Zavrieť

Porady

DPH z PHM pri prenajatom automobile.

Dobrý večer,
ak má Sro-čka od FO SZČO prenajatý nákladný a aj osobný automobil na základe Zmluvy o prenájme, má tá SRO-čka nárok na odpočet DPH z nákúpenej PHM? A toto je asi mimo tému, ale súvisí to s mojou otázkou,
kto musí zaplatiť cestnú daň? V tomto mojom prípade ju uhradila FO, pretože má tie autá v majetku firmy.
Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    bobotova Pozri príspevok
    Dobrý večer,
    ak má Sro-čka od FO SZČO prenajatý nákladný a aj osobný automobil na základe Zmluvy o prenájme, má tá SRO-čka nárok na odpočet DPH z nákúpenej PHM? A toto je asi mimo tému, ale súvisí to s mojou otázkou,
    kto musí zaplatiť cestnú daň? V tomto mojom prípade ju uhradila FO, pretože má tie autá v majetku firmy.
    Ďakujem za odpovede.
    Pri prenajatom vozidle nemá nárok na DPH a celkove si myslím, že sa náklady na cestovné pri tomto vozidle mali účtovať cez cestovný príkaz a nemali by sa bločky účtovať do nákladov s.r.o.
    Čo sa týka cestnej dane musí byť zaplatená a to kto ju zaplatí ako aj ostatné náklady na prevádzku vozidla, môže byť dohodnuté v zmluve o prenájme.
    Prosím, ak sa mýlim, opravte ma. Ďakujem.

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    bobotova Pozri príspevok
    Dobrý večer,
    ak má Sro-čka od FO SZČO prenajatý nákladný a aj osobný automobil na základe Zmluvy o prenájme, má tá SRO-čka nárok na odpočet DPH z nákúpenej PHM? A toto je asi mimo tému, ale súvisí to s mojou otázkou,
    kto musí zaplatiť cestnú daň? V tomto mojom prípade ju uhradila FO, pretože má tie autá v majetku firmy.
    Ďakujem za odpovede.
    1. Môže.
    2. Nájomca (sro)

    Marota je offline (nepripojený) Marota

    Marota
    ... ak má Sro-čka od FO SZČO prenajatý nákladný a aj osobný automobil na základe Zmluvy o prenájme, má tá SRO-čka nárok na odpočet DPH z nákúpenej PHM?
    - Ano, má nárok na odpočet = §49 Z o DPH.

    ... kto musí zaplatiť cestnú daň? V tomto mojom prípade ju uhradila FO, pretože má tie autá v majetku firmy.
    - Uhradiť by ju mal FO SZČO, pretože je vlastníkom aut a používa ich na podnikanie=prenajíma ich. Uhradiť ju však môžete aj vy, ale v zmysle §21 ods.2,písm. h) Z o DzP by vám nevznikol daňový výdavok.

    eskoes je offline (nepripojený) eskoes

    eskoes
    emgeton Pozri príspevok
    1. Môže.
    2. Nájomca (sro)
    prečo nájomca? daňovníkom dane z motorových vozidiel je ten, kto využíva auto na podnikanie, čo v tomto prípade robí aj SZČO: auto zaradené v obchodnom majektu prenajíma, čiže dosahuje príjmy podľa § 6 pri prenájme týchto vozidiel, to že sa na nich "nevozí" ešte neznamená, že tie autá nevyužíva na podnikanie

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    ani ja nesúhlasím s tým, že DzMV má platiť nájomca, predsa ak si v autopožičovni požičiam auto (nech je prevádzkovateľom FO živnostník) za toto auto už má byť dávno zaplatená DzMV práve živnostníkom a nie mnou ako nájomcom. Prečo si myslíte, tí čo súhlasili s príspevkom 3, že má DzMV platiť nájomca a nie prenajímateľ, ktorý tieto autá využíva na podnikanie?

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    Daň z MV platí FO, ktorá má vozidlo v majetku firmy a používa ich na podnikanie. To, že MV požičiava, je takisto forma podnikania. s.r.o. si môže pri takomto zapožičaní vozidla uplatňovať DPH z pohonných hmôt.
    Naposledy upravil jamis : 13.04.07 at 17:08 Dôvod: pravopisné chyby.

    jamajka je offline (nepripojený) jamajka

    jamajka
    Podľa mňa od konca roka 2005 platí, že daň z motorových vozidiel neplatí ten, kto je v technickom preukaze zapísaný ako držiteľ, ale ten , kto vozidlo používa na podnikanie. A ak daň z MV zaplatí nájomca, ide o daňový výdavok.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    jamajka Pozri príspevok
    Podľa mňa od konca roka 2005 platí, že daň z motorových vozidiel neplatí ten, kto je v technickom preukaze zapísaný ako držiteľ, ale ten , kto vozidlo používa na podnikanie. A ak daň z MV zaplatí nájomca, ide o daňový výdavok.
    Áno je to tak ako hovoríš, ale pravdu majú aj predchádzjúce príspevky.

    Ja to riešim podľa sedliackeho rozumu.
    Ak mám vozidlo z požičovne na krátke obdobie tak sa o dań z mot. vozidiel nestarám.
    Ak mám vozidlo na lízing tak platím ja podľa znenia zákona.

    Tak isto pri prenájme techniky medzi dvomi firmami som docielil to, že sa znížila výša nájmu o sumu dane z motorových vozidiel a túto si za rok 2007 konečne bude platiť nájomca. V roku 2006 to tak nebolo ale suma sumárum v základe dane z príjmu je to zajedno. Obidve strany sú mojimi klientami a v roku 2006 s tým nechceli nič robiť.

    K otázke PHM.
    Pri prenajatých vozdidlách všetky prevádzkové náklady sa účtujú rovnako ako pri vlastnom vozidle (takže okrem PHM aj úrdžba, pneumatiky dialničné známky a podobne), v žiadnom prípade nie formou cesťáku ako blo uvedené v hneď v prvej rade.

    apo

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    jamajka Pozri príspevok
    Podľa mňa od konca roka 2005 platí, že daň z motorových vozidiel neplatí ten, kto je v technickom preukaze zapísaný ako držiteľ, ale ten , kto vozidlo používa na podnikanie. A ak daň z MV zaplatí nájomca, ide o daňový výdavok.
    Ak je automobil prenajatý,alebo vypožičaný :

    Ak by DzMV zaplatil nájomca za držiteľa MV čiže prenajímateľa-nemôže si ju dať do daňových výdavkov,pretože by sa jednalo o zaplatenú daň za iného daňovníka.

    Beriem na vedomie apo
    Naposledy upravil Melnick : 16.04.07 at 16:21

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Melnick Pozri príspevok
    Ak je automobil prenajatý,alebo vypožičaný :

    Ak by DzMV zaplatil nájomca za držiteľa MV čiže prenajímateľa-nemôže si ju dať do daňových výdavkov,pretože by sa jednalo o zaplatenú daň za iného daňovníka.
    Nemáš pravdu.
    Práve december 2005 je obdobie keď sa lámal dovtedy platný postup, že cestnú daň má platiť majiteľ vozidla. Od decembra 2005 zákon o dani z príjmu zmenil tento postup a určil, že daň má platiť ten kto vozidlo používa.

    V tom čase bolo na Porade dosť diskusií na túto tému a záver bol ten, že sa akceptuje prechod povinnosti platiť daň na používateľa dopravn=ho prostriedku aj keď sú tam medzery v napíklad v požičovni automobilov.

    apo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.