Zavrieť

Porady

Ako fakturovať do Nemecka?

Prajem pekný deň všetkým poraďákom!
Chcem vás poprosiť súrne o radu. Ideme dnes podpisovať zmluvu
s nemeckou firmou. Budeme im fakturovať konštrukčné a projekčné práce v oblasti strojárenstva, práce budú vykonávané v Nemeckej republike.
Chcem si len overiť, či mám dobre naštudované, že podľa §15 ods.8b budeme fakturovať bez DPH?/potrebujem to napísať do zmluvy/ + to znamená,že nemecká firma potom uskutoční samozdanenie a mne sa to potom vo výkaze DPH vôbec nebude objavovať v žiadnom riadku?
Ďakujem sa odpovede!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Kde je miesto dodanie služby? - Nemecko
    FA je vystavená bez DPH, ak je Nemec plátca DPH. Ak nie je plátca DPH, povinnosť registrácie v Nemecku.
    V DP DPH to nevchádza

    Dianka je offline (nepripojený) Dianka

    Dianka
    Ešte by som potrebovala k uvedenému aj ďalšie info, ak by vedel niekto poradiť....
    My, ako slovenská s.r.o. budeme podnikať tak, že my budeme mať uzatvorenú zmluvu s nemeckou firmou, miesto dodania služby bude NR /konštrukčné práce/a budeme im fakturovať. Tie práce budú pre nás vykonávať a nám fakturovať slovenskí živnostníci. Majiteľ firmy sa chce starať aj o svojich živnostíkov, takže sa musím zaujímať o toto:
    My ako slov.s.r.o. budeme fakturovať bez DPH - miesto dodania NR. Živnostník však nemá na koho preniesť daňovú povinnosť, takže by sa
    mal v NR zaregistrovať ako platiteľ DPH a fakturovať nám s nemeckou DPH.
    Čo potom firma, má sa registrovať tiež, aby si mohla nemeckú dph nárokovať v DP k DPH v NR. Alebo si ju bude pýtať z NR na základe žiadosti? Alebo je výhodnejšie aby sa zaregistrovala s.r.o. za platiteľa a živnostníci sa potom nemusia? Proste by som potrebovala vysvetliť celý kolobeh ohľadne tejto situácie a ak by niekto vedel aj ohľadne registrácie v NR pre daň z príjmov, čo by bolo najvhodnejšie pre s.r.o. a pre živnostníkov.... Dosť komplikovane napísané, hádam mi niekto pomôže pochopiť celý ten kolobeh. Vopred ďakujem.

    Aisha je offline (nepripojený) Aisha

    Aisha
    Ide o služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť §15 ods.2!
    Vy fakturujete Nemeckému zákazníkovi bez DPH, slovenskí živnostníci vám fakturujú tiež bez DPH a neregistrujú sa ako platcovia - musíte si uvedomiť, že ide o služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť, ktorá je v NR! Nemci by si to mali zdaniť sami pokiaľ sa nemýlim...teda DPH ide úplne mimo Vás...mám to overené priamo od zdroja DR SR...my poskytujeme také isté služby

    Dianka je offline (nepripojený) Dianka

    Dianka
    Ide o §15ods.8b - sú to konštrukčné a projekčné práce v oblasti strojárenstva = že živnostníci sedia v kancelárií a kreslia v počítači trubky. Myslím že to môžem zaradiť ako technickú službu....

    Aisha je offline (nepripojený) Aisha

    Aisha
    No myslím že je to trochu diskutabilné ale my poskytujeme projekčné práce tiež strojárenstvo, stavebníctvo a máme oficiálne vyjadrenie DR SR že tieto práce, patria pod §15 ods.2 a teda sa tým odstavcom aj riadime...

    Dianka je offline (nepripojený) Dianka

    Dianka
    Nedalo by sa to vyjadrenie poslať?
    Ja som totiž tiež žiadala daňové riaditeľstvo BB o stanovisko k uvedenému, a jediné čo mi odpísali bolo, že sa mám obrátiť s touto otázkou = že či sa živnostníci musia registrovať pre DPH v ČR na PRAHU1. Konzultovala som to s našou poradenskou spoločnosťou a tá tvrdila, že buď my alebo tí živnostníci = jeden z nás by sa mal zaregistrovať ako platiteľ DPH v ČR, zdôvodnili mi to tým, čo som napísala, že nie je na koho preniesť daňovú povinnosť- píšem ČR, lebo aj tam robíme tam staviame nehnuteľnosti = tu píšem §15ods.2 fakturujem bez dane a český odberateľ to samozdaní.

    Ako fakturovať do Nemecka?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.