Zavrieť

Porady

Začiatok roka

Ako dalej?
Uzavrela som rok 2006,spravila DPPO+ostatné.Začala som už účtovať aj rok 2007 ale neviem ako dalej po DP????????????????? čo mám všetko urobiť aby to bolo v poriadku::::
-mám si vytvoriť záväzok voči DU, lebo im budem platiť daň?
-vyšli mi platiť preddavky na daň,ako ich účtovať?
- ako doplniť RF?
-ako vyplatiť podiely zo zisku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Maxinka Pozri príspevok
    Ako dalej?
    Uzavrela som rok 2006,spravila DPPO+ostatné.Začala som už účtovať aj rok 2007 ale neviem ako dalej po DP????????????????? čo mám všetko urobiť aby to bolo v poriadku::::
    -mám si vytvoriť záväzok voči DU, lebo im budem platiť daň? Ten záväzok mal byť vytvorený už k 31.12., keď si zaúčtovala splatnú daň 591/341
    -vyšli mi platiť preddavky na daň,ako ich účtovať? 341AE/221
    - ako doplniť RF? Potrebuješ k tomu zápisnicu z valného zhromaždenia
    -ako vyplatiť podiely zo zisku?Potrebuješ k tomu zápisnicu z valného zhromaždenia
    A nezabudni zaslať schválenú závierku do 30 dní od schválenia na Okresný súd do zbierky listín.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 23.03.07 at 08:14

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    -mám si vytvoriť záväzok voči DU, lebo im budem platiť daň? Ten záväzok mal byť vytvorený už k 31.12., keď si zaúčtoval splatnú daň 591/341
    -vyšli mi platiť preddavky na daň,ako ich účtovať? 341AE/221
    - ako doplniť RF? Potrebuješ k tomu zápisnicu z valného zhromaždenia
    -ako vyplatiť podiely zo zisku?Potrebuješ k tomu zápisnicu z valného zhromaždenia
    VDAKA::::
    1.-mám si ho teda spätne vytvoriť?Ja som vtedy ešte nevedel, že ako budem platiť-ešte som nezaniesol na DU DP.
    2.-na tie preddavky nemám mať najprv nejaký predpis a až potom úhradu?
    3.-zápisnicu môžem vytvoriť napr. aj k dnešnému dňu a tam rozhodnem o vyplatení toho všekého-ako to budem účtovať?

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Urobila som to do toho roka 2006 a to sa mi znížil HV-teda musím opravovať celé DP+Súvahu+VZaS - je to v poriadku?
    -ak sú tam ešte nejaké nezrovnalosti, ktoré ja ešte neovládam tak prosím povedzte mi ich-robím to prvý krát?:

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Maxinka Pozri príspevok
    Urobila som to do toho roka 2006 a to sa mi znížil HV-teda musím opravovať celé DP+Súvahu+VZaS - je to v poriadku?
    -ak sú tam ešte nejaké nezrovnalosti, ktoré ja ešte neovládam tak prosím povedzte mi ich-robím to prvý krát?:
    To je jednoznačné, že sa ti menia výkazy a súvaha. Keď si tam nemala zaúčtovanú splatnú daň, tak si tam uvádzala zisk v hrubom, a v záväzkoch si nemala daň. Do výkazu ziskov a strát sa uvádza HV po zdanení, tak isto aj do súvahy.
    Preddavky si vypočítavaš sama. Ak platíš 1/4 ročne potom si vytvor ID k tým dátumom a potom s úhradou preddavku ich vypáruješ.

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    Maxinka Pozri príspevok
    Urobila som to do toho roka 2006 a to sa mi znížil HV-teda musím opravovať celé DP+Súvahu+VZaS - je to v poriadku?
    -ak sú tam ešte nejaké nezrovnalosti, ktoré ja ešte neovládam tak prosím povedzte mi ich-robím to prvý krát?:
    Musíš k 31.12.2006 cez ID zaúčtovať splatnú daň z príjmu 591/341 + vysporiadať prípadnú daň z úrokov. Zostatok na účte 341, ktorý sa Ti prenesie do roku 2007 by mal sedieť so sumou dane na úhradu uvedenou v daňovom priznaní.

