Zavrieť

Porady

Pôžička - kúpa na splátky

Na konci roka si živnostník zobral z Orange na splátky Notebook. Na faktúre mal napísané, úhrada pôžičkou vo výške 18 109 (finančné plnenie) Sk, do výkazu to bolo zaradené ako záväzok v tejto výške. Predpokladám, že to bola výška pôžičky do výkazov zaradená len na základe faktúry od Orange.
Ja mu vediem účtovníctvo len od začiatku roka a nebolo mi presne jasné, akú pôžičli mu poskytli a tak som sa ho pýtala, o akú pôžičku ide a dal mi zmluvu o pôžičke uzavretu s Quatrom.
V zmluve sú však uvedené sumy:
- pôžička (finančné plnenie) 18109,-
- akontácia 1,-
- počet splátok 36
- suma splátky 595,-
- celková suma pôžičky 21 421,--
Otázka:
Ako mám teraz postupovať, keď vo výkazoch za minulý rok má sumu pôžičky 18109,--?
Môžem postupne účtovať ako úhrada záväzku do výšky 18109,-- Sk ako prevádzkovú réžiu (kedže ide o drobný hmotný majetok - ktorý neodpisujem a mohla by som ho dať v prípade, že by sa bol kúpil v hotovosti hneď do VOZD).
A následne po splatení 18109,-- už nebudem mať v evidencii záväzok a budem jednotlivé zvyšné splátky účtovať len ako prevádzková réžia na základe vystavenej faktúry od Orange.
Jednotlivé splátky sú súčasťou faktúry od Orange.
Alebo je nutné podať opravné výkazy? - tomu by som sa však chcela vyhnúť. Prosím o radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Betka ďakujem.
    Mne sa jednalo o záväzok, lebo vo výkaze o majetku a záväzkoch bola vykázaná len suma 18109,--, čiže bez úrokov.
    Z odporúčaných tém som teda usudila, že moja splátka 595,-- obsahuje 503,10 - hodnota splátky a zvyšok je úrok. Celá suma ide do prevádzkovej réžie, ale zo záväzkov si odpíšem každý mesiac iba 503,10. Môžem to teda v JU rozpisovať, aby som nakoniec splátok záväzok vynuloval? Jedna časť PR - splátka pôžičky a druhá časť - PR splátka úrokov. Lebo keby som dávala 36 splátok po 595 Sk (ako úhrada záväzku) tak by som sa dostala do mínusu. V tom prípade by som výkaz mohla nechať tak, ako ho urobila moja predchodkyňa.
    Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
    Dobrý večer, vidím že už sa tu môj problém riešil ale aj tak som z neho na nervy. Nenašiel by sa niekto kto by mi s tým mojím problémom pomohol, prosíííím veľmi pekne.... Ďakujem

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    slniečko 1986 Pozri príspevok
    Dobrý večer, vidím že už sa tu môj problém riešil ale aj tak som z neho na nervy. Nenašiel by sa niekto kto by mi s tým mojím problémom pomohol, prosíííím veľmi pekne.... Ďakujem
    Založte novú tému a presne formulujte o čo konkrétne sa jedná .Inak sa odpovede nedočkáte .

    Pôžička - kúpa na splátky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.