Zavrieť

Porady

refakturácia

Prosím poradte.
Refakturujeme pravidelne opakované plnenia /presne podľa došlých faktúr/
Uplatňovanie DPH ovládam. Mňa však zaujíma základ dane pri decembrových faktúrach.
V januári mi príde faktúra od eletrárni za december. Nakoľko refakturujem v januári DPH ma bude zaujímať v januári, ale čo základ dane. Mám ho zaúčtovať do starého roka?
315/326 ???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    Pre alderonka:
    Ak toto plnenie nepredstavuje súčasť vášho predmetu podnikania, je rozumné účtovať tak, ako píšeš. V tom prípade stačí, keĎ zaúčtuje došlú fa 315, 343/321 a svoju fa zaúčtuješ v 2007.
    Ak však ide o súvislosť s predmetom podnikania mala by si účtovať do nákaldov a výnosov (502 a 602).
    Bližšie pozri § 63 ods. 2 Postupov účtovania.
    Monika Kováčová
    311/385............. v 2007
    385/602.......... v 2006

    prečo používaš 315? Na tomto účte sa účtujú pohľadávky napr. reklamácie, dobropisy, z predaja dlhodobého majetku, pohľadávky voči poisťovni a tak...

    alderonka je offline (nepripojený) alderonka

    alderonka
    Aj ja som bola prekvapená z 315 /pepiere som dostala už predúčtované, mám vypísať len daňové/ abolo mi povedané, že im to kázal audítor. Ide o prefakturáciu opakovaných plení ako je telefón, plyn a energie.
    Nie je to klasický výnos, keďže nie sú vyrobcova, tak to účtujú nasledovne:
    fa.za plyn: 315 / 321
    343 / 321

    a refakturáciu účtujú: 311 / 315
    311/ 343
    Tak sa to nedostane ani do priamych nákladov, ani do výnosov. A na 315 sa to vyrovná.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    alderonka Pozri príspevok
    Aj ja som bola prekvapená z 315 /pepiere som dostala už predúčtované, mám vypísať len daňové/ abolo mi povedané, že im to kázal audítor. Ide o prefakturáciu opakovaných plení ako je telefón, plyn a energie.
    Nie je to klasický výnos, keďže nie sú vyrobcova, tak to účtujú nasledovne:
    fa.za plyn: 315 / 321
    343 / 321

    a refakturáciu účtujú: 311 / 315
    311/ 343
    Tak sa to nedostane ani do priamych nákladov, ani do výnosov. A na 315 sa to vyrovná.
    Refakturácia sa musí odzrkadliť na výnosových účtoch.

    alderonka je offline (nepripojený) alderonka

    alderonka
    Nejde o predmet podnikania. Ide tu o dve firmy jedného majiteľa.
    Táto kvázi moja vlastní len budovy, ktoré prenajíma 311,343/602.
    popri tom tej druhej refakturuje internet, telefón, elektrinu a plyn 315,343/321 a pri refakturácii 311/315,343. Trochu som pozerala v účtovných knihách a našla som tam toto: "vyučtovanie náhrad vynaložených účtovnou jednotkou za iné subjekty - 315/321". Ja si myslím, že by som to mohla aplikovať aj na môj prípad. Skôr ma trápi, či zúčtovať v starom roku januárové faktúry za december a v novom roku refakturáciu?????

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    alderonka Pozri príspevok
    Nejde o predmet podnikania. Ide tu o dve firmy jedného majiteľa.
    Táto kvázi moja vlastní len budovy, ktoré prenajíma 311,343/602.
    popri tom tej druhej refakturuje internet, telefón, elektrinu a plyn 315,343/321 a pri refakturácii 311/315,343. Trochu som pozerala v účtovných knihách a našla som tam toto: "vyučtovanie náhrad vynaložených účtovnou jednotkou za iné subjekty - 315/321". Ja si myslím, že by som to mohla aplikovať aj na môj prípad. Skôr ma trápi, či zúčtovať v starom roku januárové faktúry za december a v novom roku refakturáciu?????
    A tie veci (net,elektr.,telef.,plyn) si dala do nákladov firmy, ktorá refakturuje?

    alderonka je offline (nepripojený) alderonka

    alderonka
    Nie. Nič nie je v nákladoch. Všetko ide cez 315. čiže to nie je ani v nákladoch ani v príjmoch. Firma, ktorá refakturuje nemá žiaden personál, takže tam by to nemal kto spotrebúvavať.

    Džudi je offline (nepripojený) Džudi

    Džudi
    Neviete mi nikto poradiť ? Ozaj všetci majú len nedoplatky ? A ja 2 firmy a 2 preplatky. Len toľko či to môžem dať -502/ 326 ? Prosím kto ste mali preplatok ozvite sa, ďakujem .

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Džudi Pozri príspevok
    Neviete mi nikto poradiť ? Ozaj všetci majú len nedoplatky ? A ja 2 firmy a 2 preplatky. Len toľko či to môžem dať -502/ 326 ? Prosím kto ste mali preplatok ozvite sa, ďakujem .
    Podľa mňa to môže byť. Ide vlastne o zníženie nákladov.

    Džudi je offline (nepripojený) Džudi

    Džudi
    Neviete mi niekto poradiť ako mám zaúčtovať preplatok za energie z 2006 nemám žiadny doklad až v 5/2007 pošle prenajímateľ list o koľko si znížiť zálohu na energie. V 2006 som účtovala 502/321 ? V jednej firme sumu preplatku viem v druhej nie. Ďakujem za akýkoľvek názor.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.