    Čo sa týka preddavkov, ja si na ne žiaden predpis nerobím. Účtujem ich v deň, kedy ich uhradíme 341 AE/221.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Maxinka Pozri príspevok
    Urobila som to do toho roka 2006 a to sa mi znížil HV-teda musím opravovať celé DP+Súvahu+VZaS - je to v poriadku?
    -ak sú tam ešte nejaké nezrovnalosti, ktoré ja ešte neovládam tak prosím povedzte mi ich-robím to prvý krát?:
    http://www.porada.sk/t48110-vykaz-zi...tml#post430572

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    sta Pozri príspevok
    Musíš k 31.12.2006 cez ID zaúčtovať splatnú daň z príjmu 591/341 + vysporiadať prípadnú daň z úrokov. Zostatok na účte 341, ktorý sa Ti prenesie do roku 2007 by mal sedieť so sumou dane na úhradu uvedenou v daňovom priznaní.

    Čo sa týka preddavkov, ja si na ne žiaden predpis nerobím. Účtujem ich v deň, kedy ich uhradíme 341 AE/221.
    -Mám si teda vytvoriť záväzok alebo ID k tej dani?
    -Daň ktorá mi vyjde z HV - mám odpočítať daň z úrokov a takú daň započítať?
    -do ktorého riadku v DP dám tú daň, ak do r.100 dám pred zdan. a v riadku 310 bude už po zdanení?
    Naposledy upravil Maxinka : 23.03.07 at 09:29

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Maxinka Pozri príspevok
    -Mám si teda vytvoriť záväzo alebo ID k tej dani?
    -Daň ktorá mi vyjde z HV - mám odpočítať daň z úrokov a takú daň zapčtovať?
    ID = výpočet dane - áno
    Zaúčtovať takú daň aká Ti vyjde výpočtom-
    HV pred zdanením plus pripočitateľné položky podľa zákona mínus odpočitateľné položky podľa zákona = základ dane x 19%
    = daň - zaúčtuješ ako 591/341
    daň z úrokov máš účtovanú v priebehu roka 341/221 odpočítaš ju ako preddavok na dani (uvedená v riadku 830 DP/ a o to sa Ti zníži úhrada dani z príjmu .
    Zostatok účtu 341 k 31.12.2006 musí presne vykazovať výšku dane na úhradu podľa DP. Ten sa vyrovná po zaplatení dane z príjmu za rok 2006 až v marci....
    Naposledy upravil evina : 23.03.07 at 09:28

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    Maxinka Pozri príspevok
    -Mám si teda vytvoriť záväzok alebo ID k tej dani?
    -Daň ktorá mi vyjde z HV - mám odpočítať daň z úrokov a takú daň započítať?
    -do ktorého riadku v DP dám tú daň, ak do r.100 dám pred zdan. a v riadku 310 bude už po zdanení?

    V r. 100 máš VH pred zdanením (rozdiel V - N)
    V r. 200 máš pripočítateľné položky (čiže daňovo neuznané náklady)
    V r. 300 sú zasa odpočítateľné položky (daňovo neuznané výnosy)
    V r. 310 = r. 100 + r. 200 - r. 300 = t.j. DAŇOVÝ ZÁKLAD a z neho sa počíta daň 19%, ktorú uvedieš na r. 600.

    Túto daň si zaúčtuješ cez ID 591/341. No a keďže na 341 AE si účtovala počas r. aj daň z úrokov (341/221), túto už nemusíš nikde odpočítavať. Výsledný stav účtu by mal sedieť so sumou na r. 900/901 DP (viď. nižšie). Skús si spraviť "šibeničku" ("téčko") syntetického účtu 341 a malo by Ti to sadnúť.

    Na r. 810 uvedieš výšku preddavkov na daň, ktoré ste v priebehu r. 2006 zaplatili.
    Na r. 830 (tak ako píše Evina) uvedieš výšku zrazenej dane z úrokov.

    Na r. 900/901 Ti potom výjde výsledná daňová povinnosť buď daň na úhradu alebo preplatok na dani. Vypočíta sa takto: r. 800 - r. 810 - r.830. No a suma, ktorú máš uvedenú na r. 900/901 sa musí zhodovať s tým, čo Ti zostane k 31.12.2006 na účte 341 (syntetickom).


    Pripájam pomôcku
    Naposledy upravil sta : 23.03.07 at 09:50

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    Pri vypĺňaní DP nezabudni aj na r. 910 - Daň na účely určenia výšky preddavkov na daň podľa §42 zákona, tie sa podľa uvedeného § vypočítajú takto:

    Daň z r. 800 - zrazená daň z úrokov z r. 830 = výslednú sumu treba zapísať do r. 910.

