Zavrieť

Porady

Prenájom auto zo zahraničia a DPH

Prosím o radu. Slovenská s.r.o., platiteľ DPH, si prenajíma na základe zmluvy auto od poľskej s.r.o. registrovanej pre daň v Poľsku. Prišla mi faktúra za prenájom auta 31.12.2006, vystavená aj s DPH. Na faktúre je poznačené od predcházdajúcej účtovníčky, že DPH sa môže z Poľska žiadať naspäť do 30.6.2007. Je to tak správne? A na základe akého §? Ešte som sa s takýmto prípadom nestretla a bola by som vďačná za vysvetlenie. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Fa je správna. Patrí to medzi výnimky, viď § 15, ods. 8/f zákona o DPH. DPH si môžeš za určitých podmienok žiadať späť od na to povereného daňového úradu v Poľsku. Treba si ale zistiť, aký celkový limit pre Poľsko platí, od ktorého sa tam DPH vracia.

    dogicka je offline (nepripojený) dogicka

    dogicka
    DušanČ Pozri príspevok
    Fa je správna. Patrí to medzi výnimky, viď § 15, ods. 8/f zákona o DPH. DPH si môžeš za určitých podmienok žiadať späť od na to povereného daňového úradu v Poľsku. Treba si ale zistiť, aký celkový limit pre Poľsko platí, od ktorého sa tam DPH vracia.
    Ale §15, ods.8/f vraví: okrem nájmu dopravných prostriedkov. Tak neviem.....

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    dogicka Pozri príspevok
    Ale §15, ods.8/f vraví: okrem nájmu dopravných prostriedkov. Tak neviem.....
    Však to je práve ten dôvod, že sa fakturuje s DPH. U ostatných vymenovaných služieb v tomto odseku sa fakturuje bez DPH, keďže je pri prenájme MV "okrem" , znamená to, že miesto dodania služby (hlavné kritérium) je miesto dodávateľa, teda príjemca dane je ten členský štát, v ktorom má dadávateľ sídlo.

    dogicka je offline (nepripojený) dogicka

    dogicka
    DušanČ Pozri príspevok
    Však to je práve ten dôvod, že sa fakturuje s DPH. U ostatných vymenovaných služieb v tomto odseku sa fakturuje bez DPH, keďže je pri prenájme MV "okrem" , znamená to, že miesto dodania služby (hlavné kritérium) je miesto dodávateľa, teda príjemca dane je ten členský štát, v ktorom má dadávateľ sídlo.
    No ja si asi stojím na kábli. Prosím vás vysvetlite mi po "lopate", ktorý § hovorí o oslobodení od dane pri službách, ktoré sú uvedené v § 15, ods.8, písm.f. Neviem sa z toho vymotať. Ďakujem

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    dogicka Pozri príspevok
    No ja si asi stojím na kábli. Prosím vás vysvetlite mi po "lopate", ktorý § hovorí o oslobodení od dane pri službách, ktoré sú uvedené v § 15, ods.8, písm.f. Neviem sa z toho vymotať. Ďakujem
    §15/7 hovorí, kedy je pri "katalógových" službách (§15/8) miestom dodania krajina odberateľa. To znamená, že v uvedených prípadoch bude dodaná služba predmetom dane v krajine odberateľa a v krajine dodávateľa služby nebude predmetom dane ( nebude oslobodená od DPH, ale nebude predmetom dane).

