Zavrieť

Porady

SZČO a nákl.automobil v prenájme

Ahojte Poraďáci.
Mám jednu otázku. Mám živnostníka, ktorý je štvrťročný platca DPH. Má v prenájme nákladný automobil s hydraolickou rukou. Opravy na aute si robí sám. Ako mám zaúčtovať napr. výmenu hydraolickej ruky, kde má na faktúre sumu za výmenu a novú ruku napr. 100000 Sk, alebo výmenu motora? DPH odpíšem v tom mesiaci, kedy som faktúru uhradila a dám to ako výdavok ovplyvňujúci základ dane? Auto totiž nieje jeho majetkom, ale je dosť poruchové. Ďakujem veľmi pekne za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    boban Pozri príspevok
    Ahojte Poraďáci.
    Mám jednu otázku. Mám živnostníka, ktorý je štvrťročný platca DPH. Má v prenájme nákladný automobil s hydraolickou rukou. Opravy na aute si robí sám. Ako mám zaúčtovať napr. výmenu hydraolickej ruky, kde má na faktúre sumu za výmenu a novú ruku napr. 100000 Sk, alebo výmenu motora? DPH odpíšem v tom mesiaci, kedy som faktúru uhradila a dám to ako výdavok ovplyvňujúci základ dane? Auto totiž nieje jeho majetkom, ale je dosť poruchové. Ďakujem veľmi pekne za radu.
    Ak má v nájomnej zmluve klauzulu o tom, že náklady na opravu znáša on ako nájomca, možno takéto výdavky považovať za daňovo uznané, lebo ich vynaložil za účelom dosiahnutia, zabezpečenia a udržania príjmov.
    To daňových výdavkov (predpokladám, že ako živnostník si vedie jednoduché účtovníctvo) to dáš v čase úhrady a DPH si od štátu vypýtaš vtedy, kedy došlo k zdaniteľnému plneniu. Napr. oprava hydraulickej ruky 23.3.2007 a z rovnakého dňa aj faktúra - do DPH to ide do 1.štvrťroku; úhrada faktúry 11.4.2007 - do peňažného denníka do výdavkov ovlyvňujúcich základ dane to zaúčtuješ v čase úhrady

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Oprava a výmena nie je vždy to isté, hlavne nie v tej sume. Treba sa najskôr poriadne pozrieť na nájomnú zmluvu.

    SZČO a nákl.automobil v prenájme

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.