    Ak je táto suma v rozpätí 50.000 - 500.000 treba ju vydeliť 4 a platiť štvrťročné preddavky.
    Ak je suma v rozpätí 500.000 a viac platia sa mesačné preddavky

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Dakujem robím to krok po kroku ako mii radíte, len sa ešte chcem opýtať:
    - v DP má byť aj tá čiastka HV po zdanení niekde zobrazená?
    - v r.85 Súvaha a r.64 VzaS sú rovnaké - napr.100,-
    - v DP na r.100,310,400,500 mám sumu pred zdanením - 200,-,potom sa mi v&počíta dan na r.600 - tá mi už krásne sedí.
    Je to v poriadku?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Maxinka Pozri príspevok
    Dakujem robím to krok po kroku ako mii radíte, len sa ešte chcem opýtať:
    - v DP má byť aj tá čiastka HV po zdanení niekde zobrazená?
    - v r.85 Súvaha a r.64 VzaS sú rovnaké - napr.100,-
    - v DP na r.100,310,400,500 mám sumu pred zdanením - 200,-,potom sa mi v&počíta dan na r.600 - tá mi už krásne sedí.
    Je to v poriadku?
    V DP máš základ dane, ktorý ti nemusí sedieť s výkazmi, lebo vo výkazoch máš účtovný výsledok. Kým v DP účtovný výsledok pretransformuješ na daňový základ (pripočitateľné a odpočitateľné položky to ovplyvňujú - ak také máš).

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    Maxinka Pozri príspevok
    Dakujem robím to krok po kroku ako mii radíte, len sa ešte chcem opýtať:
    - v DP má byť aj tá čiastka HV po zdanení niekde zobrazená?NIE
    - v r.85 Súvaha a r.64 VzaS sú rovnaké - napr.100,- ÁNO
    - v DP na r.100,310,400,500 mám sumu pred zdanením - 200,-,potom sa mi v&počíta dan na r.600 - tá mi už krásne sedí. Ak tomu správne rozumiem, tak VH pred zdanením máš stratu? No ak máš nejaké daňovo neuznané náklady - t.j. pripočítateľné položky, napr. vo výške 1.000,-, tak daňový základ ty výjde + 800,-. Čiže účtovný VH je strata, ale daňový VH je zisk
    Je to v poriadku?
    ak je to tak ako vyššie píšem, tak je to ok
    Naposledy upravil sta : 26.03.07 at 04:34

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Blbo som to napísala-nemám stratu.
    Na r.100,310,400,500 = 957968 (čiže po zdanení mi vyšlo 775955)
    Na r.600,700,800= daň 182013
    Na r.830 = 58
    Na r.850 = 182013
    Na r. 900,910 = 181955

    Skús sa na toto pozrieť
    Naposledy upravil Maxinka : 23.03.07 at 11:25

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    Maxinka Pozri príspevok
    Blbo som to napísala-nemám stratu.
    Na r.100,310,400,500 = 957968 (čiže po zdanení mi vyšlo 775955)
    Na r.600,700,800= daň 182013
    Na r.830 = 58
    Na r.850 = 182013
    Na r. 900,910 = 181955

    Skús sa na toto pozrieť
    Ak nemáte žiadne pripočítateľné a odpočítateľné položky, tak je to potom OK

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    sta Pozri príspevok
    Ak nemáte žiadne pripočítateľné a odpočítateľné položky, tak je to potom OK
    Zatiaľ nemáme žiadne položky, lebo táto firma začala len v 07/2006.
    -po tomto DP môžem potom na základe VZ vyplatiť aj tie podiely+RF?

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    Maxinka Pozri príspevok
    Zatiaľ nemáme žiadne položky, lebo táto firma začala len v 07/2006.
    -po tomto DP môžem potom na základe VZ vyplatiť aj tie podiely+RF?
    Treba postupovať podľa toho, čo je uvedené v Spoločenskej zmluve pre prípad, že spoločnosť dosiahne zisk. Väčšinou sa ako prvé spraví prídel do RF a potom sa zvyšok zisku rozdelí na podiely spoločníkov prípadne sa prevedie na nerozdelený zisk minulých rokov. Ale ako píšeš až na základe Valného zhromaždenia

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Maxinka Pozri príspevok
    Zatiaľ nemáme žiadne položky, lebo táto firma začala len v 07/2006.
    -po tomto DP môžem potom na základe VZ vyplatiť aj tie podiely+RF?
    Takže do nákladov neboli zaúčtované žiadné reprezentačné náklady (513), dary (543), resp. penále alebo pokuty(545). Potom musíš z HV preúčtovať povinný prídel do RF. A ostatný zisk podľa rozhodnutia valného zhromaždenia.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Ja dakujem zatiaľ veľmi krásne, neviem čo by som robila bez Vašej pomoci - ste fakt super, že tak perfektne viete poradiť nám menej skúseným, ktorý to len začínajú robiť-ako som ja.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.