Zavrieť

Porady

Zlé učtovanie

prosim o radu,
v roku 2005 bola omylom zaučtovaná úhrada pohľadavky v hotovosti, chybu som zistil až teraz v roku 2007, keď som učtoval bankové výpisy za rok 2006, v ktorých som našiel uhradu uvedenej pohľadavky. Poraďte mi prosím, čo mám všetko urobiť, aby to čo najmenej bolelo.Uctujem v podvojnom uctovnictve.Súvaha za rok 2005 ešte schválena nebola.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Vlado823 Pozri príspevok
    prosim o radu,
    v roku 2005 bola omylom zaučtovaná úhrada pohľadavky v hotovosti, chybu som zistil až teraz v roku 2007, keď som učtoval bankové výpisy za rok 2006, v ktorých som našiel uhradu uvedenej pohľadavky. Poraďte mi prosím, čo mám všetko urobiť, aby to čo najmenej bolelo.Uctujem v podvojnom uctovnictve.Súvaha za rok 2005 ešte schválena nebola.
    Nesprávna úhrada pohľadávky neovplyvní základ dane (ak to nebolo sprostredkovanie a pod.), preto by som len cez pokladňu urobila opravu k 1.1.2006 (vrátenie úhrady) a považovala by som to za vyriešené.

    Vlado823 je offline (nepripojený) Vlado823

    Vlado823
    uvažoval som tiež takto, len som chcel vedieť, či by nebolo lepšie to opraviť ešte v roku 2005? To znamená opraviť súvahu za rok 2005

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Vlado823 Pozri príspevok
    uvažoval som tiež takto, len som chcel vedieť, či by nebolo lepšie to opraviť ešte v roku 2005? To znamená opraviť súvahu za rok 2005
    Určite by to takto bolo lepšie, pretože sa menia súvahové účty, a tým zaúčtovaním bude iná inventarizácia účtu 211 k 31.12.05.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Vlado823 Pozri príspevok
    uvažoval som tiež takto, len som chcel vedieť, či by nebolo lepšie to opraviť ešte v roku 2005? To znamená opraviť súvahu za rok 2005
    Ale súvaha za rok 2005 je už na daňovom úrade, čiže by ju bolo treba odovzdať aj na daňový úrad. Ak sa jedná o nevýznamné chyby, môžu sa opraviť aj v tom roku, v ktorm sa na ne prišlo.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Vlado823 Pozri príspevok
    ako sa robí oprava súvahy? uvádzajú sa len rozdiely, alebo sa robí komplet nová?
    Urobíš súvahu nanovo.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Ale oprava súvahy by vyžadovala opätovné otvorenie účtovných kníh. To sa dá urobiť len do schválenia účtovnej závierky. a ak bola už účtovná zavierka schválená, tak sa musí oprava účtovať v tom období, v ktorom sa chyba zistila.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.