Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná položka na manželku (a)

Aké doklady treba, aby si mohol zamestnanec uplatniť nezdaniteľnú položku na manželku (manžela). Na školení nám bolo povedané, že treba doklady: o oprávnenosti nároku -sobášny list na nahliadnutie a vyhlásenie o výške vlastného príjmu manželky (manžela). Tomu vyhláseniu som akosi neporozumela, nie je to vyhlásenie už dané v žiadosti o ročné zúčtovanie?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Romana je offline (nepripojený) Romana

    Romana
    máš pravdu, treba sobášny list, a výšku príjmu ti presne uvedú na žiadosti, dočítala som sa tiež že netreba žiadne potvrdenie len stačí ak výšku príjmu uvedú na žiadosti, ale ja si od zamestnancov žiadam aj potvrdenia, lebo na žiadosti ti môžu uviesť aj nepravdu, a keď mi prinesú potvrdenie tak mám aspoň istotu.

    Janka2 je offline (nepripojený) Janka2

    Janka2
    Chcela by som sa spýtať, čo ak je manželka na materskej, alebo nezamestnaná?Treba zo sociálky a z úradu práce doložiť potvrdenia? Ak ide o manžela SZČO, treba sobášny list ofotiť a priložiť k daňovému priznaniu?

    Zolo je offline (nepripojený) Zolo

    Zolo
    Mam take podozrenie, ze aj tento problem bude rieseny individualne (a odlisne) na jednotlivych Danovych uradoch. Som SZCO (aj zamestnanec) - podavam si DP sam a dokladal som iba potvrdenie o registracii manzelky na Urade prace, a za obdobie, kedy bola nezamestnana bez evidencie - cestne prehlasenie, ze nemala ziadne prijmy. Podavam to takto uz treti rok, odovzdavam to osobne - necham si to skontrolovat a ziadny sobasny list odo mna nikdy nepytali.
    (DODATOCNA OPRAVA VLASTNEHO NAZORU - BOLA ZMENA V LEGISLATIVE /VLADAN, DAKUJEM ZA UPOZORNENIE/ K DP za r.2004 som uz pridal aj fotokopiu sobasneho listu...)
    Mimochodom sobasne listy mozu predlozit aj rozvedeni a vdovci... na tychto listinach je potvrdeny stav pred x rokmi a nie sucasny.
    Asi bude najlepsie sa opytat na "svojom" danovom urade...
    Prajem vela optimizmu,
    Zolo
    Naposledy upravil Zolo : 01.07.05 at 05:08

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Zolo, možno problém spočíva v tom, že od 1.1.2004 platí novela zákona o dani z príjmov, ktorá práve o tom sobášnom liste hovorí

    Adaka je offline (nepripojený) Adaka

    milujúca matka Adaka
    ja sa chcem opýtať, manžel je SzČO a odpisuje si ma, som na RP (NČZD) , od 1.12. 2013 som začala pracovať -NČZD mínus moj decembrový čistý príjem si odpočíta , aj ked výplatu som dostala až v januári či ako to je dakujem
    23 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Ak bola mzda vyplatená do 31.1.2014, započítava sa do príjmu roku 2013. Uplatní si rozdiel medzi ročnou NČZD a hrubou mzdou, zníženou o zaplatené poistné.
    Adaka dakujem
    Adaka treba dat na DÚ nejaký doklad o tom mojom jednom príjme
    kn-alka Nie,na DÚ sa žiadny doklad nepodáva. Len sa uvedie v manželovom daňovom priznaní - a odložiť doma na prípadnú kontrolu.
    salinasovafr môžem sa opýtať? ak bola žena na RD do 30.06.2013 a od 01.07.2013 išla do práce, dávam manželovi do DP počet mesiacov uplatnenia manželky 12 alebo menej? ďakujem pekne
    veronikasad Kedy skončila poberanie rod.príspevku ?
    salinasovafr presne do 25.6.2013
    veronikasad 6 mesiacov ale do vlastného príjmu manželky zahrnieš príjem za celý rok. (znížený o zaplatené poistné)
    salinasovafr áno poistné mi je jasné ďakujem pekne.
    Adaka chcem sa ešte opýtať , hrubý príjem som mala 506,50, poistné 67,86 prečo ma program nechce pustit napísať rozdiel ale urobil si vlastnú sumu nejakých 713,42 , precovala som len 12/2013 ostatne som bola na RP dakujem
    veronikasad doplň základ dane manžela
    Adaka to mi všetko samé vypčítalo aj ZD aj NČZD na manzela a mne píše 3022,52 neviem prečo
    veronikasad Akú sumu si uviedla na str. 2 v kolonke vlastné príjmy manželky ? Doplň tú sumu základu dane, ktorú ti "samo vypočítalo"
    Adaka 438,64 a 11 mesiacov
    veronikasad Výpočet NČZD z podkladov ktoré si zadala, je správny
    (3735,94-438,64) :12 x 11
    veronikasad Akú sumu si tam chcela dopísať ty ?
    Adaka tak je to v pohode ze som mala len príjem v decembri 2013,ja som si myslela že 3775,94 - 438,64 a to je NČZD
    veronikasad Kedy si skončila poberanie rod.príspevku ?
    Adaka ešte stále poberám a popritom od 1,12,2013 pracujem
    veronikasad Oprav si počet mesiacov na str.2 na 12 - manžel má nárok na celoročnú NČZD, zníženú o vlastný príjem manželky.
    Adaka dakujem ale príjmy si nechám svoje, a budúci rok ked poberám do 8/2014 tak nechám 8 mesiacov
    veronikasad Ano 8 mesiacov, ale príjmy znížené o zaplatené poistné musíš uviesť za celý rok.
    Adaka ešte raz veľká vďaka
      zbaliť

    Nezdaniteľná položka na manželku (a)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.