zložitejší problém. Máme zamestnancov, ktorý majú v pracovnej zmluve miesto výkonu práce "A" ale dochádzajú do miesta "B", čiže chodia na "cesťáky". V mieste "B" je im poskytnutá strava /my sme si zabezpečili/ a klasicky sa im trebárs 20,- Sk strháva z výplaty za každý obed /podľa kalkulácie na ten stravný lístok/. Čiže strava im nie je poskytnutá bezodplatne, ale len sčasti. Teda krátiť im tých 40% zo stravného z cesťáku? Ja im krátim.

    Rubinka je offline (nepripojený) Rubinka

    Rubinka
    Ahoj Chobot si velmi zlatý dakujem za podrobný výklad ona to nemala spolu so školením tam mali iba večeru ...a ranajky a obed si objednali z vlastnej iniciatívy...ja Ti dakujem za pochopenie aj za ochotu. Trošku sa na to teda pozriem ešte cez víkend a potom keby som mala nejaké otázky ešte tak dúfam nebude vadiť ked ju sem položím. Lebo fakt som z týchto cesťákov úplne mimo...Pekný víkend inak :-)

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Rubinka Pozri príspevok
    Ahoj Chobot si velmi zlatý dakujem za podrobný výklad ona to nemala spolu so školením tam mali iba večeru ...a ranajky a obed si objednali z vlastnej iniciatívy...ja Ti dakujem za pochopenie aj za ochotu. Trošku sa na to teda pozriem ešte cez víkend a potom keby som mala nejaké otázky ešte tak dúfam nebude vadiť ked ju sem položím. Lebo fakt som z týchto cesťákov úplne mimo...Pekný víkend inak :-)
    Tak jej daj 208,- SKK na deň a to, čo platila (účet za stravu) neber pri vyúčtovaní v úvahu. To je potom jej vec, kde a za koľko sa stravovala. Veď mohla ísť napr. do prvotriednej reštaurácie a snáď by potom nepožadovala od firmy uhradiť 1000,- SKK za obed?!?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    libi2 Pozri príspevok
    aj my vo firme máme taký podobný,ale zložitejší problém. Máme zamestnancov, ktorý majú v pracovnej zmluve miesto výkonu práce "A" ale dochádzajú do miesta "B", čiže chodia na "cesťáky". V mieste "B" je im poskytnutá strava /my sme si zabezpečili/ a klasicky sa im trebárs 20,- Sk strháva z výplaty za každý obed /podľa kalkulácie na ten stravný lístok/. Čiže strava im nie je poskytnutá bezodplatne, ale len sčasti. Teda krátiť im tých 40% zo stravného z cesťáku? Ja im krátim.
    Toto je nejaká divoká kombinácia zabezpečenia stravy podľa ZP a podkytnutie stravného podľa ZoCN. Také niečo ZP nepripúšťa. Na služobnej cesty patrí predsa náhrada stravného. A ak im firma zabezpečuje stravu, tak im môže krátiť stravné len v súlade so ZoCN, t.j. 40% za obed. Akékoľvek ďalšie strhávanie za obedy nemá oporu v zákone.

    chaoska je offline (nepripojený) chaoska

    chaoska
    Prosím poradťe, ak mal obed poskytnutý v rámci školenia a pracovná cesta trvala do 12 hod. /89,-/, ako sa kráti stravné ?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    chaoska Pozri príspevok
    Prosím poradťe, ak mal obed poskytnutý v rámci školenia a pracovná cesta trvala do 12 hod. /89,-/, ako sa kráti stravné ?
    Zo základného nároku 89 odpočítaš 83,20 (krátenie za obed, t.j. 40% z 208 = 83,20) a dostaneš 5,80. Po zaokrúhlení to je nárok 6 SKK, za čo si môže kúpiť niečo sladké po obede (napr. Rumbu).

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    chaoska Pozri príspevok
    Vďaka, rozosmial si ma, ale teraz tých 6,- SK musím dať do CP alebo ani nie.
    Jeho náhrada cestovného bude spomínaných 6.-Sk.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.