Zavrieť

Porady

dan z predaja bytu

chcela by som sa opytat ci este je zakon 554/2003 v platnosti a dan z predaja nehnutelnosti su 3 percenta a ak nie tak kolko sa plati dan z predaja nehnutelnosti. dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

    Viera123
    Daň z prevodu nehnuteľností bola týmto zákonom zrušená. Platí sa "iba" daň z príjmu. Ak vlastníš nehnuteľnosť 5 rokov, alebo máš v rodinnom dome či byte trvalé bydlisko aspoň dva roky, neplatíš ani túto daň.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    satalovaj Pozri príspevok
    chcela by som sa opytat ci este je zakon 554/2003 v platnosti a dan z predaja nehnutelnosti su 3 percenta a ak nie tak kolko sa plati dan z predaja nehnutelnosti. dakujem
    pozri príspevok o 10:47 hod... ... tie 3% bola daň z prechodu a prevodu nehnuteľností a je dávno zrušená....ostatné pozri v ďalšej teme.

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    Viera123 Pozri príspevok
    Daň z prevodu nehnuteľností bola týmto zákonom zrušená. Platí sa "iba" daň z príjmu. Ak vlastníš nehnuteľnosť 5 rokov, alebo máš v rodinnom dome či byte trvalé bydlisko aspoň dva roky, neplatíš ani túto daň.
    Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností zákon č. 554/2003 v § 18 hovorí: "Ustanovenia tohto zákona sa uplatnia, ak daňová povinnosť vznikne do konca roku 2004." Čiže od roku 2005 sa daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti neplatí - nevzniká žiadna daňová povinnosť v tomto smere, ale zákon č. 554/2003 nebol zrušený a je stále v platnosti.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    skaspa Pozri príspevok
    Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností zákon č. 554/2003 v § 18 hovorí: "Ustanovenia tohto zákona sa uplatnia, ak daňová povinnosť vznikne do konca roku 2004." Čiže od roku 2005 sa daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti neplatí - nevzniká žiadna daňová povinnosť v tomto smere, ale zákon č. 554/2003 nebol zrušený a je stále v platnosti.

    .... haha, som ta predbehla , sa nahaňame

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    skaspa Pozri príspevok
    ??? nejako nechápem a ten príspevok o 10:47??? veď tu žiadny taký nevidím
    ....však si mi v ňom dal súhlas, týka sa oslobodenia dane....

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    skaspa Pozri príspevok
    no hej, ale to bola iná téma a tam sa nepísalo o zrušení dane z prevodu a prechodu nehnuteľností, ja som tu len napísal, že táto daň nebola zrušená, len sa akosi od roku 2005 nevyberá, alebo už fakt nechápem a asi by som mal ísť radšej už spať

    ale , nie nechod spať, ... len som ho chcela nasmerovať, platí už len daň z príjmu... a čo je od nej oslobodené...inak rozmýšlame rovnako.

    Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností sa od januára 2005 ruší
    Príjem z predaja nehnuteľnosti v roku 2004 sa uvádza v daňovom priznaní, ktoré sa podáva do 31. marca 2005 a v tejto lehote treba zaplatiť daň
    [28.12.2004, TASR]

    Trojpercentná daň z prevodu a prechodu nehnuteľností, ktorá na Slovensku platila v roku 2004, sa od januára 2005 ruší.

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    slavica Pozri príspevok
    Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností sa od januára 2005 ruší
    Príjem z predaja nehnuteľnosti v roku 2004 sa uvádza v daňovom priznaní, ktoré sa podáva do 31. marca 2005 a v tejto lehote treba zaplatiť daň
    [28.12.2004, TASR]

    Trojpercentná daň z prevodu a prechodu nehnuteľností, ktorá na Slovensku platila v roku 2004, sa od januára 2005 ruší.
    zákon 554/2003 je stále v platnosti aj dnes, len ako som už uviedol podľa § 18 sa daňová povinnosť vzťahuje len na prevody a prechody do roku 2004. Stačí jedna novela kde vypustia tento § a veselo sa bude zdaňovať
    pozri si jaspi.justice.gov.sk a daj si zákon 554/2003 s platnosťou k dnešnému dátumu a nájde ti ho, lebo zákon stále platí len daň sa neplatí
    čo sa týka novín, tie už toho toľko popísali....

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    skaspa Pozri príspevok
    zákon 554/2003 je stále v platnosti aj dnes, len ako som už uviedol podľa § 18 sa daňová povinnosť vzťahuje len na prevody a prechody do roku 2004. Stačí jedna novela kde vypustia tento § a veselo sa bude zdaňovať
    pozri si jaspi.justice.gov.sk a daj si zákon 554/2003 s platnosťou k dnešnému dátumu a nájde ti ho, lebo zákon stále platí len daň sa neplatí
    čo sa týka novín, tie už toho toľko popísali....
    .... dôležité je že sa táto daň neplatí... o to išlo zadavateľovi témy...

    satalovaj je offline (nepripojený) satalovaj

    satalovaj
    a este by som sa chcela opytat ze ked byt prenajimam a uplatnujem si skutocne naklady tak ci musim zaplatit dan z predaja bytu. lebo podla zakona 595/2003 paragraf 9 podla mna musim dakujem za odpoved

    Dan1 je offline (nepripojený) Dan1

    Dan1
    Podľa môjho názoru daň z predaja musíte zaplatiť a to z rozdielu nákup a predaj. Oslobodenie aj pri splnení 5 rokov vlastníctva, alebo 2 roky trvalý pobyt pre Vás neplatí, lebo uplatňujete skutočné náklady. Takže pokiaľ nepredáte zato čo ste kúpili, tak zdaňujete. Verím, že ak by som sa mýlila, tak Vám to ostatní napíšu, ale moja skúsenosť je taká.

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    satalovaj Pozri príspevok
    a este by som sa chcela opytat ze ked byt prenajimam a uplatnujem si skutocne naklady tak ci musim zaplatit dan z predaja bytu. lebo podla zakona 595/2003 paragraf 9 podla mna musim dakujem za odpoved
    ak prenajímaš nehnuteľnosť a uplatníš si na príjem z prenájmu skutočné výdavky je táto nehnuteľnosť obchodným majetkom podľa §2 písm. m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,
    § 6 ods. 11
    Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 (teda pri príjmoch z prenájmu) preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o
    a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
    b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
    c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

    Ak vedieš túto evidenciu, ktorú si povinná viesť ak uplatňuješ pri prenájme nehnuteľnosti skutočne vynaložené výdavky, stáva sa táto nehnuteľnosť obchodným majetkom a oslobodení príjem z jej predaja je až po 5 rokoch od jej vyradenia z obchodného majektu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.