Zavrieť

Porady

Vystavenei faktúry do zahraničia EU

Nie som platca DPH a chcem predat tovar do Rakuska.
1. Na fakture asi uvadzam iba jednu cenu bez DPH aj keby bol
prijmatel platca alebo neplatca ked ja som neplatca DPH?
2. Mam pridelene len DIC nie SK DIC pre DPH mam na fakture
uvadzat svoje DIC ako VAT nr. alebo nie?
3. Mam uvadzat ze nie som platcom DPH aj v cudzom jazyku
ake neplatic VAT?
4. V zivnosti mam velkoobchod maloobchod nemam tam dopravu
nie som dopravca. Mozem na fakture vycislit okrem ceny za
tovar ako zvlast polozku aj prepravne naklady?
5. Mam na fakture uvadzat aj nejake paragrafy ako odvolavky
na zakony?

Dakujem za pripadne odpovede miky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Vaša Fa bude obsahovať: tovar, a môžete si tu uviesť i prepravné náklady, avšak keď nie ste plátca DPH, o DPH sa vo FA nezmieňujete. Vytsvujete Fa ako pre Slovákov. (len odberateľ je Rakušan, a uvediete na FA jeho identifikaciu so prefixom AU)

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Faktúra bude obsahovať cenu bez DPH,nakoľko nie ste plat.DPH,vaše IČO,DIČ,názov tovaru,množstvo a cenu,všetko tak ako fa.vystavená na Slovensku.Treba uviesť že nie ste platcom DPH,fa.bude vystavená v slov.jazyku.Prepravné náklady budú súčasťou fa.Odvolávku na § neuvádzate.

    daniek je offline (nepripojený) daniek

    daniek
    cupi71 Pozri príspevok
    Nie som platca DPH a chcem predat tovar do Rakuska.
    1. Na fakture asi uvadzam iba jednu cenu bez DPH aj keby bol
    prijmatel platca alebo neplatca ked ja som neplatca DPH?
    iba cenu bez DPH to by bol problém keby neplatca fakturoval s dph
    2. Mam pridelene len DIC nie SK DIC pre DPH mam na fakture
    uvadzat svoje DIC ako VAT nr. alebo nie?
    uveďte ho ako DIČ
    3. Mam uvadzat ze nie som platcom DPH aj v cudzom jazyku
    ake neplatic VAT?
    môžete - nemusíte
    4. V zivnosti mam velkoobchod maloobchod nemam tam dopravu
    nie som dopravca. Mozem na fakture vycislit okrem ceny za
    tovar ako zvlast polozku aj prepravne naklady?
    môžete
    5. Mam na fakture uvadzat aj nejake paragrafy ako odvolavky
    na zakony?
    môžete - nemusíte

    Dakujem za pripadne odpovede miky
    odpovede zvýraznené - podčiarknuté

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Ja tiež má vystaviť faktúru za právne služby do Rakúska, sme platcami DPH, ale Rakúšan je fyzická osoba nepodnikateľ. V zohľadnení na § 15, 16 neviem posúdiť, či to bude bez DPH, alebo s DPH. Keby to bola rakúska spoločnosť, tak viem, že faktúrujem bez DPH a rakušania si tam DPH odvedú aj uplatnia. Ale čo taká osôbka, ktorá nie je podnikateľom?

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Natka Pozri príspevok
    Ja tiež má vystaviť faktúru za právne služby do Rakúska, sme platcami DPH, ale Rakúšan je fyzická osoba nepodnikateľ. V zohľadnení na § 15, 16 neviem posúdiť, či to bude bez DPH, alebo s DPH. Keby to bola rakúska spoločnosť, tak viem, že faktúrujem bez DPH a rakušania si tam DPH odvedú aj uplatnia. Ale čo taká osôbka, ktorá nie je podnikateľom?
    Ak fakturujete právne služby pre rakúšana nepodnikateľa tak fakturujete so slovenskou daňou. V § 15/7 je , že miestom dodania týchto služieb do EU je sídlo odberateľa ak podniká. Ten váš nepodniká, nemôžete teda použiť § 15/7 a musíte sa vrátiť na §15/1, podľa ktorého miestom dodania je sídlo dodávateľa= slovensko = slovenská DPH.

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    ALBO Pozri príspevok
    Ak fakturujete právne služby pre rakúšana nepodnikateľa tak fakturujete so slovenskou daňou. V § 15/7 je , že miestom dodania týchto služieb do EU je sídlo odberateľa ak podniká. Ten váš nepodniká, nemôžete teda použiť § 15/7 a musíte sa vrátiť na §15/1, podľa ktorého miestom dodania je sídlo dodávateľa= slovensko = slovenská DPH.
    Súhlasím a ešte dodám, že sme poskytli právne služby a poradenstvo ohľadne vysporiadania pozemkov na území SR, tak by som mohla ísť aj podľa § 15 ods. 2 "miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť.... je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza". Takže pri vystavovaní faktúry budem postupovať takto: s DPH a nedám odvolávku na § 15 a 16 podľa §73-faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu, kde ods. 2 písm. i) odkazuje na § 15 a 16 ale iba ak by vznikla povinnosť platiť zákazníkovi daň v inom čl.štáte ako má sídlo dodávateľ.

    Vystavenei faktúry do zahraničia EU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.