Zavrieť

Porady

AUTO V JU

Začínam účtovať v JU, preto prosím o radu.
Auto kúpené v 4/2004. Začiatok podnikania v 6/2004. Auto vložené do podnikania. Ako to urobiť? Zaučtovať faktúru cez penažný denník ,aj ked je z apríla, alebo ho len evidovať v hmot. majetku. Ako zaučtujem odpisy do nákladov ?
Dakujem za odpoved.
Usporiadat
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

LUBIKA, auto vložíš do firmy ako osobný vklad majetku. Auto zaeviduješ do knihy DHM k napr. 1.6.2004, keď si začala podnikať v tej cene, aká je na faktúre. Pretože je to auto nové, máš nárok na odpisy. Odpisy zaúčtuješ cez uzávierkové operácie k 31.12.2004.
Tie Ti neovplyvnujú ani pohyb ani v BU ani v POK.
Samozrejme musíš viesť knihu jázd, spotrebu PHL atď.
A nebo by lepšie auto využívať na podnikanie ako súkromné ??? Ak najazdíš cca za rok 10000 km, tak do výdajov Ti ide kilometrovné za cca 80.000,- Sk Nové auto sa nekazí, takže na opravách sa veľa nezíska. Do firmy sa môže vložiť aj neskôr.To je môj názor.
Pekný večer želám...
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Lenže v roku 2004 si náhrady za súkromné auto môže uplatniť len od 01.11.2004 .
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Rene súhlasím v r. 2004 ano, inak myslel som r. 2005 a ďalšie, pokial, zas nezmenia zákon.
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Treba porozmýšľať, lebo ak nezaradí v 2004 auto do podnikania tak v ďalších rokoch síce bude môcť vstúpiť do odpisovania, ale o odpis v prvom roku príde, ak auto zaradí, tak síce nemôže uplatniť paušál od 1.11., ale môže odpisy vynechať.

Treba si to prepočítať.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Ja som v roku 2003 používala súkromné auto a uplatňovala som si kilometrový paušál. V roku 2004 som zaplatila cestnú daň a potom som bola nešťastná. Viete mi niekto poradiť aké výdavky súvisiace s autom si môžem dať do nákladov v roku 2004? /Okrem paušálu od 01.11.2004?/ Lebo inak mám pomerne nízke náklady... :-(
Mám štvorročnú felíciu, chcela som ju vložiť do podnikania, ale v tomto roku sa mi zasa zdá byť rozumnejšie nechať to na tých 6,20 či koľko to teraz je... Takže neviem, či mám zaplatiť daň z motorového vozidla a ako vlastne ďalej účtovať.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Monika, asi to bude s inými legálnymi nákladmi bledé pre r. 2004. Keď naši zákonodarci to menia ako sa im zachce. Pre rok 2005 by som už auto do firmy nevkladal, na odpisy už nemáš nárok a sl. ciest tam môžeš napísať "podla chuti". Ani tachometer Ti nemusí pasovať s knihou jázd. Na vymýšlanie je už trocha neskoro.
Pekný večer...
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Tiež sa mi to zdalo lepšie, takže ďakujem za potvrdenie môjho predpokladu. :-)
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Monika a prečo pri Tebe nemám zelenú bodku že si pripojená ??? Ako odpovedáš?
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Ja som šikulka - tajný agent! :-)

Ale keď o tom uvažujem tak asi preto, lebo v nastaveniach profilu som tuším zaklikla neviditeľnosť. Idem to zmeniť a som zvedavá čo sa stane.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Tak už teraz viem, čo znamená tá zelená gulička, hih
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Už Ťa mám so zelenou bodkou!!!
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Takže to bola tá neviditeľnosť. Teraz už ma všetci vidíte, dúfam. Ale veľmi sa na mne nesmejte... hahaha...
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

babenko1
Tak už teraz viem, čo znamená tá zelená gulička, hih
babenko1,
a stále sa máme čo učiť že ???
Pekný večer želám...
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Som krásne zeleno-bodkovaná... .................. len to veľmi nie je vidieť
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Teším sa, že som našla túto stránku. Všeličo zaujímavé som si prečítala a teraz sa aj trochu pobavím. :-)
0 0
laguna laguna

laguna je offline (nepripojený) laguna

Mám otázku k autam:

1. ako zaradiť staršie auto do podnikania, napr. kúpil ho szčo pred par rokmi a teraz na nom podnika, viem že je to osobny vklad podnikatela, ale akú sumu - hodnotu auta??? Treba to nejako ohodniť? Ved nemôžem len tak si určit hodnotu majetku. Keby to bolo v priebehu roka, tak to viem že na zaklade faktury, kupno-predajnej zmluvy ale takto???

2. aká je sadzba ked chce szčo využívať auto na podnikanie, len formou cestakov, musí zaplatiť cestnú dan???


Dakujem
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Vložiť auto do podnikania po štyroch rokoch od jeho kúpy nemá zmysel, lebo už si nemôžte uplatniť žiadne odpisy, iba PHM, poistky, servis, ... . Lepšie je ponechať ako súkromné a účtovať si PHM na 1 km + základnú náhradu na 1 km (6,20 Sk) čo môže byť nakoniec niečo medzi 8 - 9 Sk/km. Keď najazdíte 20 000 km za rok, tak je to 160 - 180 tis. do nákladov a to už je zaujímavá suma. Ale tak ako sa píše vyššie, treba si prepočítať čo je výhodnejšie.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

r.galovič, to je aj moja reč, takto bude VOZD podstatne väčší ako keby sa auto odpisovalo.
Pekný večer želám...
0 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

Ked uz sme pri autach v JU, su napr.koberceky do auta a zasterky,technicke zhodnotenie auta.Ma sa faktura za taketo prislusenstvo priratat k cene auta na leasing a spolu odpisovat?

Ja totiz pod technickym zhodnotenim auta rozumiem dodatocne namontovany central,el.stahovanie okien a pod.

Neviete mi povedat sposoby vyradenie kratkodobeho majetku (likvidacia,predaj a pod.)? Mozem kratkodoby majetok vyradovat aj pocas roka,alebo len na konci teda k 31.12.?

dakujem
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
M0NIKA
Ja som v roku 2003 používala súkromné auto a uplatňovala som si kilometrový paušál. V roku 2004 som zaplatila cestnú daň a potom som bola nešťastná. Viete mi niekto poradiť aké výdavky súvisiace s autom si môžem dať do nákladov v roku 2004? /Okrem paušálu od 01.11.2004?/ Lebo inak mám pomerne nízke náklady... :-(
Mám štvorročnú felíciu, chcela som ju vložiť do podnikania, ale v tomto roku sa mi zasa zdá byť rozumnejšie nechať to na tých 6,20 či koľko to teraz je... Takže neviem, či mám zaplatiť daň z motorového vozidla a ako vlastne ďalej účtovať.
Keď tak nad tým rozmýšľam, mám štvorročné auto, pred rokom ukončený leasing, zaradené v majetku FO, platím cestnú daň, ale až tak veľa nenajazdím a nemám ani veľa opráv. Asi by sa mi viac oplatilo auto vyradiť z majetku a používať ho ako súkromné s využitím paušálu na km. Možno je to blbosť, ale myslíte, že je to možné takto urobiť
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať