Zavrieť

Porady

kúpa lode

Slovenská spoločnosť XYZ leasing predáva slovenskému občanovi - nepodnikateľovi loď (nie na leasing). Loď sa však nenachádza na území SR, ale Chorvátska, čiže krajiny mimo EU. Má XYZ leasing vystaviť faktúru s alebo bez DPH?
pozn. jedná sa plavidlo, nie námornú loď oslobodenú od dane podľa § 47 ods. 8. Zároveň to nie je nový dopravný prostriedok v zmysle § 11 ods. 12 b.

Môj názor je, že DPH by sa tam nemala účtovať, podľa § 47, ods. 12 ...., a ďalej je oslobodené od dane obstaranie tovarov a služieb uskutočnené mimo územia európskych spoločenstiev, ak sa obstaranie vykoná v mene a na účet inej osoby.

Za vaše rady vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Podľa mňa by to mala faktúrovať s DPH, nakoľko to predáva slovenskému občanovi, aj napriek tomu, že loď je v prístave v Chorvátsku. Ja si myslím, že ide o klasiciký predaj tovaru.

    jozef35 je offline (nepripojený) jozef35

    jozef35
    Včera som počul ďalší názor, podstatné je vraj miesto kde sa tovar nachádza v čase dodania, a to je tretí štát, a preto by to malo byť vraj bez DPH.
    Iné by bolo vraj ak by sa tá loď prepravila na Slovensko. Obstáravteľ by musel postupovať podľa pravidiel o dovoze tovaru z tretích státov-colné konanie, atď.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    jozef35
    Včera som počul ďalší názor, podstatné je vraj miesto kde sa tovar nachádza v čase dodania, a to je tretí štát, a preto by to malo byť vraj bez DPH.
    Iné by bolo vraj ak by sa tá loď prepravila na Slovensko. Obstáravteľ by musel postupovať podľa pravidiel o dovoze tovaru z tretích státov-colné konanie, atď.
    A kto v tomto prípade vystupuje ako odberateľský subjekt, ktorý to zdaní? Niekde daň musí byť odvedená, aj keď Chorvátsko nie je členom EU, ale princíp tzv.pridanej hodnoty majú aj oni. Tak ako to ty popisuješ, slovenský subjekt by mal odviesť tú daň v Chorvátsku.
    Najlepšie si je zadať túto otázku na DU-oddelenie pre styk s verejnosťou.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    JLF
    Ako by sa postupovalo, ak by sa ta lod nachadzala v clenskej krajine EU?
    Som presvedčená, že najkvalitnejšiu odpoveď v tomto by určite podala AVO, môj názor je, že v prípade že by bola v členskej krajine EÚ malo by dôjsť
    k samozdaneniu, v prípade Chorvátska by mala byť daň zaplatená v tejto krajine, čiže by malo dôjsť k colnému konaniu.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    JLF
    Ako by sa postupovalo, ak by sa ta lod nachadzala v clenskej krajine EU?
    Konfiškáciou lode pre nezaplatenie dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.