Zavrieť

Porady

neplatené voľno

Dnes mi kolegyňa oznámila, že ide od 1.5.2007 do 31.12.2007 do Anglicka a berie si neplatené voľno. Šéf s tým súhlasil. Aké všetky povinnosti mám ako mzdová učtov. s týmto úkonom? Čo to pre nás znamená?
Usporiadat
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

mariannak Pozri príspevok
Dnes mi kolegyňa oznámila, že ide od 1.5.2007 do 31.12.2007 do Anglicka a berie si neplatené voľno. Šéf s tým súhlasil. Aké všetky povinnosti mám ako mzdová učtov. s týmto úkonom? Čo to pre nás znamená?
Treba na SP a ZP oznámiť prerušenie poistného.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

mariannak Pozri príspevok
Dnes mi kolegyňa oznámila, že ide od 1.5.2007 do 31.12.2007 do Anglicka a berie si neplatené voľno. Šéf s tým súhlasil. Aké všetky povinnosti mám ako mzdová učtov. s týmto úkonom? Čo to pre nás znamená?
jamis Pozri príspevok
Treba na SP a ZP oznámiť prerušenie poistného.
Ak "SP" = Sociálna poisťovňa, súhlasím.

Ak "ZP" = zdravotná poisťovňa, nesúhlasím.
Neplatené voľno nie je dôvodom prerušenia zdravotného poistenia. Najmä preto, že "inštitút" prerušenia zdravotného poistenia neexistuje.
Pri zdravotnom poistení existuje v lepšom prípade zmena platiteľa poistného.
Neplatené voľno nie je ani dôvodom na zmenu platiteľa poistného.

Je vhodné vopred si dohodnúť so zamestnancom spôsob vysporiadania jeho povinnosti platiť poistné na zdravotné poistenie (4% alebo 2% z minimálneho VZ). Predpokladám, že zamestnávateľom nie je dobročinná organizácia, ktorá bude platiť zamestnancove podlžnosti bez toho, aby si ich kompenzáciu vyžiadala od zamestnanca.
Aj odvod zamestnávateľa za zamestnanca, ktorý pre zamestnávateľa neprodukuje, by si asi firma mala zvážiť skôr, než bude súhlasiť s odchodom zamestnanca na neplatené voľno.
Naposledy upravil endrju : 04.04.07 at 17:54
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Prepáč Andrej, máš pravdu. Akosi mi to nedošlo, že ZP sa nedá prerušiť a zamestnávateľ je počas neplateného voľna zamestnanca povinný zaňho platiť odvody do ZP.
0 0
Wlada Wlada

Wlada je offline (nepripojený) Wlada

Možno sa pripájam neskoro, ale pred viacerými rokmi som takýto poblém riešila písomnou dohodou s pracovníkom - pred odchodom na neplatené voľno zaplatil do pokladne výšku povinných odvodov do ZP , t.j. 14% z min.mzdy ( aj za organizáciu ) za dohodnuté obdobie. Z tejto čiastky sme mesačne uhrádzali odvody.
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

Wlada Pozri príspevok
Možno sa pripájam neskoro, ale pred viacerými rokmi som takýto poblém riešila písomnou dohodou s pracovníkom - pred odchodom na neplatené voľno zaplatil do pokladne výšku povinných odvodov do ZP , t.j. 14% z min.mzdy ( aj za organizáciu ) za dohodnuté obdobie. Z tejto čiastky sme mesačne uhrádzali odvody.
ďakujem. Ocením každý Váš názor.
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

Wlada Pozri príspevok
Možno sa pripájam neskoro, ale pred viacerými rokmi som takýto poblém riešila písomnou dohodou s pracovníkom - pred odchodom na neplatené voľno zaplatil do pokladne výšku povinných odvodov do ZP , t.j. 14% z min.mzdy ( aj za organizáciu ) za dohodnuté obdobie. Z tejto čiastky sme mesačne uhrádzali odvody.
Skúšam to urobiť v olympe v mesiaci apríl. Odvody do ZP mali byť spolu 1064? Keď to zadám v apríli, tak mi nerobí odvod zo 7600 ale z 6877. Prečo?
Naposledy upravil mariannak : 04.04.07 at 19:06
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

asi preto, že 7600 / 21 * 19 = 6876,19
0 0
enya22k enya22k

enya22k je offline (nepripojený) enya22k

Chcem sa opýtať, kde je vymedzený čas na ako dlho si môže zamestnanec vziať neplatené voľno,,???počula som, že zo zákona je max. čas jeden rok,potom dostane automaticky výpoveď...prosím o radu...ďakujem
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

enya22k Pozri príspevok
Chcem sa opýtať, kde je vymedzený čas na ako dlho si môže zamestnanec vziať neplatené voľno,,???počula som, že zo zákona je max. čas jeden rok,potom dostane automaticky výpoveď...prosím o radu...ďakujem
Nesprávne si počula. Poskytnutie neplateného voľna na žiadosť zamestnanca je v prvom rade záležitosťou vzájomnej dohody medzi zamestnávateľom a zamestnancom.
Inštitút "automaticky dostane výpoveď" slovenská legislatíva nepozná.
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