    dogicka
    Prosím o radu. Slovenská s.r.o., platiteľ DPH, si prenajíma na základe zmluvy auto od poľskej s.r.o. registrovanej pre daň v Poľsku. Prišla mi faktúra za prenájom auta 31.12.2006, vystavená aj s DPH. Na faktúre je poznačené od predcházdajúcej účtovníčky, že DPH sa môže z Poľska žiadať naspäť do 30.6.2007. Je to tak správne? A na základe akého §? Ešte som sa s takýmto prípadom nestretla a bola by som vďačná za vysvetlenie. Ďakujem
    Ako už bolo uvedené v predchádzajúcich príspevkoch: Posúdiš miesto dodania služby. Podľa §15/7 a §15/8f nie je miestom dodania krajina odberateľa a teda platí základné pravidlo pri určení miesta dodania služby - §15/1 - krajina dodávateľa. Poľská strana postupovala správne.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    dogicka Pozri príspevok
    Prosím o radu. Slovenská s.r.o., platiteľ DPH, si prenajíma na základe zmluvy auto od poľskej s.r.o. registrovanej pre daň v Poľsku. Prišla mi faktúra za prenájom auta 31.12.2006, vystavená aj s DPH. Na faktúre je poznačené od predcházdajúcej účtovníčky, že DPH sa môže z Poľska žiadať naspäť do 30.6.2007. Je to tak správne? A na základe akého §? Ešte som sa s takýmto prípadom nestretla a bola by som vďačná za vysvetlenie. Ďakujem
    Predpokladám, že auto si len prenajímate a nejde teda o lízing nového dopravného prostriedku -tam by mohla byť fakturácia bez DPH a u vás nadobudnutie a samozdanenie podľa § 11/3.
    Takže riešme len službu, že si auto len požičiavate:
    V § 15 máte povedané, kde je miesto dodania služby. Ak je miesto dodania služby na slovensku podľa tohto paragrafu, potom sa daň odvádza u nás. Ak je miesto dodania mimo, daň sa odvedie v krajine, kde je miesto dodania. Predstavte si, že poliak má takýto istý § a podľa neho určuje, kde je miesto dodania. Príde na § 15/8/f , ten len špecifikuje § 15/7. V § 15/7 sa píše, že miesto dodania služby uvedenej v § 15/8 je tam, kde má odberateľ sídlo. T.j. prenájom strojov by poliak fakturoval bez DPH a vy by ste ich podľa § 69 samozdanili.
    Ale v § 15/8/f je s výnimkou dop. prostriedkov, takže, pre dopravné prostriedky neplatí § 15/7 a teda miesto dodania nie je sídlo odberateľa .
    V takomto prípade sa riadite §15/1, ktorý hovorí , že miesto dodania je sídlo dodavatela, s výnimkou v odsekoch nižšie (a z odseku 8 vám vylúčili prenájom aut) .Takže miesto dodania je pre poliaka Polsko a preto vám fakturuje s polskou DPH.
    Vy si ju môžete pýtať, ale musíte sa zoznámiť s podmienkami v polskom zákone (obdoba našeho § 56).

    dogicka je offline (nepripojený) dogicka

    dogicka
    Veľmi pekne všetkým ďakujem za výborné vysvetlenie, už som to pochopila. Ešte by som sa chcela spýtať ako postupujem u nás. Mám nárok na odpočet DPH z tejto faktúry? Uvádzam ju v daňovom priznaní? Predpokladám, že pokiaľ môžem v Poľsku žiadať o vrátenie DPH, na Slovensku nárok na odpočet nemám.
    Ďakujem za trpezlivosť, ešte som sa zatiaľ nestretla s dodávkou služieb zo zahraničia.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    dogicka Pozri príspevok
    Veľmi pekne všetkým ďakujem za výborné vysvetlenie, už som to pochopila. Ešte by som sa chcela spýtať ako postupujem u nás. Mám nárok na odpočet DPH z tejto faktúry? Uvádzam ju v daňovom priznaní? Predpokladám, že pokiaľ môžem v Poľsku žiadať o vrátenie DPH, na Slovensku nárok na odpočet nemám.
    Ďakujem za trpezlivosť, ešte som sa zatiaľ nestretla s dodávkou služieb zo zahraničia.
    Požiadať môžete len v polsku (lebo tá daň bola odvedená poliakom do ŠR Polska). Musíte asi zohnať tlačivo -polské - na vrátenie DPH a postupovať podľa ich zákona.=obdoba našeho §56-58.
    U nás to do DP vôbec nejde, malo by to byť v evidencii podľa § 70.
    Do nákladov účtujete v sume s polskou DPH.

    dogicka je offline (nepripojený) dogicka

    dogicka
    ALBO Pozri príspevok
    Požiadať môžete len v polsku (lebo tá daň bola odvedená poliakom do ŠR Polska). Musíte asi zohnať tlačivo -polské - na vrátenie DPH a postupovať podľa ich zákona.=obdoba našeho §56-58.
    U nás to do DP vôbec nejde, malo by to byť v evidencii podľa § 70.
    Do nákladov účtujete v sume s polskou DPH.
    Ďakujem pekne, prajem pekný deň

    Prenájom auto zo zahraničia a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.