čiže, keď dáme nepl.voľno od 24.4.07do 31.5.07 tak do ZP treba treba urobiť odvod ako_
0 0
Farks Farks

Farks je offline (nepripojený) Farks

Ak do 23.4.2007 pracoval, tak mu pôjde mzda za prácu, ak nedosiahne minimálnu mzdu, doplatíš do VZ pre ZP. A za máj pôju odvody z minimálnej mzdy spolu 1064,-SK
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

mariannak Pozri príspevok
Dnes mi kolegyňa oznámila, že ide od 1.5.2007 do 31.12.2007 do Anglicka a berie si neplatené voľno. Šéf s tým súhlasil. Aké všetky povinnosti mám ako mzdová učtov. s týmto úkonom? Čo to pre nás znamená?
A ešte chcem doplniť o jednu infor. ... Počas neplateného voľna chce ísť do Anglicka, kde bude pracovať nornálne na pracovnú zmluvu, čiže bude pracovať v členskom štáte a bude platiť poistné a ostatné povinnosti tam ... Mení to nejak situáciu, že u nás má tiež pracovný pomer a má neplatené voľno, (myslím vplyv na ZP)
0 0
Wlada Wlada

Wlada je offline (nepripojený) Wlada

Dnes som to i ja skúsila v Olympe (robím s ním len krátko - mala som program, v ktorom to bolo jednoduché) nastavila som v pracovnom pomere :nepladené voľno bez náhrady, zrušila som SP a u ZP som nastavila VZ 7600,-Sk,
a vypočítalo 1064,- . Neskúšala som výkazy, ale myslím že by to malo byť dobre.
Ostatné sa dotiahne v účtovníctve cez ID. Dúfam že som pomohla, i keď neskoršie...
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

Od 1.5.07 do 31.0507 bude mať zamestnanec neplatené voľno, urobím prerušenie na soc.p. odvod žiadny a na zdr.p. ako ?
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

buba Pozri príspevok
Od 1.5.07 do 31.0507 bude mať zamestnanec neplatené voľno, urobím prerušenie na soc.p. odvod žiadny a na zdr.p. ako ?

Príspevok číslo 12 je nečitateľný?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

buba Pozri príspevok
Od 1.5.07 do 31.0507 bude mať zamestnanec neplatené voľno, urobím prerušenie na soc.p. odvod žiadny a na zdr.p. ako ?
Na ZP pôjde odvod z minimálnej mzdy, 7600,-. Zamestnávateľ 10%, zamestnanec 4%, oznamovať na ZP netreba nič.
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

mariannak Pozri príspevok
Dnes mi kolegyňa oznámila, že ide od 1.5.2007 do 31.12.2007 do Anglicka a berie si neplatené voľno. Šéf s tým súhlasil. Aké všetky povinnosti mám ako mzdová učtov. s týmto úkonom? Čo to pre nás znamená?
Nakoniec berie neplatené voľno od 15.5.2007 do 31.12.2007.

Na koľko dni dovolenky bude mať nárok? Koľko môže vyčerpať?
......... ročný nárok 20 dni, čiže 20/12*4,5=7,5 dňa?
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

mariannak Pozri príspevok
Koľko (dní dovolenky) môže vyčerpať?
Koľko jej zamestnávateľ určí. Najviac však toľko, na koľko má nárok.

mariannak Pozri príspevok
Nakoniec berie neplatené voľno od 15.5.2007 do 31.12.2007.

Na koľko dni dovolenky bude mať nárok?
......... ročný nárok 20 dni, čiže 20/12*4,5=7,5 dňa?
Výpočet je určite nesprávny.

Nerozumiem najmä tomu, prečo "4,5". Prosím vysvetliť. Ďakujem.

Zároveň odporúčam preštudovať aspoň jednu z desiatok tém o spôsobe krátenia dovolenky za kalendárny rok.
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

endrju Pozri príspevok
Koľko jej zamestnávateľ určí. Najviac však toľko, na koľko má nárok.



Výpočet je určite nesprávny.

Nerozumiem najmä tomu, prečo "4,5". Prosím vysvetliť. Ďakujem.

Zároveň odporúčam preštudovať aspoň jednu z desiatok tém o spôsobe krátenia dovolenky za kalendárny rok.
Pretože odpracovala 4,5 mesiaca.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

mariannak Pozri príspevok
Pretože odpracovala 4,5 mesiaca.
V takom prípade nárok určite bude iný ako 4,5 dvanástiny z ročného nároku.
Nárok na 4,5 dvanástiny podľa platného Zákonníka práce nemôže vzniknúť ani teoreticky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať